@ismailsaymaz

Burada asık suratlı yok

Dilek Sabancı Gülen Yüzler Engelliler Mesleki Rehabilitasyon ve İşyeri Merkezi, daha ikinci yılında fabrikaya dönüştü. Engelli işçilerin el ele verdiği merkez, İstanbul'daki 800 kuruluşun atık kâğıdını topluyor, ayrıştırıyor.
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İZMİT - Dilek Sabancı Gülen Yüzler Engelliler Mesleki Rehabilitasyon ve İşyeri Merkezi, daha ikinci yılında fabrikaya dönüştü. Engelli işçilerin el ele verdiği merkez, İstanbul'daki 800 kuruluşun atık kâğıdını topluyor, ayrıştırıyor. Kağıt kesim ve paketleme ünitesinde elde edilen kâğıtlar 'Gülen Yüzler' markasıyla satılıyor. Gülen Yüzler'in dikiş atöylesinde iş elbiseleri ve spor kulüplerine yönelik ağ dikiliyor; grafik atöylesinde ise logolar tasarlanıyor. Gülen Yüzler bu yılın ilk altı ayında 120 bin YTL kâr elde etti.
Hollanda önayak oldu
17 Ağustos Depremi'nde İzmit'te yüzlerce insan sakat kaldı. Hollanda'nın Amsterdam Belediyesi, kente yönelik yardımlarını sürdürürken, 2002'de engellilerin istihdamına yönelik 'Gülen Yüzler Projesi'ni geliştirdi. Projede yer almak isteyenler için ilan yayımlandı. Üç kişi başvurdu: O tarihte özel bir şirkette çalışan 56 yaşındaki Mustafa Karasu, Almanya'dan bir araştırma için İzmit'e gelen 31 yaşındaki sosyolog Necati Baki ve Bilgi Üniversitesi'nde yüksek lisans yapan 25 yaşındaki Zeynep Kökkaya. Kolları sıvayan üç koordinatör kentte tarama yaptı. Resmi rakamların aksine, 'deprem kaynaklı' engelli sayısı çok fazlaydı.
Konteynırda başlandı
Hollanda'nın Amsterdam ve Deventer kentleri ile İzmit Büyükşehir Belediyesi'nin imzaladığı protokolle, Dilek Sabancı Gülen Yüzler Engelliler Mesleki Rehabilitasyon ve İş Merkezi, 2003 yılının Ocak ayında açıldı. İlk olarak bir konteynırda geri kazanım, serigrafi ve grafik atölyeleri kuruldu. 2004'ün Mart ayında da Hollanda Dışişleri Bakanlığı'nın 'Orta ve Doğu Avrupa Dönüşüm Fonu'ndan sağlanan 560 bin avroyla Sanayi Mahallesi'nde'teki iki katlı iş merkezine taşınıldı.
800 kurumla işbirliği
Gülen Yüzler'de 46 kişi çalışıyor. Koordinatörler, ustalar, temizlik, güvenlik ve şoförlük gibi engellilerin yapamayacağı işler için 19 kişi var. Engellilerin 15'i ortopedik, dördü zihinsel, dördü görme, ikisi işitsel ve ikisi spastik.
Gülen Yüzler, 800 kurum ve kuruluşun atık kâğıdını topluyor. Türkiye'de ilk kez atık kâğıtlar, mukavva, beyaz ve gazete kağıdı diye sınıflandırılmış kutularda daha toplama aşamasında ayrıştırılıyor. Bu kutular her gün 80-100 kurum ve kuruluş gezilerek toplanıyor, ayrıştırılıyor, presleniyor, depolanıyor. Kâğıt toplama bölümünde biri ortopedik, biri görme ve biri de zihinsel engelli üç işçi çalışıyor. Ortopedik engelli 32 yaşındaki Murat Yaylı apartmanlardan kâğıt indirmek dışındaki işlerde yorulmadığnı belirterek, "Küçükken geçirdiğim bir hastalık yüzünden yarı felç oldum. Daha önce ağır sanayide çalışıyordum. O iş daha yorucuydu" diyor.
