Burkay'ın dönüş yolculuğunda yanında Radikal var!

Burkay'ın dönüş yolculuğunda yanında Radikal var!
Burkay'ın dönüş yolculuğunda yanında Radikal var!

Sevenleri Kemal Burkay'ı ellerinde 'İklim değişir, barış olur, gülümse' pankartlarıyla karşıladı

31 yıl sonra Türkiye'ye dönen sosyalist Kürt aydını ve ozan Kemal Burkay, Atatürk Havalimanı'nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı

RADİKAL - Saat 17.30 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’na gelen Kemal Burkay’ı büyük bir kalabalık karşıladı. Karşılamaya gelenlerine çoğunluğunu, Burkay’ın ‘Siyaseten en yakın hissettiğim oluşum’ diye nitelediği HAKPAR mensupları oluşturdu. Burkay havaalanında bir açıklama yapmak istemesine rağmen yaşanan izdiham sebebiyle açıklama yapmaktan vazgeçti. Burkay bir otelde düzenleyeceği basın toplantısı için Taksim’e doğru yola çıktı.

31 YILLIK SÜRGÜN BİTTİ /SERKAN OCAK

Türkiye’ye 31 yıllık sürgünün ardından dönen kürt aydın Kemal Burkay, İstanbul’a adımını attığı ilk andan itibaren yoğun bir ilgiyle karşılandı. Henüz pasaport girişinde havaalanı sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın Burkay’ı karşıladı. Burkay’ı özel bir girişten Türkiye sınırlarına sokan Aydın, yoğun ilgi olduğunu ve Burkay’ı kaldığı otele götürebileceklerini söyledi. Ancak İsveç’te yaşayan ve birlikte Türkiye’ye geldiği kızı Helin Burkay bu talebe itiraz etti. Burkay, kızının istediğini yaptı. Valizlerini alan Burkay ailesi normal yolcularla birlikte çıkış kapısına gitti. Hak ve Eşitlik Partisi’nin (HAKPAR) bir yöneticisi de uçağın yanaştığı körüğün önünde elinde çiçekle Burkay’ı karşıladı.

Atatürk Havaalanı dış hatlar gelen yolcu salonu özellikle HAKPAR'lı üyelerin yoğunuğu göze çarpıyordu. Burkay’ın Türkiye’ye geleceğinin günler öncesinden açıklanmasının ardından havaalanında bir basın ordusu da oluştu. Burkay’ı akrabaları ve partililer ellerinde karanfillerle karşılamak istedi ancak Burkay, çıkış kapısından görüldüğü ilk anda ortalık bir anda karıştı. Yoğun ilgi az kalsın bir izdihama dönüşüyordu. Burkay’ın Türkiye’de yaşayan kızı Berivan Burkay Kaya, yeğenleri ve diğer akrabaları ilk anda Burkay’la kucaklaşma fırsatı bulamadı. Partili görevliler ve polis cembere aldıkları Burkay’ı güçlükle havaalanı dışına çıkardı. Burada bir açıklama yapma fırsatı bulamayan Burkay. Taksim’de konaklayacağı otele doğru yol aldı.
En son 2007’de babasıyla görüştüğünü söyleyen Kızı Berivan Burkay Kaya, 17 yaşındaki Yağmur Burkay ile babasının karşılaya gelmişti. Berivan Burkay, “Hasret bitiyor. Onun adına çok seviniyoruz. Zor bir yaşamdı, bunu yaşamayan bilmez. 40 yıllık mücadele deneyimi var. Süreçten hiç ayrı kalmadı. Politika geliştirdi. Kürt sorununda şu anda bir tıkanma var. Kritik bir süreçten geçiyoruz. Geri dönmesi çok anlamlı” dedi. Burkay’ın Türk Halk Müziği sanatçısı yeğeni Seher Dilovan da havaalanındaydı. “Bugün Türk ve Kürtlerin bayramı” diyen Dilovan da şunları söyledi: “Burkay 30 yıl önce sorunun silahsız çözülebileceğini söyledi. Bugün gelinen noktada budur. Türkiye özel bir gün yaşadı. Bu yüzden de çok anlamlı.”

