Bunun adı 'kaza' değil katliam

Mercan ailesi, önceki gün Hasan Mercan için ağlıyordu. Bugün onun için yollara düşünce göz göre göre ölen 10 yakınları ve hastanedeki 11 yakınları için ağlıyorlar.

BURSA - Mercan ailesi, önceki gün Hasan Mercan için ağlıyordu. Bugün onun için yollara düşünce göz göre göre ölen 10 yakınları ve hastanedeki 11 yakınları için ağlıyorlar.
Bitlis'e bağlı Yalnızçamlar Köyü'nde oturan 38 yaşındaki Hasan Mercan, bir süre önce hastalanınca Bursa'daki kardeşi Bekir Mercan'ın yayına geldi. Bursa Göğüs Hastanesi'nde zatürree tedavisi gören Mercan kurtarılamadı.
Mercan önceki gün Bursa'da toprağa verilirken, ölüm haberini alan babası, annesi ve diğer yakınları Bitlis'ten yola çıktı. Bitlis'ten Bursa'ya cenazeye gidenleri taşıyan minibüs, dün sabaha karşı İnegöl yakınlarında, Mezit-3 Köprüsü'nün bariyerlerine çarptı. 10 kişi öldü, 11 kişi ağır yaralandı. Yaralananların arasında Hasan Mercan'ın eşi ve beş çocuğu da var.
'Yorgunsun dediler, dinletemediler'
Kazaya 13 J 1107 plakalı minibüsü kullanan 55 yaşındaki Kerem Atalay'ın, yorgun olması ve "Biraz dinlen" ısrarlarına rağmen mola vermemesinin neden olduğu öne sürüldü. Kazada ölen 10 kişinin isimleri şöyle: 55 yaşındaki sürücü Kerem Atalay, 68 yaşındaki Rıza Tarhan, 51 yaşındaki Tahir Güven, 68 yaşındaki Nurettin Güven, 67 yaşındaki Rami Mercan, 68 yaşındaki Hafsi Dişsiz, 56 yaşındaki Nurettin Havuz, 10 yaşındaki Yunus Mercan, 71 yaşındaki Süleyman Mercan ve dört yaşındaki Şilan Mercan. Kazada yaralanan kişilerin tedavileri ise İnegöl ve Bursa'daki hastanelerde sürüyor. Kazayla ilgili soruşturmaya İnegöl Cumhuriyet Savcılığı'nca başlandı.
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Genel Başkanı Derviş Günday'ın verdiği bilgiye göre sadece 2007 yılının ilk beş ayında meydana gelen 287 bin kazada 1184 kişi hayatını kaybetti. 287 bin kazada 50 bin 518 kişi yaralandı. Kazalardaki maddi hasar ise 488 milyon 851 bin YTL'yi buldu.
Cezaevinde bile trafik terörü!
Cezaevi hükümlüleri ve personeli bile kazalardan nasibini aldı! İstanbul'da bulunan çeşitli cezaevlerindeki hükümlüleri Edirne'ye taşıyan İsmet Yılmaz idaresindeki cezaevi ring aracı, D-100 karayolunda, Havsa'dan Edirne'ye gelen Halil Yetiş'in kamyonetiyle çarpıştı.
Ring aracında görevli 20 yaşındaki er Özgür Hezer, yol güvenliği almak üzere araçtan indiği sırada otoyoldan geçmekte olan Serkan Filiz yönetimindeki otomobilin altında kaldı. Er Hezer ve yanan otomobilde kalan Filiz öldü.
Kazayı görüntülemek isteyen gazetecilerle jandarma arasında çıkan tartışma sırasında bir gazeteci baygınlık geçirdi. Gazetecinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Kaza sonrası ring aracından indirilen çok sayıdaki hükümlü kaçma ihtimaline karşı geniş güvenlik önlemi alınarak yol kenarında gelecek diğer aracı bekledi. (aa, anka, dha)