'Buradayız, Gezi Parkı'nın tüm sorumluluğunu üstleniyoruz'

'Buradayız, Gezi Parkı'nın tüm sorumluluğunu üstleniyoruz'
'Buradayız, Gezi Parkı'nın tüm sorumluluğunu üstleniyoruz'
Taksim Dayanışması, tüm yurttaşları, "Buradayız, Gezi Parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz..." dilekçeleri ile 'kendini ihbar etmek' üzere pazartesi günü Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na davet etti.

Radikal.com.tr – Taksim Dayanışması, tüm yurttaşları, “Buradayız, Gezi Parkı eylemlerinin tüm sorumluluğunu üstleniyoruz…” dilekçeleri vermek üzere pazartesi günü Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na davet etti.

Taksim Dayanışması’ndan yapılan açıklamada, 1 Temmuz 2013 Pazartesi günü saat 12.30′da Çağlayan Adliyesi’nde (C kapısı karşısı alan) buluşulduktan sonra Adliye’ye dilekçelerin verileceği duyuruldu.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hitaben yazılan dilekçede şöyle denildi:

27 Mayıs 2013 tarihinde saat 22.00 sularında Taksim Gezi Parkı’nın fiilen yıkılması girişimi sonrası yaşanılan toplumsal duyarlılık karşısında hükümetin izlediği polis şiddeti nedeniyle başta Taksim İstanbul olmak üzere bütün yurtta, yurttaşlar demokratik tepkilerini gösterdiler, göstermeyi sürdürüyorlar.

Gerçekleşen tüm demokratik eylemler aşağıdaki taleplerle gerçekleştirilmiştir:

1) Gezi Parkı, Park olarak kalmalıdır. Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası adı altında ya da başka herhangi bir yapılaşma olmayacağını, projenin iptal edildiğine dair resmi bir açıklamanın yapılmasını, Atatürk Kültür Merkezinin yıkılmasına ilişkin girişimlerin durdurulması,

2) Taksim Gezi Parkı’ndaki yıkıma karşı direnişten başlayarak halkın en temel demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan ve uygulayan, binlerce, insanın yaralanmasına, üç yurttaşımızın ölmesine neden olan sorumlular, başta İstanbul, Ankara , Hatay ve Adana Valileri ve Emniyet Müdürleri olmak üzere tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılması ve yaptırım uygulanması; gaz bombası ve benzeri materyallerin kullanılmasının yasaklanması,

3) Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan yurttaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını, haklarında hiçbir soruşturma açılmayacağına ilişkin açıklama yapılması,

4) Başta 1 Mayıs alanı Taksim ve Kızılay başta olmak üzere Türkiye ’deki tüm meydanlarımızda, kamusal alanlarımızda toplantı, gösteri, eylem yasaklarına ve fiili engellemelere son verilmesini; ifade özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması

Başka bir söyleyişle, yukarıdaki talepleri savunduğu için Savcılığınızın Taksim Gezi Parkı ile ilgili olarak eylemlere katılan, anılan eylemleri sosyal medya üzerinden duyuran aramızdan arkadaşlarımızı çeşitli gerekçelerle soruşturmanızı, adli kontrol hükümlerine tabi kılmanızı ya da tutuklamanızı hukuki bir mesele olarak görmek mümkün değildir.

27 Mayıs 2013 tarihinden bugüne kadar Taksim Gezi Parkı ile ilgili tüm eylemlere katılmış, Gezi Parkı’nda nöbet tutmuş bir yurttaş olarak Taksim Dayanışması’nın aşağıdaki taleplerinin ısrarlı bir takipçisi olduğumu bilginize sunmak isterim.

Cumhuriyet Savcılığının; 27 Mayıs 2013 tarihinden bu yana yaşanan sistematik polis şiddeti ve işkence yasağına aykırı eylem ve işlemlerin sorumluları ile ilgili etkin bir soruşturma yapmasının ve sorumluların ivedilikle yargı önüne çıkarması gerektiği kuşkusuzdur.

Açıklanan tüm bu nedenlerle; Taksim Meydanı ve Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemlerin ve nöbetlerin tüm ahlaki, siyasal, tarihsel ve hukuki sorumluluğunu üstlendiğimi bildirir; hakkımda yasal işlem yapılması için kendimi Savcılığınıza ihbar ederim.”

