Burada şahane bir tesis var!

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'Doğal Arıtma Projesi'nin ilk örneği, İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Korucuk Köyü'nde hizmete açıldı.
Haber: MERT İLKUTLUĞ / Arşivi

İZMİR - Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın 'Doğal Arıtma Projesi'nin ilk örneği, İzmir'in Torbalı ilçesine bağlı Korucuk Köyü'nde hizmete açıldı. 285 haneli 1095 nüfuslu Korucuk Köyü'nde oluşturulan Doğal Arıtma Tesisi'nin açılışını dün Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü yaptı. Bakan Güçlü, açılışın 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde yapıldığına dikkat çekerek, projeyle doğal kaynakların temiz tutulması yolunda çok önemli adım attıklarını söyledi. Güçlü, "Projeyi 5 bin 200'e yakın köyde en kısa sürede tamamlamayı planlıyoruz. Bu süreçte Marmara, Akdeniz ve Ege'deki turistik bölgelere ağırlık vereceğiz" dedi.
Köy Hizmetleri Genel Müdürü Ali Altuntaş projeyle kanalizasyon şebekesi bulunan köylerde evsel atıkların yapay sulak alanlarda toplanacağını ve burada dikilen çeşitli bitkilerle de doğal arıtmanın sağlanacağını anlattı. Projenin, diğer arıtma tesislerine göre yatırım maliyetinin 40, işletme maliyetinin ise 60 kat daha ucuz olduğunu belirten Altuntaş, şunları söyledi: "Kanalizasyonlar çiçek bahçesi gibi gözüküyor. Doğal arıtma tesislerinde çıkan su, Türkiye ve AB normlarında belirtilen üst değerlerin altındadır. Tarımda kullanılabilecek kalitededir. Tüm köylerde bu projeyi hayata geçirebilirsek, her yıl 546 milyon metreküp suyu geri kazanabiliriz. 2004 yılında hedefimiz projeyi 1000 köye götürmek."
Yaklaşık 7 milyar liraya mal olan 1452 metrekarelik arıtma tesisinde,
'Pharagmites australis' bitkisinin ekili olduğu yapay sulak alanda arıtma sağlanıyor. Havuzlarda biriktirilen atıksular, filtre ortamında mikroorganizmalar ve sulakalan bitkileri aracılığıyla arıtılıyor.