Burası Caddebostan

Kadıköy'de 1950'li yılların en gözde plajlarından olan Caddebostan Plajları, 40 yıl sonra yeniden hizmete girdi. 2 bin kişi kapasiteli plaja giriş ücretsiz. İSKİ Genel Müdürü Dursun Ali Çodur "Hedefimiz üç yılda İstanbul'un tüm sahillerini denize girilebilir hale getirmek" dedi.

İSTANBUL - 1950'li yılların en gözde plajlarından olan Caddebostan Plajları, 40 yıl aradan sonra dün yeniden hizmete girdi. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, deniz suyunun temiz olduğunu gösteren tahlil sonuçlarını açıkladı ve 40 yıl sonra açılan ilk plajla Kadıköy'de deniz hayatını yeniden başlattıklarını söyledi.
20 yıllık bir çalışmanın sonucunda Caddebostan Plajları'na yeniden kavuştuklarını belirten Öztürk, "Kadıköy'deki diğer plajları da sırayla hizmete açacağız" dedi.
Büyük Kulüp önündeki koy ve Irmak Koleji'nin önü olmak üzere iki bölüm halinde hizmete giren plaj, 2 bin kişilik. Tuvaletleri, duş kabinleri, şemsiye, şezlong ve yiyecek-içecek büfeleriyle hizmete açılan Caddebostan Plajları'nda giriş ücreti yok. Plajlarda 10 temizlik ve 10 güvenlik görevlisi, ayrıca iki plajda birer cankurtaran botu ile cankurtaran elemanları olacak. Panoda da su tahlil ve hava durumuyla ilgili bilgiler günlük olarak yer alacak. Fenerbahçe ve Suadiye plajları da yakında hizmete girecek.
'Giriş 60 paraydı'
1950'lerde Caddebostan Plajı'nın müdavimlerinden biri de, şair Orhan Veli idi. Ragıp Sarıca Paşa Konağı'na bitişik, içinde incir ağaçları olan plajı, Reşit Bey işletirdi ve kışın bile plajda kalırdı. Araştırmacı-yazar Dr. Müfid Ekdal, 'Bizans Metropolünde Türk Köyü Kadıköy' adlı kitabında Caddebostan Plajı'ndan şöyle bahsediyor: "Plajda arkası yola dayanan kabinlerden başka iki katlı uzunlamasına yapılmış binalar yazdan yaza kiraya verilir, İstanbul ve Ankara'dan gelen müşteriler bütün mevsim ailece kalırdı. Plaj girişi 60 paraydı. Tiyatro sanatçılarının, müzisyenlerin kaldığı plajın geceleri bir başka olurdu. Piyanist Fevzi Aslangil hemen her yıl ailesi ile gelir, en uçtaki iki odayı kiralar, yazı geçirirdi. Selahattin Pınar, onu yalnız bırakmaz, Çiftehavuzlar'daki evinden her gece gelirdi."


    http://www.radikal.com.tr/7517027517020

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.