Taksim Dayanışması, eyleme destek vereceklerin, internet sitelerinde yer alan bu dilekçe formunu doldurup, 5 tane imzalayarak yanlarında getirmelerini de istedi.


  http://www.radikal.com.tr/113967911396799

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SORUMLULAR BURADA YA DEVLET NEREDE - pispor

  Helal olsun halkımıza öyle gizlisi saklısı yok bakın devletine elinden gelen her yardımı yapıyor hükümet gezi parkı olayları ile ilgili suçlu sorumluları yurt dışında faiz lobilerinde döviz bürolarında aramasın halk meydanda ve hükümete ben sorumluyum ve buradayım ya sen neredesin AKP hükümeti ve savcılarına çağrıda bulun sorumlular taksimde git gerekeni yap diye savcılara emir ver

  Sorumluluk - reha1959

  Apar topar meclisten gecirilen ve de hala gecirilecek olan ( Petrol / Bor ) yasalarla yer alti zenginliklerimiz yabanci sirketlere hediye edildi. Zararimiz 100 lerce milyar dolari bulabilir. Bunu da aranizda para toplayip siz odeyiverin bir zahmet. Biz odemekten biktik cunku.

  buradayız,gezi Parkı'nın hk. - fgemak

  AKP iktidarının gezi parkı faillerini tutuklaması ile başlayan korkutma senaryosu bu şekilde sona ermiş görünüyor,şimdi milyonları bulan dilekçeler çağlayan adliyesi savcılarına verilecek bundan sonra artık bu sorgulamalar yıllar sürer,milyonlarca insanı kapatacak yeni cezaevleri yapmaları gerektiğini düşünüyoruz.Yargıyı siyasete alet eden iktidarın işin içinden çıkılmaz hale getirdiği bu durumu temizlemek ancak 2002 yılında 2013 yılına kadar yargı ile ilgili AKP nin çıkardığı bütün kanunları iptal eden yeni bir kanun gerektiğini düşünüyoruz.

  uzakta olsam da "yüreğimle, bilincimle yanınızdayım". - çıkarsız

  benzer dilekçe verme tavrını, diğer ellerde yaşayan özgürlük ve eşitlik inananları da geliştirmeli. onlarca yıldır iktidarların hoşuna gitmeyen her eylem ve tutum aynı baskıyı görüyor. işlerine geldiği gibi yasa dışılık ve ceza gerekçesi yaratıyorlar. vatandaş olarak eşitliğin ve özgürlüğün koruyucusu olacak bir hukuk istiyoruz.

  Çok güzel bir hareket.. - evet_isyan06

  İnsanlar yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmeli.. Şimdi devlete düşen iş dilekçeleri işleme alıp tüm kamu zrarını ve vatandaşın, esnafın zararını, yarlananlrın, ölenlern tazminatlarnı dilekçe veren arkadaşlar arasında pay etmeli.. Tahminim yekun olarak 500 milyon tl falan tutacktır.. E bu arkadaşlar da 1 milyon kişi Türkiye çapında 1 milyon işi olsalar 500er Tl verip sorumluluklarının gereğini yerine getirirler. 1 milyon kişiyi bulamıyorlarsa öyle tüm Tükiyedendestek var havasda gezmesiler. Kişibaşı 500 tl vermiyorlarsa da öyle sorumluluk bizde falan dmesinler sorumluluk laftan ibaret değildir. Hiçbir sorumluluğu olmayan vatandaşın 50-100bin tl zararı olabiliyorsa sorumluluğu olan da bu kadarına katlanacak..

  O kadarcık mı? - evet_isyan06

  Var mı öyle bedava kahramanlık? madem sorumluluk sizde o zaman buyrun eylemcilerin yaltığı arabalarınparasını vatandaşa ödeyin, dükkanını yağmaladığınız esnafın zararını ödeyin esnafa! Öyleucukahramanlık yapmayın madem bir eylem organie ettiiz ve sonuçta 200 milyonluk zarar var o zararı bir tazmin edin! madem bu eylemlerin sorumluluğu szde ölen ve yaralananların ailelerne tazminatlarını ödeyn. Var m öylehem sorumluluk bnde deyip hem de işne gelmeyen yerde ben sorumlu değilim demek? Bunu yapmıyorsanız şov ve ucuz kahramanlık pşindsniz demektir.İkinicisi daha önce sıraladığınız sonuncu şartınızı kaldırmışsınız. Hani " Devlet 3. köprüyü, 3. havaalanını, Kanal İstanbulu, Enerji santralarrini yapmaktan vazgeçmli" diyordunuz neden o şartı konuşmaktan vazgeçtiniz? BİRİLERİNİN MAŞASI oldğunuz çok mu belli oluyor onları söyleyince? Takke düştü kel göründü değil mi? Ucuz kahramnlık peşinde şovmenlersiniz v ancak kim tarafından güdüldüğünü bile bilmeyen piyonlar olabilirsiniz!.

  ne sorumlulugu - resip

  size kulak verip 3. köprüden 3. havaalanından vazmı geçilecek çevreciyiz diye çevreye dükkanlara araçlara kaldırımlara verdiğiniz zarar ne olacak? ekonomiye verdiğiniz zarar imajını lekelediğiniz ülkenin yığınlarının gösterileri sizi uyandırmıyormu? 1. 2. köprüyede karşı çıkmıştınız isterseniz onlarıda yıkıp yerine ağaç dikelim millet karşıya arabalarıyla geçmeyiversin hatta arabayada binmesinler canım at eşşek deve popilasyonu zaten bu yüzden cok azalmadımı hem ozon tabakasıda delinmez bu arada artık komik bile değilsiniz yeter da