Bunu da becerdik

Müze ziyarete kapandı
Bolu Valiliği ve Belediyesi'nce 150 milyar liraya yaptırılan 'Deprem Anıtı ve Müzesi Kompleksi' bir ay içinde çürüğe çıktı. Heykel kaidesinin oturduğu alanda biriken sular, tahliye borularının birleşim noktası çatladığı için alt katta bulunan müzeyi bastı. Aydınlatma tesisatı da su sızdırıyor.
Firma: Küçük hatalar
İl Bayındırlık Müdürlüğü, anıt ve müzedeki hata nedeniyle müteahhit firmayı uyardı. Firma yetkilileri, "Küçük bazı hatalar var" dedi. Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, müzenin hemen onarılacağını ve 10 gün sonra tekrar ziyarete açılacağını söyledi. Halk, anıtın yapılmasına karşı çıkmıştı.
Haber: ERSİN ERCAN / Arşivi
FIRAT KESKİNKILIÇ / Arşivi

BOLU - 12 Kasım depreminin 'anısına' Bolu Valiliği ve Belediye Başkanlığı'nca yaptırılan 'Deprem Anıtı ve Deprem Müzesi Kompleksi', bir ayda harabeye döndü. Tavandaki çatlaklardan sızan kar suları içeri dolunca Deprem Müzesi ziyarete kapatıldı. Kalıcı konutların yapıldığı Kılıçarslan Köyü'nde inşa edilen ve 150 milyar liraya mal olan anıt ve müzedeki hata nedeniyle müteahhit firma uyarıldı. Bolu Belediye Başkanı Yüksel Ceylan, "Aydınlatma lambalarının altına izalasyon yapılmadığı için kar suları müzenin içine sızdı. Onarımı yapıldıktan sonra müze 10 gün sonra yeniden ziyarete açılacak" dedi.
İzolasyon yapılmadı
Bolu'da 12 Kasım depreminin ikinci yıldönümü için düzenlenen ve bakanların da katıldığı anma törenlerinde açılan Deprem Anıtı ve
Müzesi'nde çatlaklar oluştu. Heykel kaidesinin oturduğu alanda biriken suyun tahliye edildiği boruların birleşim noktası çatlayınca, alt kattaki müzeye su sızmaya başladı. Ayrıca dış aydınlatma lambalarının altına da izolasyon yapılmadığı için buradan da su sızıntısı oldu. Bunun üzerine Bolu Bayındırlık İl Müdürlüğü'ne bilgi verilerek, anıtın yapımını üstlenen müteahhit uyarıldı.
Müteahhit: Küçük hatalar
Bolu Belediye Başkanı Ceylan, kompleksin kesin kabulünün yapılmadığını, müteahhit firmanın hatalarını giderdikten sonra teslim alacaklarını belirtti. Müteahhit firma Aki İnşaat'ın sahibi Turgut Kalaycıoğlu hatalarını kabul etti. Aynı zamanda Bolu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olan Kalaycıoğlu şunları söyledi: "Kaidenin oturduğu kısımda bulunan tahliye borularının birleştiği kısımda çatlaklar oluşmuş. Buradan su sızıntısı olduğunu tespit ettik. Lambaların altından da su sızdığını tahmin ediyoruz. Gerekli çalışmaları hemen yapacağız. Bunlar gözümüzden kaçmış, küçük hatalar."
Kalıcı konutlarda oturan vatandaşlar bölgede okul, alışveriş merkezi ve cami olmaması nedeniyle israf diye anıta karşı çıkmıştı. Müzede, depremle ilgili fotoğraf ve gazete kupürleri sergileniyor. Müzenin üzerindeki kaidede ise 12 Kasım depreminde insanların direnişini ve hayatın sürdüğünü simgeleyen altı metre yüksekliğinde bronz heykel bulunuyor.