Toplayıcıların getirdiği kâğıtlar ayrıştırıldıktan sonra preslenerekdepolarda saklanıyor. Bu işlerde ise biri ortopedik, biri zihinsel ve ikisi spastik dört işçi çalışıyor.
'Çalışma ortamı güzel'
Spastik engelli 29 yaşındaki Erol Kaya da 1.5 yıldır ayrıştırmacılık yaptığını belirterek, "Daha önce bir tekstil fabrikasında çalışmıştım ama böyle bir çalışma ortamımız yoktu" diye konuşuyor. Spastik engelli 24 yaşındaki Özcan Yıldırım da preslemede çalışıyor. Yıldırım, aynı zamanda Kocaeli Spastik Engelliler Derneği'nin yayımladığı 'Mozaik' adlı derginin yazıişleri müdürü. Proje müdür yardımcısı Necati Baki'ye göre, geri kazanım atölyesinde ayda 80-100 ton arasında kağıt toplanıyor.
Mesai yoğun
Bir yanda bir giyotin ve bobinle kâğıt kesim ve paketleme işi yapılıyor. Dört engellinin çalıştığı bölümde günde iki ton kâğıt işleniyor. Ayda kilosu 1.2 YTL'den 10 ton kâğıt satan iş merkezinin deposunda yedi ton kâğıt var. 30 yaşındaki Ayhan İnce, 14 yıl önce pişmaniye imalatında çalışırken makineye kolunu kaptırmış. Tek koluyla giyotin ve bobini kullanan İnce işini çok seviyor: "İlk başta yapamam diye düşünmüştüm. Zamanla alıştım. Şimdi hiç zorlanmıyorum. Onca yıl sonra iş bulabildiğime sevindim." Satış bölümünde de iki engelli görev yapıyor. Satış yapılan kuruluşlara atık kâğıt kutuları konuluyor.
Ağ da dikiliyor
İkinci katta dikiş atölyesi var. İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı İzmit Şu İşleri Anonim Şirketi'nin (İZSU) iş elbiseleri dikiliyor. İş bitince İzmit İtfaiyesi'nin elbiseleri dikilecek. Atölyedeki dört engelli kadından biri olan işitme ve konuşma engelli Belma Karabat, makinesini ustaca kullanıyor. Okula gönderilmeyen 21 yaşındaki Karabat, yedi aydır kendi parasını kazanıyor. Ağ dikim ünitesinde ise okullara ve spor kulüplerine yönelik ağ dikiliyor.
43 yaşındaki ortopedik engelli Murat Tanrıkulu, atölyenin Eylül ayına değin dolu olduğunu söylüyor. Ağ dikiminde de birçok spor kulübüne örnek gönderilmiş, yanıt bekleniyor. Bir de serigrafi ve grafik atölyesi var. Bu atölyelerde engellilere yönelik dergi ve gazeteler hazırlanıyor, davetiye, broşür, ilan ve duyurular hazırlanıyor, logolar tasarlanıyor.
Enkazda altı saat
İkisinde ikisi ortopedik, biri zihinsel üç işçi çalışıyor. Yalçın Demirel, atölyede 1.5 yıldır tasarım yapıyor. Demirel, 17 Ağustos Depremi'nde evlerinin enkazından altı saat sonra çıkarıldığını belireterek şunları söylüyor: "Yürümekte ve bir kolumu kullanmakta güçlük çekiyorum. Hâlâ psikolojik tedavi görüyorum. Depremden önce sanayi sitesinde oto tamirciliği yapıyordum. Şimdi burada tasarım yapıyorum. Çok mutluyum."
Kent merkezinde bir satış mağazası bulunan Gülen Yüzler, geçen yıl 60 bin YTL, bu yılın ilk altı ayında da 120 bin YTL kâr etti.


    http://www.radikal.com.tr/7524037524030

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.