Bulgaristan'dan mesaj: DTP'nin temsili önemli

Bulgaristan'ın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Gergana Grancharova, DTP ile Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) çok farklı yapılara sahip olduğunu belirtti, ancak DTP'nin temsilinin önemli olduğunu dile getirdi.

ANKARA - Bulgaristan'ın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Gergana Grancharova, DTP ile Bulgaristan'daki Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin (HÖH) çok farklı yapılara sahip olduğunu belirtti, ancak DTP'nin temsilinin önemli olduğunu dile getirdi.
TBMM AB Uyum Komisyonu'nu ziyaret eden Grancharova, CHP milletvekili Gaye Erbatur'la görüştü. HÖH'e hem Bulgarların, hem de Türklerin üye olabildiğini dile getiren Erbatur şöyle konuştu: "DTP'de Kürtçe konuşmayan yok. Türkiye'deki durum ile Bulgaristan'daki durumun farklılık gösterdiğini düşünüyoruz."
Grancharova da HÖH'ün geçiş döneminde önemli rol oynadığını vurgulayarak, Türklerin parlamentoda yer almaması durumunda önemli zorluklar yaşayacaklarını söyledi. Türkiye'de de 'Kürt kökenli' bir partinin bulunmasının iyi bir şey olduğunu belirten Grancharova şöyle konuştu: "Demokratik kurumlarda bu tür insanların temsili önemli. HÖH'le DTP'nin yapısı farklı. Çok şükür ki Bulgaristan'da eli silahlı insanlarla karşılaşmadık. Her şey demokratik süreç içinde gerçekleşti. Türkiye'nin de demokratik süreç içinde çözüm bulması önemli."