Burası ülkem eve gidiyorum

Konferansı protesto eden ülkücülerle İP'lilerin saldırılarından Erdal İnönü de payını aldı. Çıkışta polis aracına binmeyen İnönü, domates ve yumurta yağmuru altında, "Burası benim ülkem, yürüyorum, evime gideceğim" dedi.

İSTANBUL - Konferansın yapıldığı Dolapdere Kampüsü'nün önünde toplanan çeşitli gruplar protesto gösterileri yaptı. Kampüsün bulunduğu sokak barikatlar kurularak geçişe kapatıldı. Polis sokağa girmek isteyenlerin konferans davetiyelerini kontrol etti. Yabancı gazetecilerin de büyük ilgi gösterdiği konferans öncesi bir grup ülkücü ve İşçi Partisi üyesi protesto eylemi düzenledi.
Ellerindeki Türk bayrakları, afiş ve dövizlerle sloganlar atan grup, dinleyici olarak gelen Prof. Dr. Erdal İnönü'nün yerleşkeye girişini engellemeye çalıştı. İçeri güçlükle giren İnönü'ye, bir grup protestocu "İnönü'nün Ermeni olduğu ortaya çıktı" derken, başka bir grup "Sayın İnönü, o vatan hainlerinin arasına girmeyin" diye seslendi.
İnönü: Burası benim ülkem
İnönü konferanstan ayrılışında güvenlik güçlerinin uyarılarına rağmen protestocuların bulunduğu yönden yaya olarak geçmek istedi. Çevik kuvvet ekipleri eşliğinde kampüsten ayrılan İnönü, dışarıda bekleyen protestocu bir grubun önce sözlü sataşmasına uğradı. Cadde boyunca polislerin eşliğinde yürüyüşünü sürdüren İnönü'nün üzerine yumurta ve çürük domatesler atıldı. Atılan domateslerden biri omzuna isabet eden İnönü, gazetecilerin soruları üzerine, "Burası benim ülkem, yürüyorum, evime gideceğim" diye konuştu.
Katılımcılar arasında yer alan yazarlar Etyen Mahçupyan ile Ali Bayramoğlu'na konferansa girişleri sırasında bir grup, 'Vatan hainleri' diye bağırdı. Gazeteci Cengiz Çandar'ın sırtına iki yumurta isabet etti. İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı avukat Eren Keskin ile Şube Yönetim Kurulu üyesi Veysi Altay da, bir grup İşçi Partili göstericinin yumurtalı saldırısına uğradı.


    http://www.radikal.com.tr/7582907582900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.