Burhan Apaydın yaşamını yitirdi

Burhan Apaydın yaşamını yitirdi
Burhan Apaydın yaşamını yitirdi
Eski başbakanlardan Adnan Menderes'in de avukatlığını yapan Burhan Apaydın 87 yaşında vefat etti.

İSTANBUL - Edinilen bilgiye göre avukat Apaydın, Kadıköy'deki evinde gece 03.00 sıralarında hayatını kaybetti. Apaydın'ın cenazenin yarın Teşvikiye Camii'nde kılınacak öğle namazını müteakip, Zincirlikuyu mezarlığına defnedileceği öğrenildi

BURHAN APAYDIN KİMDİR?

1926 yılında Kayseri'de doğdu 1948 yılında avukatlığa başladı. Ahmet Emin Yalman, Hüseyin Emir Erkilet gibi isimleri savundu. Adnan Menderes'in teklifine rağmen milletvekilliğini kabul etmedi. 27 Mayıs Darbesi'nden sonra, İstanbul Barosu yönetim kurulu yasaklamasına rağmen Adnan Menderes'in avukatı oldu. Yassıada duruşmalarında kardeşi Orhan Apaydın ile birlikte savunma avukatlığı yaptı. Silahların gölgesinde yapılan yargılamada Adnan Menderes için "Yere düşmekle sakıt olmaz cevher kadrü kıymetten" dediği için tutuklandı. Kısa bir süre sonra serbest kaldı. Ancak yine Menderes'in savunmasını yaparken Cemal Gürsel'in Menderes'in Bayar'ın yerine Cumhurbaşkanı olmasını öneren ancak değiştirilen mektubunun aslının okunmasında ısrar ettiği için tekrar tutuklandı. 1961’de Adalet partisinden XII. dönem Ankara milletvekili seçildi. 1962 yılında Adalet Partisi'nden ihrac edildi ve Yeni Türkiye Partisi'ne katıldı. 1963 seçimlerinde Yeni Türkiye Partisi'nin İstanbul Belediye Başkan adayı oldu. 1965 yılında politikayı bırakarak avukatlığa geri döndü. Gazetecilerden tiyatroculara kadar hemen her ifade özgürlüğü davasında, yasaklanan ya da soruşturulan fikirlerde savunma tarafında yer aldı. Önemli ceza davalarında yaptığı sıradışı savunmalarla kamuoyunda tanındı. Uğur Mumcu'dan Dündar Kılıç'a, Aysel Toprak'tan, Abdullah Baştürk'e kadar pek çok kişinin avukatlığını üstlendi. Usul hukukunun ayrıntılarına hakim oluşu, savunma hakkı konusunda ısrarcı ve taviz vermez tutum, gerektiğinde çekinmeden ve defalarca reddi hakim hakkını kullanmasıyla dikkat çekti. Hemen her davasında savunma hakkının kutsallığını, ifade özgürlüğünü öne çıkardı. (Vikipedi)


  http://www.radikal.com.tr/113037811303783

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ADALET - Kara Ismail

  Bu kisa yazida belirtildigi gibi, degisik siyasi gorusten insanlari savunmustur.. Farkli siyasi yelpazeden insanlarin hukuka ve adalete ihtiyac duydugu yerde o ayrim yapmadan onlara kosmustur.. Zira hukuk herkese lazim!.. Bize hukuksuzluk yapanlara bile biz hukuk kurallariyla cevap vermeliyiz.. Cermeliyiz ki, aramizdaki fark belli olsun.."Adaletin olmadığı yerde ahlaktan bahsedilemez" der; MONTAIGNE. Adaleti saglamak icin,Burhan Apaydin gibi yansiz ve cesur insanlara her zaman ihtiyac vardir!.. Burhan Apayadin'in tum yakinlarina ve sevenlerinin basi sagolsun!

  vefat - ibrahimbaytak

  ORHAN APAYDIN ve BURHAN APAYDIN Burhan APAYDIN’IN ailesinin ve dostlarının başı sağ olsun. Yıllar önce kaybettiğimiz kardeşi ORHAN APAYDIN insan hakları, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan çok değerli bir avukattı. BURHAN APAYDIN ise MENDERES’İN avukatı olarak tanıtılıyor ama bir çok suç örgütü ve mafya denilen örgütlerin avukatlığını yaptı.

  Tutarlı bir hukukçuydu - Kör Kadı

  Yaşamı boyunca hep tutarlı bir hukukçu olamaya özen gösterdiğini 'O davayı alması veya bu davayı alıp savunmasının' onun hukukçu kimliğini hiç etkilemediğini düşünüyorum. Ülkemizde hukukçuların veya hukukun sürekli bir yerlere taraf olduğuna bakınca onun gibi hukuk insanların çoğalmasını diliyorum. Sevenlerin ve ailelerinin başı sağ olsun.