Bulunan çocuk kayıp

İzmir'de polis, vatandaşların bulduğu bir çocuğu yurda yerleştirirken, Melek Akkaya adlı kadın da kayıp çocuğunun bulunmasını istedi. Polis 23 gün çocuğu aradı. Gerçek sonradan anlaşıldı: Yurda konulan Ferdi Tayfur Akkaya, aranan çocuktu.

Fotoğraf: Taylan Yıldırım/dha
Haber: TAYLAN YILDIRIM / Arşivi

İZMİR - Kaçırıldığı öne sürülen altı yaşındaki Ferdi Tayfur Akkaya, sokakta bulan vatandaşlar tarafından karakola teslim edildi. Polis çocuğun ailesini ararken, anne Melike Akkaya da polise başvurdu. Bir grup polis küçük çocuğu, bir grup polis de anneyi aramasına rağmen sonuç alınamadı. 23 gün çocuk yuvasında kalan Ferdi, gazetede olayla ilgili haberi gören yuva çalışanının ihbarıyla annesine kavuştu. Karışıklığın neden kaynaklandığı ise anlaşılamadı.
Görgü tanıklarının ifadesine göre küçük Ferdi şubat ayında Tayfur Akkaya, Konak'ta evlerinin önünde oynarken kimliği belirsiz kişiler tarafından bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Komşularının uyarısıyla olayı öğrenen Melike Akkaya, polisi aradı. Ancak polisin yaptığı aramalardan sonuç alınamadı. Bu arada aynı gün akşam Ferdi, Gürçeşme Caddesi'nde vatandaşlar tarafından bulunarak Gürçeşme Karakolu'na teslim edildi. Gaziemir'deki Çocuk Şubesi'ne götürülen Ferdi, tüm polis birimlerine kayıp olduğu yazıyla ve telsiz anonslarıyla bildirilmiş olmasına rağmen ailesi bulunamadığı gerekçesiyle ertesi gün Karşıyaka Çocuk Yuvası'na teslim edildi.
İyi haber yuvadan geldi
Oğlunun kaybolmasının ardından Emniyet birimlerinden valiliğe, cumhuriyet savcılığına kadar gitmedik yer bırakmayan, gazetelere haber olan Melike Akkaya, mücadeleyi bırakmadı. Anne Akkaya, polis ekipleriyle de oğlunu bulmak için İzmir'de gezmedik sokak, elinde fotoğrafla çalmadık kapı bırakmadı. Akkaya, Karşıyaka Çocuk Yuvası'ndan 25 gün sonra gelen telefonla sevince boğuldu. Gazetede çıkan fotoğraflardan Ferdi'yi tanıyan yurttaki görevliler oğlu kaybolduktan 25 gün sonra Melike Akkaya'ya ulaşarak müjdeli haberi verdi. Akkaya, hemen çocuk yuvasına gidip oğlunu aldı.
Bu ilk kaçırılma vakası değil
Melike Akkaya'nın 1993 yılında da o zamanlar 2.5 aylık olan oğlu Ahmet'in Manisa'nın Turgutlu ilçesinde kaçırıldığı ortaya çıktı. Eşi İbrahim Akkaya'nın polise verdiği bilgide bebeği sattığını söylemesine rağmen Ahmet, bir gün sonra İzmir'in Aliağa ilçesinde polis tarafından bulunmuştu. Eşinden ayrı yaşamaya başladıktan yıllar sonra diğer oğlu Ferdi'nin kaçırılmasıyla aynı acıları yaşadığını söyleyen Melike Akkaya, "İlk başta yine ayrı yaşadığım kocamın kaçırdığından şüphelendim. Ardından onun kaçırmadığı ortaya çıkınca ne yapacağımı bilemedim. Her gün polislerin yanına gidip oğlumdan bir haber olup olmadığını sordum" dedi.
Oğlunun 23 gün boyunca yuvada kaldığını söyleyen anne Akkaya şöyle konuştu: "Ben sokak sokak çocuğumu ararken meğer o çoktan bulunmuş ve bir yuvaya yerleştirilmiş. Oğlumu bulan polisler de onu sokağa terk etmiş olabileceğimi düşünerek beni arıyormuş. Oysa ben aranırken akşama kadar zaten polislerle birlikteydim. Bu kargaşa nasıl yaşandı bilmiyorum. Bir daha oğlumu asla yanımdan ayırmayacağım."


    http://www.radikal.com.tr/7434597434590

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.