Kürt sanatçı Nilüfer Akbal da, “Türk demokrasisi açısından çok önemli. Kemal Burkay’In Kürt açılımınına barışçıl ve demokratik süreçte doğru bir yol çizeceğini düşünüyorum. Bir kurtarıcı olacak” yorumunda bulundu.

Memlekete 31 yıl 4 aydır hasret olan Burkay, bindiği araç ve beraberindeki konvoyla birlikte sahil yolunu kullanarak Taksim’e ulaştı. Otele girer girmez burada bir basın açıklaması yapan Burkay geliş nedenini açıklayarak ve kürt sorununa dair önemli mesajlar verdi.

‘BİZ TOPLUMU CENDEREYE SOKANLARDAN DEĞİLİZ’
Burkay’ın ilk sözleri, kendisine bu kadar yoğun ilgi gösterenlere ve Türkiye’ye geri dönüşünde önemli rolü olduğunu söylediği basına teşekkür etmek oldu. Barış için atılan her adımın desteklenmesi gerektiğini söyleyen Burkay, “İster hükümet, isterse CHP … Kim kürt sorunun çözümü için olumlu adımlar atarsa onu desteklemek gerekir. Barışı sobate edenleri engellemek lazım. Biz toplumu cendereye sokanlardan değiliz” dedi. Geri dönmek için koşulların olgunlaştığını anlatan Burkay, şunları söyledi:

“Son günlerde heyecanlı mısın diye çok sordular. Heyecanlı olmadığımı sanıyordum. Haksız değilmişim. Siz benden çok daha heyecanlıymışsınız. Beklemediğim kadar bir ilgi oldu. Keşke açıklamasaydım sessizce gitseydim diye düşündüm. Ama benim yöntemin değil.”
Biliyorum bu ilgi benim şahsıma değil, 30-40 yıllık mücadeleme. Bu hepimizin ortak mücadelesi. İyi bir yaşam isteyen, demokrasi isteyenlerin mücadelesi. Herkes memleketin iyiliğini başka türlü düşünür. Biz toplumu cendereye sokanlardan değiliz. Biz halka inanmayı baz aldık.”

‘AÇILIM DEVAM EDECEĞİNİ UMUT EDİYORUM’
Kürt açılımına da değinen Burkay, “Ülkede hükümetin başlattığı bir açılım süreci vardı. Cesaretli bir adımdı. Umuyorum tüm engellere rağmen devam edecek. Bazen umut kırıcı engellere rağmen devam edecek. Ben de buna destek vereceğim. Ülkeye geliş nedenim bu. Sabote edilmemesi önemli. Bence toplumu kanlı bir sürece sokmamalıyız. Ülkeye dönüşümüzü, hak ve özgürlük için dilenen kitleler, politikacılar, aydınlar sağladı.

Barış sürecinde girişimde bulunan hükümet olumlu adımlar attı. CHP de olumlu adımlar atsa onu da desteklerim. Kılıçdaroğlu seçim sürecinde olumlu şeyler söyledi. Af konusundan söz etti. Bunlar olumlu ancak hayalci de değilim. Olumlu adımları desteklemek ve teşhir etmek önemli. Barışı sabote etmeyi engellemek gerekiyor” dedi.

‘KOLAY KOLAY EZİLMEM’
Havaalanında yaşadığı kargaşaya da değinen Burkay, “İlk geldiğinizde hoşgeldiniz denir. Fazla hoş bulmadık. Havaalnında yaşanan kargaşada kimsenin kötü niyeti yoktu biliyorum. Üülkedeki dostalarım, yakınlarım hatta medyadan beklemediğim kadar ilgi olduğunu gördüm. Keşke açıklamasaydım sessizce gitseydim diye düşündüm. Ama benim yöntemin değil. Yorulmadım. Yorulmuşsam bile bu ilgi yorgunluğumu aldı. Arkadaşlarım ve polisler ezileceğim diye endişe ettiler. Endişe etmesinler ben kolay kolay ezilmem. ” dedi.

