Bünyamin'den bir aydır haber yok

Bünyamin'den bir aydır haber yok
Bünyamin'den bir aydır haber yok
Suriye'de kaçırılan gazeteci Bünyamin Aygün için dün meslektaşları eylem yaptı. Gazeteciler, yetkililerin konuya duyarsızlığını protesto etti.

Suriye’de kaçırılan gazeteci Bünyamin Aygün’ün bir an önce özgürlüğüne kavuşması için meslektaşları yetkilileri göreve çağırdı. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği (TFMD) Başkanı Rıza Özel, “Tek amacı haber yapmak, kamuoyuna bilgi vermek olan gazeteciler, Suriye’deki çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırılıyor, hedef alınıyor, tutsak ediliyor” dedi.
Suriye’de kaçırılmasının üzerinden 27 gün geçen gazeteci Bünyamin Aygün için eşzamanlı yapılan basın açıklamasında meslektaşları, İstanbul ve Ankara’da Milliyet gazetesi önünde, İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’nda, Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda ve Trabzon’da ise Gazeteciler Cemiyeti önünde buluştu. Ankara’daki eyleme Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilciliği, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Sendikası, Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği destek verdi. 

‘Yetkililer göreve’ 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün de eyleme katıldı. Milliyet gazetesi’nin Ankara Bürosu önünde toplanan gazeteciler, ellerinde Türkçe ve İngilizce yazılı ‘Gazeteciler hedef değildir’, ‘Gazetecileri serbest bırakın’, ‘Bünyamin Aygün’ü istiyoruz’ dövizleri taşıyarak basın açıklamasına destek verdi.
TFMD Başkanı Rıza Özel yaptığı açıklamada, Aygün’ün serbest bırakılması için hükümet ve Dışişleri Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Özel, “Muhalefet partilerini de bu çabaya ortak olmaya davet ediyoruz” dedi. Tek amacı haber yapmak ve kamuoyuna bilgi vermek olan gazetecilerin Suriye’de çatışmalar sürerken uluslararası hukuka uymayan şekilde kaçırıldığını ve hedef alındığını belirten Özel, aylardır sarı basın kartlı Bashar Kadumi’den de haber alınamadığını söyledi.
Suriye’nin gazeteciler için dünyanın en tehlikeli bölgesi haline geldiğini kaydeden Özel, şöyle konuştu: “2011 Mart ayından bu yana 25 gazeteci hayatını kaybetti. Aygün gibi onlarca gazetecinin tutsak olduğu biliniyor. Bashar Kadumi gibi onlarcası da kayıp. Günlerdir Bünyamin’den iyi haber bekledik. Ancak tüm girişimlerin sonuçsuz kalması ve geçen 27 gün bizi meslektaşlarımızın hayatı ve sağlığı konusunda endişelendiriyor.” Özel, Aygün için sosyal medyada BünyaminAygünserbestbırakılsın, #freebünyamin etiketiyle çağrılara ortak olunmasını istedi. 

Tüm Avrupa’da eylem 

Avrupa Gazeteciler Birliği Türkiye Temsilcisi Doğan Tılıç da, Aygün gibi dünyanın dört bir yerinden Suriye’ye giden 50’ye yakın gazetecinin esir tutulduğunu bildirdi. Tılıç, Aygün ve diğer gazetecilerin serbest bırakılması için tüm Avrupa ülkelerinde gösteri yapılacağını söyledi.