@ismailsaymaz

Burası senin babanın tekkesi mi? Evet

Alevilerin 500 yıllık Hubyar Sultan Tekkesi, bir miras kavgasının ortasında kaldı. Hubyarlılar 'sorun çözülsün' diye Tokat Valiliği'nin kapılarını aşındırırken, tekkenin 'koruyucusu' Temel ailesi...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - Alevilerin 500 yıllık Hubyar Sultan Tekkesi, bir miras kavgasının ortasında kaldı. Hubyarlılar 'sorun çözülsün' diye Tokat Valiliği'nin kapılarını aşındırırken, tekkenin 'koruyucusu' Temel ailesi, dedelerine verilen 'Osmanlı beratına' dayanarak tapu davası açtı. Bu kez köylüler harekete geçti, tekke, köylünün mücadelesiyle 'anıtsal varlık' ilan edildi.
İnatlaşma İstanbul'a da taşındı. Hubyarlılar, Hubyar Kültür Vakfı'nı (HKV), Temel ailesi de Hubyar Eğitim Vakfı'nı (HEV) kurdu. Son hesaplaşma Türk Patent Enstitüsü'nde yaşandı.
Tokat'ın Almus ilçesine bağlı Hubyar Köyü, adını kurucusu Hubyar Derviş'ten alıyor. Hubyar Derviş, 1530'lu yıllarda yerleştiği Almus'ta, 1562'de kendisine verilen fermanla vakfını ve tekkesini kurmuş. 500 yıllık tekkeyi kutsal sayan 400'e yakın Alevi köyü var.
Tekkenin koruyucusu Temel ailesi ile Hubyarlıları birbirine düşüren kavga iki yıl önce başladı. Temel ailesinin büyüğü Mustafa Temel'e göre, Sultan Abdülaziz, tekkenin beratını 1872'de büyük dedesi Şeyh Hıdır'a vermişti, koruyucusu da kendileriydi. Hubyar Kültür Vakfı'nın (HKV) Başkanı Cemal Coşkun'sa "Hubyar Sultan, tüm Hubyarlılarındır" diyor. Coşkun'a göre, burası da Sultan 2. Mahmut döneminde tüm Alevi tekkeleriyle birlikte kapatıldı. Şeyh Hıdır, Alevilerin inançsal bakımdan otorite olarak tanımadığı 'şeyhülislamlığa' başvurup tekkenin 'bekçilik' iznini aldı. Tartışma dinecek gibi değildi. Sonunda Hubyar Muhtarı Ahmet Coşkun, 23 Eylül 2005'te Tokat Valiliği'ne yazı yazarak soruna çözüm bulunmasını istedi. Valilik de 17 Mart 2006'da tekkeyi 'anıtsal varlık' ilan etti.
Tartışma sürerken Temel, tekkenin adlarına tapulanması için dava açtı. Aile ayrıca 'Hubyar' adının marka olarak tescili için geçen yıl Türk Patent Enstitüsü'ne başvurdu. Ancak Aleviler ayaklanınca başvuru 26 Şubat'ta reddedildi. Cemal Coşkun, ret kararından memnun, "Biz Alevi büyüklerine başvurduk, 'Hakem olun' dedik. Temel, kabul etmedi. Tekkeyi işgal etmiş haldeler. Ya biri de kalkıp Hacı Bektaş Veli için dava açarsa? Babalarının tekkesi mi orası?" derken, kavga devam ediyordu.