‘2-3 YIL SÜRER SANMIŞTIM AMA…’
“Bir şey yapmak istiyorsak önce halkı kazanmalıyız” diyen Burkay şöyle devam etti:

“Deneyimlerimiz bize bunu gösterdi. Geliş günümü açıkladıktan sonra basının büyük bir ilgisi vardı. Basına teşekkür ediyorum. Yurda dönmemde çok büyük etkenler var. Biri de meydanın etkisi. Görüşlerimi sansürlemeden kitlelere yansıttı. Yurt dışına çıktığımın ertesi günü dönmek isterdim. 2 kez çıktım yurt dışına. Ama öylesine bir mücadelenin içindeydik ki toplumu kurtarmaya çalışıyorduk. Paris’e gidip gezmeği düşünmedim. Ülkeyi 2 kez terk etmek zorunda kaldım. İlki kısa sürdü. 1971 çıktım genel afla 1972’de döndüm. İkinci çıkışım 2-3 yıl sürer sanmıştım daha uzun sürdü. Ancak şimdi dönüş koşulları oluştu.”

SORUNLARI ÖZGÜRCE TARTIŞMAK ÖNEMLİ BİR ADIM
Burkay konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “1994 yumuşama oldu. Talabani’nin ateşkes çağrısıyla önemli bir şans doğdu. Türkiye’de çatışma döneminin sona ermesi açısından önemli bir şans doğmuştu. Bir takım güçler bu barış sürecini kendi çıkarları için engelledi. Son 2-3 yıldır bu şans tekrar ortaya çıktı. Bu süreci sabote etmek isteyenler yeniden sahnedeler. Ben bu yana şu taraf olarak söylemiyorum. Her iki tarafta da böyle unsurlar vardır. Tüm bunlara rağmen umutsuz olmamak, elimizden geleni yapmak gerekiyor. Konunun özgürce tartışılması, TRT ŞEŞ’in yayın hayatına girmesi, özgürce sorunları tartışma önemli adımlardı. Bir dili tanıma devletin tanıması ayrıca önemliydi.”

HÜKÜMET BARIŞ SÜRECİNDE GİRİŞİMDE ÖNEMLİ ADIMLAR ATTI
Toplumun kanlı bir sürece sokulmaması gerektiğini altını çizen Burkay, “Ülkeye dönüşümüzü kitlelerin, hak ve özgürlük için dilenen kitlelerin, politikacıların, aydınların mücadelesi sağladı. Hükümet barış sürecinde girişimde önemli adımlar attı. CHP de olumlu adımlar atsa onu da söylerim. Kılıçdaroğlu seçim sürecinde olumlu şeyler söyledi. Af konusundan söz etti. Milli savunma masraflarının kısılarak hakların genişletilmesinden söz etti. Bunlar olumlu ancak hayalci de değilim. Olumlu adımları desteklemek ve teşhir etmek önemli. Barışı sabote etmeyi engellemek gerekiyor” şeklinde konuştu.

’31 YILI BOŞA GEÇİRMEDİM’
31 yılı boşa geçirmediğini ifade ened Burkay, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yazar ve yadın olarak buna destek olmak önemli. 31 yılı boş geçirmediğim kanaatindeyim. Vaktimi yazmayla toplantılarla geçirdim. Herhangi bir örgütü yönetmiyorum, bir aydın ve yazar olarak görüşlerimi söylerim. Bana yakın olan siyasi haraketlere destek veririm.”

