Burası agora tuvaleti!

Antik çağda Milas'tan sonra Muğla bölgesinin en önemli kentlerinden olan 2 bin 500 yıllık Euromos'un agorasının (halk meydanı) kalıntıları tavuk kümesi ve tuvalet olarak kullanılıyor. Yılda 100 bin turistin ziyaret ettiği bölgedeki özensizliğin nedeni ödenek yokluğu.

MUĞLA - Antik çağda Milas'tan sonra Muğla'nın en önemli kenti olan Euromos'un agora (halk meydanı) kalıntıları tavuk kümesi ve tuvelet olarak kullanılıyor. Milas yakınlarındaki Euromos kenti, 2 bin 500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip. Antik kenti gezmeye gelen turist, rehber ve arkeologlar gördükleri manzara karşısında hayretler içerisinde kalıyor.
Ören yerinde agora harabelerinin içerisine yapılan tavuk kümesi ile antik kentin sütunları üzerine yapılan tuvaletten pis sular sızıyor. Asya'nın en iyi korunmuş altı tapınağından biri olan Zeus Tapınağı ve çevresindeki tiyatro, mabet, kent harabeleri ve agora kurtarılmayı bekliyor. Yılda yaklaşık 100 bin turist bu bölgeye gidiyor. Ancak bu tarihi ve
ören yerinden oluşan bölgenin büyük bölümü özel mülk üzerinde yer alıyor. Yıllardır parasızlık nedeniyle kamulaştırma yapılamadığını belirten Milas Müze Müdürü Erol Özen, "Ödenek olmadığından, müze müdürü olarak ören yerlerini gezip denetlemek için benzin parası bulamıyorum. Bu nedenle köylülerin tarım arazisi içinde kalan harabelere kümes ve tuvalet yaptığını tespit edemedik" dedi.
Bölgede 16 yıldan beri hem arkeolog hem de turizm rehberi olarak çalışan Canan Küçükeren ise, "Turizmin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığının bilincine varılması için bu olaydan daha güzel örnek olamaz" diye konuştu.