Bulgaristan'da yakalanan Fransız'ın yanında biri Türk üç kişi daha varmış!

Bulgaristan'da yakalanan Fransız'ın yanında biri Türk üç kişi daha varmış!
Bulgaristan'da yakalanan Fransız'ın yanında biri Türk üç kişi daha varmış!
Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Kouachi kardeşlerin suç ortağı olduğu öne sürülen ve Türkiye'ye geçmeye çalışırken yakalanan Fransız vatandaşı Fritz-Joly Joachin ile birlikte seyahat eden ve birlikte Kouachi kardeşleri tanıdığı belirtilen biri Türk, üç kişinin Türkiye'ye geçtiği iddia edildi.

RADİKAL-Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin suç ortağı olduğu öne sürülen ve otobüsle Bulgaristan’dan Türkiye ’ye geçmeye çalışırken yakalanan 28 yaşındaki Fransız vatandaşı Fritz-Joly Joachin’le ilgili yeni detaylar ortaya çıktı. Joachin'le birlikte seyahat eden ve Kouachi kardeşleri tanıdığı belirtilen biri Türk, üç kişinin Türkiye'ye geçtiği iddia edildi. AFP'nin haberine göre, otobüste Haiti asıllı Joachin'in yanında üç kişi daha vardı. Ajansın aktardığı tutuklama emrindeki detaylara göre; bu kişiler Fehime A., Cheikhou Diakhaby ve kız arkadaşı Imane Chanaa'ydı. Tutuklama emrinde, Joachin ve yanındakilerin tümünün "Charlie Hebdo saldırısını düzenleyen Kouachi kardeşlerle temas halinde olduğu" iddia edildi.

TÜRK'ÜN İSMİ...


Söz konusu üç kişiden birinin 2006'da yasa dışı yollarla Irak'a girdiği için hüküm giymiş olduğu belirtilen haberde, şüphelilerin terör örgütü üyesi bir erkeğin eşiyle de bağlantıları olduğu öne sürüldü. Öte yandan Chanaa'nın, Suriye'ye militan gönderen bir terör ağına katıldığı gerekçesiyle tutuklanan Younes Chanaa'nın kız kardeşi olduğu belirtildi.
Haberde, Fehime A. hakkında ise herhangi bir detaya yer verilmedi.

'ÇOCUK KAÇIRMA' SUÇLAMASIYLA TUTUKLANMIŞTI


Sonradan Müslümanlığı seçen Joaquin, 1 Ocak günü otobüsle geldiği Bulgaristan-Türkiye sınırında, yanındaki üç yaşındaki oğlunu eşinden izinsiz Fransa’da dışına çıkardığı gerekçesiyle hakkında Avrupa genelinde çıkarılan tutuklama emri nedeniyle yakalanmıştı. Fransa’daki savcılıktan gelen 'çocuk kaçırma’ suçlamasıyla tutuklanan Joaquin hakkında, 11 Ocak'ta da Kouachi kardeşlerle temasta olduğu iddiası üzerine ikinci kez tutuklama emri çıkarılmıştı.


İKİNCİ TUTUKLAMA EMRİ GELENE KADAR FARK ETMEDİLER

Reuters'a konuşan Bulgar savcı Darina Slavova, ikinci tutuklama emri gelene kadar, diğer üç şüpheli hakkında bilgi sahibi olmadıklarını; bu yüzden bu kişilerin gözaltına alınmadan Türkiye'ye geçtiğini söyledi. İfadelerinde radikal İslamcı olmadığını savunan ve Kouachi kardeşlerle "eski arkadaş" olduğunu ifade eden Joachin, Fransa'ya iade edilerek suçsuzluğunu kanıtlamaya hazır olduğunu belirtmişti."10 YILDIR TANIYORDUM"


Fransız televizyon kanalı France 2'ye konuşan Joachin, Kouachi kardeşleri 10 yıldır tanıdığını, birlikte futbol oynadıklarını ve "iş bağlantıları" olduğunu söylemişti.
"Beraber kıyafet, ayakkabı sattık" diyen Joachin, Kouachi kardeşlerin saldırı planlandığından haberdar olmadığını iddia etmişti.BULGARİSTAN'DA YARGILANIYOR


Joachin, Fransız savcılığının yaptığı iki iade talebi üzerine dün Haskovo Bölge Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkarıldı. DHA'nın haberine göre, Joachin'in Fransızca verdiği ifadesi tercüman aracılığıyla Bulgarca'ya çevrildi. Duruşmayı 15 kadar yerli ve yabancı gazeteci de takip ederken, Joaquin çocuk kaçırma ve terör suçlamalarını kabul etmedi.

FRANSA'DA SUÇ, BULGARİSTAN'DA DEĞİL


Haskovo Bölge Mahkemesi hakimleri yasal olarak evli olan Joachin'in eşinden habersiz çocuğunu sınır dışına çıkarmasının Fransa'da suç olduğunu ancak Bulgaristan'da suç olmadığına hükmetti. Bu konuda Fransa'dan gelen aide talebini reddetti. Mahkeme, 'komplo kurmak ve terörist eylemler planlamak' iddialarıyla ilgili iade kararını ise salı gününe erteledi.HAYAT'LA BİRLİKTE DÖRT KİŞİ DAHA TÜRKİYE'YE GELDİ


Öte yandan 9 Ocak'ta Paris'teki koşer marketine düzenlediği saldırıda polis tarafından öldürülen Amedy Coulibaly'nin bu ay başında sevgilisi Hayat Boumeddiene dahil beş kişiyi, Madrid'den Türkiye'ye yolcu ettiği bildirildi. AFP'ye konuşan bir İspanyol terörle mücadele yetkilisi, Coulibaly'nin söz konusu beş kişiyi araçla Madrid havalimanına götürdüğünü söyledi.
İsmi açıklanmayan kaynak, "Paris'ten Madrid Barajas Havalimanı'na kadar hiç durmadan gittikleri düşünüyoruz. Araçta Coulibaly, Hayat, Mehdi Sabry Belhoucine ile kardeşi Mohamed'in yanı sıra Mohamed Belhoucine'nin eşi ve oğlu vardı" dedi.
Belhoucine kardeşlerin geçmişte Fransa'da terör suçlarından hüküm giydiğini söyleyen kaynak, 2 Ocak'ta uçakla Türkiye'ye giden bu beş kişinin biletlerinin internetten satın alındığını sözlerine ekledi.


Hayat Boumeddiene ve Mehdi Belhoucine, 2 Ocak'ta İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı'nda güvenlik kameraları tarafından görüntülenmişti. İspanyol El Mundo gazetesine göre; Mohamed Belhoucine ve eşi, yanlarında bir çocukla birlikte, Hayat Boumeddiene'den birkaç saat sonra başka bir uçakla İstanbul'a hareket etti.
27 yaşındaki eski mühendislik öğrencisi Mohamed Belhoucine, Pakistan-Afganistan sınır bölgesine militan gönderen bir terör ağı üyesi olduğu gerekçesiyle Mayıs 2010'da tutuklandıktan sonra iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mohamed Belhoucine, Haziran 2014'te ise cezaevinden çıkmıştı.