Burayı yok etmek serbest!

Taşova ilçesindeki Boraboy Krater Gölü, dokuz yıl sonra Bakanlar Kurulu kararıyla 'turizm bölgesi' ve 'doğal sit alanı' kapsamından çıkarıldı.
Haber: SAVAŞ TUTAK / Arşivi

AMASYA - Taşova ilçesindeki Boraboy Krater Gölü, dokuz yıl sonra Bakanlar Kurulu kararıyla 'turizm bölgesi' ve 'doğal sit alanı' kapsamından çıkarıldı. Gölün kenarında bulunan Gölbeyli beldesinin CHP'li Belediye Başkanı Hamza Dönmez, "Bu karar kabul edilemez. Gölün bulunduğu alan imara açılarak, bozuk yapılaşmaya davetiye çıkarıldı" derken, TEMA kararın iptali için yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.
Katliam başladı
Taşova'nın Gölbeyli beldesi sınırları içinde bulunan ve 1996 yılından bu yana 'doğal sit alanı' kapsamında yer alan Boraboy Krater Gölü, Bakanlar Kurulu kararıyla bu statüsünden çıkarılarak imara açıldı. Bu duruma tepki gösteren Gölbeyli Belediye Başkanı Hamza Dönmez, doğal güzelliğiyle yılda 100 bin kişinin gezip, kenarında piknik yaptığı bölgenin sit alanı kapsamından çıkarılmasının affedilemeyeceğini belirterek, tepkisini şöyle dile getirdi:
"Göle yakın olan bölgedeki bütün araziler, villa tipi konut yapılması için satılmaya başlandı. Bu yanlışlıktan dönülmemesi halinde Boraboy Gölü kirlenme ve yapılaşmayla birlikte yok olacak.
Nasıl böyle bir karar alındı, hâlâ anlamış değiliz. Boraboy Gölü'nü sit alanı kapsamından çıkaranlar, 15 kilometre uzaklıktaki ağaç dahi bitmeyen bir başka bölgeyi turizm alanı ilan etti."
TEMA eylem yapacak
Boraboy Gölü'nün sit alanı kapsamından çıkarılmasına sivil toplum örgütleri de tepki gösterdi. Amasya TEMA temsilcisi Turgut Umur, alınan bu kararın Boraboy'u yok edeceğini ileri sürdü ve "TEMA olarak kararın iptali için gereken yasal yollara başvuracağız. Ayrıca, bölgede büyük bir eylem hazırlığı içindeyiz" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7378687378680

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.