'Bunu yapan Karadeniz Sahil Yolu...'

'Bunu yapan Karadeniz Sahil Yolu...'
'Bunu yapan Karadeniz Sahil Yolu...'

Giresun?da 59 yılın yağış rekoru kırıldı: Metrekareye 165 kilogram. Giresun afet bölgesi ilan edildi (üstte). Rize-İkizdere Karayolu?nun 100 metresi çöktü. Doğu Karadeniz?de yağışlar pazar gününe kadar sürecek. fotoğraf: MUHİTTİN SANDIKÇI / AA

Giresun beş gün sonra yine su altında. Belediye Başkanı Aksu isyan etti: '50 metre ötemizde deniz var, ama Karadeniz Sahil Yolu yüzünden sel suyunu tahliye edemiyoruz'

GİRESUN - Beş gün aradan sonra Giresun ikinci kez sele teslim oldu. Geçen sefer kentin batısında etkili olan sel bu kez doğu yakasını vurdu. 12 saat yağan yağmur sonucunda altyapı sistemi çöktü. Giresun ‘afet bölgesi’ ilan edildi. Giresun Belediye Başkanı CHP’li Kerim Aksu, “Giresun tarihinde böyle yıkım görmedi. Yüzlerce vidanjöre ve motopompa ihtiyaç var” dedi.
Belediye Başkanı Aksu yaşananların Karadeniz Sahil Yolu ile ilgili eleştirileri de haklı çıkardığını savundu: “Bu yol sadece koyları ve doğayı değil şehirleri de mahvetti. 50 metre ilerde deniz var ve suyu aktaramıyoruz. Derelerin önüne setler yaptılar, yataklarını değiştirdiler. Böyle bir derenin akması mümkün değil. Bu yolu tekrar planlamak lazım.” 

100 YILIN SEL FELAKETİ: Giresun’a önceki gün başlayan yağmurda metrekareye düşen yağış 165 kilograma ulaştı. Bu, son 59 yılın en yüksek rakamı oldu. Meteoroloji yetkilileri, Giresun’a son sekiz günde düşen yağışın da metrekareye 405 kilograma ulaştığını  ve  bölgede son 100 yılda yaşanan en büyük sel felaketine yol açtığını söyledi.

GÜRSEL TEKİN: ‘İKTİDAR GİRESUN’U DUYMUYOR’: İstanbul’daki CHP’li belediyelerse Giresun’a  vidanjör, motopomp ve teknik eleman yolluyor. İktidarın Giresun’un feryadına kulağını tıkadığını savunan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, “12 belediyemiz de elinden geleni yapacak” dedi.

BAYINDIRLIK BAKANI: ‘SORUN KURUDUĞU FARZ EDİLEN DERELERDEKİ YAPILAŞMA’: Bölgede incelemelerde bulunan Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir ise Giresun’un afet bölgesi ilan edildiğini açıkladı.  Demir zararın Karadeniz Sahil Yolu’na bağlanmasını eleştirdi: “Samsun’dan Sarp’a kadar baktığımızda proje hatası yok. Daha çok kırsal kesimde, özellikle kuruduğu farz edilen dere yataklarımızda, taşma noktalarına oluşturulan yapılaşmalarda hasar var. Dere yataklarımız çok dar, kolaylıkla taşma yapabiliyor. Buralardaki yapılaşmaya karşı önlem almak zorundayız. Can kaybımız yok çok şükür.”
Ama Mimarlar Odası Bakan’la aynı fikirde değil. Giresun Mimarlar Odası’ndan yapılan açıklamada “Sonuç hiçbir şey söylemeyi gerektirmeyecek şekilde aşikâr. Su aktı ve yolunu buldu. Hızla bastıran yağış, hesaplanamayan debi, menfezlerin kaldırabileceği kapasiteyi aştı. (Karadeniz Sahil Yolu’nun) önüne set çektiği şehir, suyun tahliyesine engel olunca yerleşim merkezlerini su bastı” denildi. 

‘RİZE’DE DE HES İNŞAATLARI DERE YATAKLARINI DARALTTI’: Yağmur, Rize’yi de vurdu. İkizdere vadisinde Hidroelektrik Santral (HES) inşaatlarında açılan tünellerden çıkan molozun dökülmesiyle dere yataklarının daraltıldığı, bunun sele neden olduğu iddia edildi. İkizdere Derneği Başkanı Kadem Ekşi “40 metrelik yatağı 7-8 metreye indirirseniz olacağı bu” dedi. (dha)