Öcalan’ın söylediklerine değinen Burkay, “Sahneden çekiliyorsa ben sahneye dönüyorum değil. Geçmişte örgütlü bir partiyi yöneten biri olarak belli bir tutumum vardı. Örgüt yönetmiyorum ama siyasi yönüm var. Şairliğim, yazarlığım, 31 yıllık sürgünüm var. Gurbette kalp krizi ile ölmeden bir şey yapabiliyorum” dedi.

‘YANLIŞ BULDUĞUM YOLDA YÜRÜMEM’
Burkay açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularını da dinledi. Demokratik Toplum Kongresi ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna Burkay, “Yurt içinde legal olan örgütler var. Kürt sorunun çözmeye eksen edilmiş örgütler var. Demokratik örgütlerle, aydınlarla diyalogum olacak tabiî ki. Hükümetle muhatap olup sorunları hemen çözmek gibi bir iddiam yok, gerçekçiyim. Hayalci değil. Güç gerekli. Çözüm yöntemi önemli, izlenen yöntem amaca uygun mu? Amaçlar doğru, yöntem yanlış olduğu zaman olmaz. Her örgütle temasım olur. Kendime yakın bulduğum örgütleri savunurum. DTK’daki insanlarla tabi ki görüşürüm, BDPlilerle de. Kan davamız yok. Benim eleştirilerime uğramışlardır. Legal planda örgütlerin demokratik işlemesini isterim. Yanlış bulduğum yolda yürümem” şeklinde cevap verdi.

31 yıl sonra Türkiye'ye dönen Kemal Burkay'ın yanında 40 yıllık dostu, Radikal yazarı Oral Çalışlar bulunuyordu. Oral Çalışlar'ın Burkay'la birlikte Stockholm'den uçağa binmeden önce yazdığı not şöyle:

GENERALLERİN GÖREVDEN ALINMASINI YORUMLADI

"Şu anda Stockholm Arlanda havaalanındayız. Burkay, kızı Helin'le birlikte yedi arkadaşı da yanında olmak üzere uçağa binmek üzere. Onunla 40 yıl önceki TİP Kongresinde yaşadıklarımızı konuşarak uçağa biniyoruz. Yüze yakın KOMKAR'lı Kürt ve Kürt hareketinin PKK dışındaki temsilcileri onu uğurlamaya gelenler arasında. Burkay, geliş nedeniyle yapılan söyleşilerden yorulduğunu bir kaç gün yazılarına ara vereceğini söyledi. Generallerin emekliliği ile ilgili soruya Burkay şu yanıtı verdi: "Çağdaş demokrasilere uygun şekilde ilerlemeli süreç. Tayinleri yapma yetkisinin sivil iradede olması gerekiyor. Olanları normal karşılıyorum, Umarım Türkiye sivilleşerek yoluna devam eder.

'ÖCALAN SİVİL CEZAEVİNE NAKLEDİLSİN'

Arlanda havalanında bekliyoruz. Burkay'a bugün Radikal'de çıkan haberi gösteriyorum. Silahlar susmalı başlığına memnun oldu. Kızır Dr Helin'le bilikte resimlere baktık. Kızı Dilan çok hüzünlüydü. Yakında o da babasını görmek üzere Türkiye'ye geleceğini söyledi. Torunu gazetecilik öğrencisi Rojda fotoğraf çekmeyi sürdürüyordu. Yaklaşık 100 yakını onu alkışlarla pasaport kontrolüne uğurladı. Burkay, Öcalan ve PKK ile polemikten kaçınacağını asıl ağırlığını barışçı çözüm üzerinde yoğunlaştıracağını ifade etti. Ayrıca Öcalan'ın sivil bir cezaevine naklinden ve özgürlüğüne kavuşmasından yana olduğunu da sözlerine ekledi.ATATÜK HAVALİMANI'NDA BEKLEYİŞ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yurda dönüş çağrısı yaptığı sürgündeki sosyalist Kürt aydını ve ozan Kemal Burkay'ı karşılamak için Atatürk Havalimanı'na HAKPAR Genel Başkanı Bayram Bozyel başta olmak üzere yakınları ve çok sayıda Kürt vatandaşı çiçeklerle karşılamak için geldi. Kemal Burkay'ı karşılamak için bir komite oluşturduklarını söyleyen Bayram Bozyel, yaptığı açıklamada, "Büyük bir coşkuyla özlemle arkadaşlarımızla Kemal Burkay'ı bekliyoruz. Biraz sonra 31 yıllık özlem sona erecek. Onun Türkiye sevdası hiç bitmedi. Kürt sorunun çözümü bitmedi. Kemal Bey'in diline uygun bir iklim oluşuyor. Kürt sorunun çözümü için birşeyler yapabilecek bir şahsiyet. Geldiğimiz noktada silahlarla şiddetle bir yere varılamayacağını gördük. Şimdi barışçı siyaset için siyasal projesi olan insanların olması gerekir bu açıdan Kemal Burkay'a önemli görevler düşüyor" diye konuştu. 

