Bumin sade vatandaş

Anayasa Mahkemesi'nde Mustafa Bumin'in dört yıllık başkanlık dönemi sona erdi. Yarın yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Bumin, mesai arkadaşlarıyla vedalaştı, "Farklı düşünceler arasında dengeyi kurduk. Mutlu ayrılıyorum" dedi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nde Mustafa Bumin'in dört yıllık başkanlık dönemi sona erdi. Yarın yaş haddinden emekliye ayrılacak olan Bumin, mesai arkadaşlarıyla vedalaştı, "Farklı düşünceler arasında dengeyi kurduk. Mutlu ayrılıyorum" dedi.
Bumin için dün Yüksek Mahkeme'de veda kokteyli düzenlendi. Kokteyle Bumin'in eşi Nebahat Bumin ile Anayasa Mahkemesi üyeleri, raportörleri, çalışanlarıyla Yüksek Mahkeme'nin eski üyeleri katıldı. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, Bumin'in, bağımsız, yansız, tarafsız ve objektif olma gibi unsurları hayatına geçiren bir başkan ve üye olarak takdirle anılacağını söyledi.
'Dengeyi kurduk'
52 yaşında girdiği Anayasa Mahkemesi'nden 13 yıl çalıştıktan sonra ayrıldığını anımsatan Bumin, mesai arkadaşlarına şöyle seslendi: "Hepinizi çok sevdim, kucaklıyorum. Ben önceki başkanlar gibi küsmeyeceğim. Burada düzenlenen merasimlere gelmeyi görev bileceğim. En ufak bir kırılmam olmadan ayrılıyorum."
Bumin, başkanlık yaptığı dört yılı "Farklı düşünceler toplumun sağlığıdır. Bir tek düşünce düzeni olmaz. Önemli olan farklı düşünceler arasında dengeyi kurmaktır. Biz onu kurduk. O bakımdan mutluyum" diye değerlendirdi.
Bir gazetecinin "Tartışmalardan hep uzak kaldınız, emekli olunca konuşacağınızı söylediniz" demesi üzerine Bumin, "Yine konuşmayacağım. çünkü o gün, siyaset gereği, beni konuşturmasınlar diye öyle dedim. Gündemde olmanın doğru olmadığını, sadece zamanında konuşmak gerektiğini düşündüm. Gerekmediği sürece konuşmayacağım" diye konuştu.
Mahkemenin, geçen nisandaki kuruluş yıldönümünde yaptığı türban karşıtı çıkışıyla gündem belirleyen Bumin, 1982'de Danıştay savcılığı, ardından Danıştay üyesi, 1989-1992 arasında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu üyeliği yapmış, 1992'de dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçilmişti. Bumin, mahkeme başkanlığına Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı olması üzerine 31 Mayıs 2000'de seçilmişti.
Gözler seçimde
Birçok önemli karara imza attığı dört yıllık görev süresinin sonuna gelen, halen Yüce Divan duruşmalarına da katılmayıp veda ziyaretlerini sürdüren Bumin, yarın yaş haddinden (65 yaş) emekliye ayrılacak. Şimdi yüksek yargı ve siyaset çevreleri, Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanının kim olacağını merak ediyor. Klasik adaylık sistemi olmadığı gibi her üyenin başka üyelerce aday gösterilebildiği seçimlerin en geç temmuz başında yapılması bekleniyor.
Anayasa Mahkemesi'nde Cumhurbaşkanı Sezer'in yaptığı üye seçimleri, sonucu etkileyecek güçte görülüyor. Sezer bugüne kadar Ahmet Akyalçın, Mehmet Erten, Mustafa Yıldırım, Serdar Özgüldür ve Prof. Dr. Fazıl Sağlam'ı asıl üye, Cafer Şat, A. Necmi Özler, Ali Güzel, Fettah Oto'yu ise yedek üyeliğe seçmişti. Bu üyelerden Sağlam bir süre önce yaş haddinden emekli olmuştu.
Mahkemede Sezer'in ağırlığı önümüzdeki günlerde daha da artacak. Çünkü halen mahkemede iki asıl üyelik boş. Sezer uzun süredir bu üyelikler için seçimini yapmadı. Sezer'in yapacağı atamaların başkanlık seçimine yön vermesi bekleniyor. Bumin'in emekli olmasıyla mahkemede boş üyelik üçe çıktı. Sezer, tercihlerini seçimden sonraya bırakırsa, Anayasa Mahkemesi'ne üç yeni asıl üye seçmek zorunda olacak.
Kimler aday?
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı adaylığı için uzun süredir, Ahmet Akyalçın, Mehmet Erten, Fulya Kantarcıoğlu ve Tülay Tuğcu'nun isimleri konuşuluyor. Laikliği ön planda tutan tutumlarıyla tanınan bu üyelerden Erten ile Akyalçın'ı Cumhurbaşkanı Sezer seçmişti. Sezer'in eski arkadaşı da
olan Akyalçın ile Erten'in Yargıtay kökenli olmaları, Yüce Divan'daki ceza davalarında bu birikimlerinin önemi, Kantarcıoğlu'nun ise mahkemedeki kıdemi lehlerine unsur olarak gösteriliyor.
Özellikle parti kapatma davalarında karşıoy yazılarıyla dikkat çeken Başkanvekili Haşim Kılıç ile üye Sacit Adalı'nın ise aday olacakları yönünde bugüne kadar herhangi bir açıklamaları olmadı.
Seçilmek için 11 üyeden altısının oyunun yeterli olacağı başkanlık seçiminde Cumhurbaşkanı Sezer, boş üyeliklere halen atama yapmamış ise asıl üyelerin yerine yedek üyeler oy kullanacak.
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na yapılacak seçim siyasi çevrelerin de ilgi alanında. Çünkü, Yeni başkan halen eski Başbakan Mesut Yılmaz ile eski devlet bakanları Hüsamettin Özkan, Recep Önal, eski bakanlar Yaşar Topçu, Koray Aydın, Cumhur Ersümer ve Zeki Çakan'ı yargılayan Yüce Divan'ın da başkanı olacak.


    http://www.radikal.com.tr/7501407501400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.