Bumin neden konuştu?

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in türban çıkışını, emeklilik yaş haddinin 65'ten 67'ye çıkarılarak görev süresinin uzatılması önerisinin kabul edilmemesi üzerine yaptığı ileri sürüldü.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in türban çıkışını, emeklilik yaş haddinin 65'ten 67'ye çıkarılarak görev süresinin uzatılması önerisinin kabul edilmemesi üzerine yaptığı ileri sürüldü. Bu iddia sahiplerine göre, "Emeklilik yaşı 67'ye çıkarılsaydı, Bumin, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in görev süresinin biteceği tarih olan Mayıs 2007'ye kadar başkanlığı sürdürecek, o tarihte de bu sıfatıyla cumhurbaşkanlığına aday olacaktı."
Bumin'in, Anayasa Mahkemesi'nin kuruluş yıldönümünde, iktidarı hedef alan uyarısını, neden önceki yıllarda değil de bu yıl yaptığı konusu hâlâ tartışılıyor. Bumin, TBMM'de verdiği kokteylde, "Kişisel görüşlerim, ancak yargı kararlarına dayandığı için mahkemeyi de bağlar" kaydını düştüğü sert uyarısını, "Ses getireceğini biliyordum. Ayrıca türbanlı öğrenciler de dilekçe verip konuşmamı istedi" sözleriyle açıkladı. Ancak Bumin'in çıkışı, emekliliğiyle ilişkilendiriliyor. Çünkü Bumin, haziran ayı sonunda yaş haddinden (65) emekliye ayrılacak.
Uzatma istemi kabul edilmedi
Yargı-siyaset kulisinde bu görüşü seslendirenlere göre, Bumin, görev süresini uzatma girişimlerinden sonuç alamayınca, 'giderayak' hükümete sert uyarılar yaptı. Bunu savunanların dayanağı ise, Anayasa Mahkemesi'nin hazırladığı ve mahkeme kanununda kapsamlı değişiklikler öngören teklif.
Bumin'in konuşmasının zamanlaması da bununla şöyle ilişkilendirildi: "Söz konusu teklif, mahkemenin üye sayısının artırılması, iki ayrı kurul olarak çalışması ve bazı üyelerin TBMM tarafından seçilmesinin yanı sıra, üyelerin emeklilik yaş haddinin 65'ten 67'ye yükseltilmesini de içeriyordu.
Mustafa Bumin, sonuncusu geçen ay olmak üzere, TBMM Başkanı, Başbakan ve Adalet Bakanı'yla birden çok görüşerek, değişikliğin yasalaştırılmasını istedi. Ancak, ne Başbakan ne de TBMM'den bu konuda destek alamadı. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, Yargıtay başta olmak üzere, yargı kurumlarının buna itirazı olduğunu belirtti."
Teklif yasalaşsaydı, Bumin, iki ay sonra emekli olmayıp Haziran 2007'ye kadar görevde kalabilecekti. İddialara göre, asıl hedefi bunun da ötesindeydi: "2007'ye kadar başkanlığı sürdürerek, ileride potansiyel cumhurbaşkanı adayı da olacaktı. Çünkü aynı makamdayken cumhurbaşkanlığına seçilen Ahmet Necdet Sezer'in görev süresi Mayıs 2007 tarihinde bitecekti ve Bumin de Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla cumhurbaşkanı adayı olabilecekti."
Bumin: Zaten ayrılacaktım
Ancak Bumin, yıldönümü kokteylinde, bu yönde bir gayret içinde olmadığını söylerken, "Emekliye ayrılmasanız da aynı konuşmayı yapar mıydınız?" sorusuna, "Şüpheniz olmasın. Emeklilik yaşı 67'ye çıkmış olsaydı da zaten ayrılacaktım" yanıtını verdi.
Anayasa Mahkemesi'nde yeni başkan için şimdiden kulisler de başladı. Ahmet Akyalçın, Mehmet Erten, Fulya Kantarcıoğlu ve Tülay Tuğcu'nun adı adaylar arasında.