BOZYEL: BU SÜREÇTE BURKAY'A ÇOK İHTİYAÇ VAR
HAKPAR Genel Başkanı Bozyel, Burkay'ı beklerken gazetecilere yaptığı açıklamada, Kemal Burkay'ın entelektüel birikimi ve bir “akil adam” sıfatıyla, yaşanan sürece katkıda bulunmak istediğini belirterek, “Bu süreçte Burkay'a çok ihtiyaç var. Böyle bir süreci doldurmak ve katkı sağlamak açısından Burkay'ı önümüzdeki sürece nefes aldıracak bir şans olarak görüyoruz” dedi.

Bozyel, Burkay'ın daha önce tehdit aldığı yönündeki soruya karşılık, Kürt sorununun çözümü için çaba sarf etmenin başlı başına bir risk olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:

“Bu bugün de böyle, geçmişte de böyleydi. Muhtemeldir ki önümüzdeki süreçte de böyle olacak. Şiddet miadını doldurdu bize göre. Tehdit söylemleriyle gidecek bir yer yok. O bildiği yolda mücadelesini devam ettirecek. Türkiye toplumu gerçek anlamda barışa ulaşana kadar bu mücadelesini sürdürecek.”

Burkay'ın HAKPAR ile bir teması olup olmadığı sorusuna da Bozyel, Burkay ile geçmişe dayanan bir diyalogları olduğunu ve aynı hedef uğruna siyaset yürüttüklerini belirterek, “Burkay'ı dar anlamda bir partili olarak görmek istemiyoruz. O, Kürtlerin tümünün, Türkiyeli barışçıl demokratik güçlerin tümünün dostudur, onların lideridir” yanıtını verdi. Burkay'ın kızı Berivan Kaya da bugünleri hayal etmenin çok zor olduğunu kaydederek, babasının döneceğine yönelik umudunun son iki yıldır arttığını söyledi.

Darbelerden sonra çok sayıda insanın cezaevine, bir o kadar insanın da yurt dışına gitmek zorunda kaldığını belirten Kaya, “Babam mücadelesini özgürce sürdürmek istedi. Burada olsaydı, çok daha zorluklar yaşardı ve uzun yıllar cezaevinde olacaktı. Orada hem teorik hem de pratik anlamda kendini çok geliştirdi” dedi.

POLİS ESKORTUYLA ARACA BİNDİRİLDİ
Burkay’ın gelişi ile birlikte büyük bir kaos yaşandı. Elinde çiçekle bekleyen Burkay’ın Türkiye’de yaşayan kızı Berivan Burkay Kaya da ile yeğeni şarkıcı Seher Dilovan yaşanan kargaşanın arasında kaldı. Burkay havaalanında herhangi bir açıklama yapmadan polis eskortuyla bir araca bindirildi. Taksim’de konaklayacağı otele doğru yol aldı.