Burhan Kuzu'ya yumurta atan gençlere beraat

Burhan Kuzu'ya yumurta atan gençlere beraat
Burhan Kuzu'ya yumurta atan gençlere beraat
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu'ya yumurta attıkları gerekçesiyle yargılanan öğrencilerin davasında mahkemeden karar çıktı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi
ANKARA – TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde katıldığı bir konferans sırasında bir grup öğrenci tarafından protesto edilmişti. Öğrenciler Kuzu’ya yumurta atarak tepkilerini dile getirmişti.

13 ÖĞRENCİYE DAVA

Yumurta protestosuyla ilgili olarak 11 öğrenci hakkında “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret” ve 2 öğrenci hakkında ise “Kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla cebir kullanmak” suçlamasıyla dava açılmıştı.

YUMURT’DAN BERAAT

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi, bugün davayı karara bağladı. Mahkeme, yumurta atarak hakaret suçu işlediği düşünülen 11 öğrenciyi beraatına karar verirken, 2 öğrenciyi de sadece “kamu görevlisine görevini yaptırmamak amacıyla direnme” suçunda ceza verdi. Öğrencilerin avukatı Deniz Özbilgin, mahkemede yaptığı savunmada Kuzu’nun kamu görevlisi olarak değil akademisyen olarak konferansa katıldığını altını çizdi.