Bunlar da kapora dolandırıcısı!

Bunlar da kapora dolandırıcısı!
Bunlar da kapora dolandırıcısı!
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

Her gün bir yenisi gündeme gelen telefon dolandırıcılarından sonra şimdi de kapora dolandırıcıları ortaya çıktı. İstanbul polisi ikinci el araç piyasasında 50 bin liralık vurgun yapan 3 kişiyi yakaladı.
İnternet üzerinden konut, arsa, otomobil satışı yapılan sitelere sahte telefon numaraları ile kayıt yaptıran İlhan A., Ercan A. ve Dursun G., dolandırıcılık olayını yapmadan önce İzmir , Urfa, Bingöl, Tokat ve Şanlıurfa’dan temin ettikleri bazı kimlik bilgileri ile kendilerine telefon hattı çıkardı. Zanlılar daha sonra internette BMW, Ford, Mercedes, Fiat ve Chevrolet marka araç ilanı verdi. 

‘Acil ihtiyaçtan satılık’

İnternet üzerinden buldukları araç fotoğrafları ile ‘Acil ihtiyaçtan satılık’ ilanları veren dolandırıcılar, arayan müşterileri araçlarının çok temiz olduğuna ikna etti. Müşterilerden aracı satmamak için 500 lira ile 2 bin lira arasında değişen miktarda kapora istediler. Araçları görmek isteyen müşterilere ise İstanbul dışında olduklarını söylediler. Kaporayı gönderen müşteriler ilan sahiplerine bir daha ulaşamayınca soluğu savcılıkta aldı. Savcılığın talimatıyla Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışma başlattı. Olayla ilgili olarak müştekilerin ifadesi alındı.
Kapora farelerinin dolandırdıkları kişiler arasında yer alan Z. Ö., polis ifadesinde şöyle anlattı: “İnternette ‘sahibinden.com’ isimli sitede bir araç gördüm. Satın almak için ilanda belirtilen 0 534 239 .. .. numaralı telefon numarasını aradım. Telefonu açan şahıs adının Dursun G. olduğunu söyledi. Araç üzerinde rehin olduğunu söyleyerek 500 lira kapora istedi, ben de gönderdim. 1 gün sonra annelerinin hastanede olduğunu söyleyerek 1000 bin lira daha istediler ben de 750 lira gönderdim. Daha sonra aracı almak için Edirne’ye gittiğimde kimseye ulaşamadım.”
İfadelerin ardından şebeke üyelerini tespit eden Mali Şube dedektifleri, müşteri gibi arayarak çeteyle iletişime geçti. Polisin gönderdiği kaporayı bankadan çekmeye giden 3 dolandırıcı yakalanarak gözaltına alındı ve mahkemece tutuklandı.