Bunun adı sevgi

Atatürk'ün ölümünün üzerinden geçen 69 yıl büyük önderi unutturamadı. 10 Kasım anma etkinliklerine ilgi büyüktü. Anıtkabir'i dün 546 bin kişi ziyaret etti.

Gül ve Erdoğan 10 Kasım'da söz verdi: Cumhuriyetimizin kazanımlarından asla geri adım atılmayacak. Laik Cumhuriyet ilelebet yaşayacaktır.

ANKARA - Atatürk, ölümünün 69. yılında tüm yurtta ve yurtdışındaki temsilciliklerle düzenlenen törenlerle anıldı. Tüm yurtta bayraklar güneşin batışına kadar yarıya indirildi. Vatandaşlar Ankara'da Anıtkabir'e İstanbul'da Dolmabahçe'ye akın ederek Atatürk'e bağlılıklarını ve özlemlerini bir kez daha ifade şansı buldu. 2006'nın 10 Kasımı'nda Anıtkabir'i ziyaret edenlerin sayısı 127 binken dün bu rakam 546 bine ulaştı.
Ankara'daki ilk tören, Atatürk'ün ebediyete intikal ettiği saat olan 09.05'te Anıtkabir'de düzenlendi. Anıtkabir'deki törene katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan daha sonra Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda düzenlenen 'Okunuşunun 80. Yılında Büyük Nutuk'un Değeri' konulu toplantıya katıldı.
Gül: Medeniyet projesi
Cumhurbaşkanı Gül buradaki konuşmasında, Atatürk'ün gösterdiği hedeflere, en çok bu dönemde yaklaşıldığını belirtirken, "O'nun 69. ölüm yıldönümünde ilelebet yaşatma azim ve kararlılığında olduğumuz Cumhuriyet, emin ellerdedir" dedi. Gül şöyle devam etti: "Cumhuriyet, hâlâ bir medeniyet projesidir ve bu hedefe gerçekçi ve meşru yollarla varmak kararındadır. Atatürk'ün 'Büyük eserim' dediği demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, O'nun işaret ettiği yolda ilelebet yaşayacaktır."
Başbakan Erdoğan da Atatürk'ü anarken O'nun fikir ve eserleri üzerinde yeniden düşünülmesi ve temel felsefesinin anlaşılması gerektiğini söyledi. Erdoğan özetle şu mesajları verdi: "Büyük eserim dediği, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, O'nun işaret ettiği yolda ilelebet yaşayacaktır. Bu emanetine bugün de aynı yüksek ruh ve şuurla sahip çıkarak Cumhuriyetimizi daha da yükseklere taşımaya kararlıyız. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyet değerlerimizi her türlü siyasi ve toplumsal tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz."