Bunu ancak bir anne yapar

Üç yaşındaki Merve, içinde sağlık personeli bulunmayan ambulansla hastaneye götürülürken, araçtaki hava aspiratörü arızalandı. Küçük kız 45 dakika boyunca hortumdan hava çeken annesi sayesinde hayatta kalabildi.

KONYA - Üç yaşındaki Merve, içinde sağlık personeli bulunmayan ambulansla hastaneye götürülürken, araçtaki hava aspiratörü arızalandı. Küçük kız 45 dakika boyunca hortumdan hava çeken annesi sayesinde hayatta kalabildi.
Merve, Aksaray'ın Eskil ilçesinde yaşayan beş çocuk annesi 29 yaşındaki Hediye Koyuncu'nun en küçüğü. Merve'ye, bir yıl önce kas yetmezliği teşhisi konuldu. Ancak vantilatör yardımıyla solunum yolu açık tutulabilen Merve, oksijen tüpüyle yaşamaya başladı. Hastaneye ilk gittiklerinde, doktorlar, Merve'nin ancak iki ay yaşayabileceğini söyledi. "Doktorlar ne söylerse söylesin, yaşayacağına inanıyorum" diyen annesi, bir yeşil kart ve sınırlı imkânlarla zorlu bir mücadeleye girişti.
'Evde de aynı işlemi yapıyorum'
Hediye Koyuncu son yaşadıkları olayı ise şöyle anlattı: "Yedi ay, hastanede tedavi gördü. Sonra eve geldik. Nefes yollarını temiz tutmak için vantilatör makinesi ve oksijen tüpü kullanmaya başladık. Ama Merve'nin akciğeri çalışmadığı için, vücudu balgamla birlikte bazı maddeleri atamıyor, bu da soluk borusunu tıkıyor. Hortumlardan dolayı boğazında yaralar oluştu. Konya'daki Faruk Sükan Hastanesi'ne sevk edildi. Sağlık personeli olmayan ambulansta kızımın soluk alıp verebilmesi için hava aspiratörünü kullanmak istedik, ancak cihaz arızalandı. Bu araç olmadan solunum yolu tıkanacak, soluk alıp vermesi tamamen duracaktı. Ağzımla, kızımın nefes yollarında biriken atıkları, hortum yardımıyla 45 dakika boyunca çekerek dışarı attım. Hastaneye gelinceye kadar. Yoksa hayatını kaybedecekti. Bunu zaman zaman evde de yapmak zorunda kalmıştım. Kızım, hastanede elektriğe bağlanan bu cihazın şarjının dolması ardından, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi. Zor durumdayız. Kızımı tedaviye götürmek getirmek için, şoför olan eşim işini bıraktı. Oksijen tüpünün altı saatte bir değişmesi lazım. Yeşil kartla masrafın bir bölümünü karşılayabiliyoruz. Desteğe ihtiyacımız var."


    http://www.radikal.com.tr/7607997607990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.