Bürokrasi'de 'ıslak imza' skandalı

Bürokrasi'de 'ıslak imza' skandalı
Bürokrasi'de 'ıslak imza' skandalı
Eski Ankara Resim Heykel Müzesi Müdürü Ömer Gündoğdu, suç duyurusunda bulundu: Beni görevden alan yazıda eski bakan Ertuğrul Günay'ın imzası taklit edildi...

ANKARAGörevinden alınan eski Ankara Resim Heykel Müzesi Müdürü Ömer Gündoğdu, ‘evrakta sahtecilik’ iddiasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı’na karşı savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gündoğdu, eski Bakan Ertuğrul Günay’ın imzasının taklit edildiğini savunurken, Günay iddiaya, “Orada bir müfettiş raporuna imza attığımı hatırlamıyorum” sözleriyle destek verdi.

Hürriyet gazetesinden Umut Erdem’in haberine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı bugünlerde önemli bir iddiayla çalkalanıyor. Müze müdürüyken bazı soruşturmalar neticesinde görevinden alınarak Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde uzman olarak görevlendirilen eski Ankara Resim Heykel Müzesi Müdürü Ömer Gündoğdu, ‘evrakta sahtecilik’ iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu. Gündoğdu dilekçesinde, dönemin Teftiş Kurulu Başkanı, şimdi Tanıtma Genel Müdürü olan İrfan Önal’ın hakkında disiplin cezaları öngören ve Bakan onayına sunulan soruşturma raporundaki Bakan Günay’ın imzasının ‘taklit’ olduğunu iddia etti. Onaydaki imza tarihi Günay’ın görevini devrettiği güne denk geliyor.

Gündoğdu suç duyurusunda, “Önal tarafından onaya sunulduğu öngörülen onay yazısında, Günay’ın imzasını taklit etmek, yazının tarih ve sayısında oynamalar yapmak suretiyle, resmi evrakta sahtecilik suçunu işleyerek şahsıma haksız yere disiplin cezası verilmesine ve müdürlük görevimden alınmama sebep olan fail veya faillerin bulunarak cezalandırılmasını talep ediyorum” dedi.

Gündoğdu, onaydaki Bakan Günay’ın imzasıyla, orijinal olduğunu savunduğu imzayı savcılığa sundu. Dilekçeyi işleme koyan savcılığın kriminal inceleme yapması bekleniyor.BAKAN ŞEHİR DIŞINDAYDI
Ressam olan Gündoğdu’nun, suç duyurusundaki sekiz maddeden oluşan imzanın taklit olduğu iddialarından bazıları şöyle:

İmza Bakan Bey’in imzalarına göre çok büyüktü ve dikkatlice incelenince imzanın 4-5 yerinde duraklamalar olduğu, kalemin bazı yerlerde titrediği görülüyordu. Bakan Bey’in diğer imzalarıyla karşılaştırdığımda imzanın hiç benzemediğini fark ettim.

Onayın tarih ve sayısında da oynamalar vardı. Zira dikkatlice bakılınca 382 sayısının üzerinden geçilerek 352 yapıldığı açıkça görülüyordu.

Onay tarihinin 24 Ocak 2013 olması da çok ilginçti. Zira Soruşturma Raporu 12 Temmuz 2013 tarihliydi ve bu da raporun altı ay bekledikten sonra, tam da Bakan Günay’ın görevden alındığı tarihte imzalandığını işaret ediyordu. Oysa ki Bakan’ın o gün Ankara dışında olduğunu ve gece yarısı Ankara’ya döndüğünü biliyordum.


İMZA ATTIĞIMI HATIRLAMIYORUM
İddialarla ilgili görüşünü sorduğumuz eski Kültür ve Turizm Bakanı Günay şunları kaydetti: “Resim Heykel Müzesi’yle ilgili inceleme yapılmıştı. İmzalanan bir kararı da yeniden değerlendirilsin diye iade ettim. Ankara’dan ayrıldığım, İstanbul’a gittiğim gün değişiklik yapılmış. Orada bir müfettiş raporuna imza attığımı hatırlamıyorum. Rapora atılan imza tam benim Bakanlar Kurulu’ndaki görev değişikliği günüme denk geliyor. Tam görev değişikliği yapılırken bir müfettiş raporuna imza atmak pek mantıklı gelmiyor arkadaşlara. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra gerçek ortaya çıkacaktır. Tahrifat yapıldıysa da araştırmalarda ortaya çıkar.”   http://www.radikal.com.tr/114198311419835

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Denetim mekanizması çalışmazsa... - likos

  Bu tür gelişmeler Türkiye de çok normal şeyler...Dua edelimki Bakan'ın sadece imzası taklit edilmiş olsun!!!

  Sahte imzayı alışkanlık haline getirmek - saricizmeli

  Bakanlar adına sahte imza atmayı alışkanlık haline getiren bürokratik oligarşi var. Daha önce de Dışişleri Bakanı iken Sayın Abdullah Gül adına atılan sahte imzalar basına malzeme olmuştu.

  Milli Merkezde Yerini Almalı - Hayal Denizi03

  Bakan Ertuğrul Günay ’ı 1970'li yıllardan beri tanıyorum. Günay düzgün bir insan! Nasıl olurda AKP içinde yer alır? anlamak zor. Günay dönem sonunu beklemeden istifa etmeli, Atatürk'te birleşen Milli merkez de yerini almalıdır.

  TÜRKİYE'DE ANCAK OLUR BÖYLE VAKALAR. - m.rozbilen

  Türkiyede vahim derecede o kadar çok şey oluyorki gittikçe her biri gündelik işlerden olmaya başladı.Artık kimse yadırgamıyor ve önemsemiyor.Zira bu, "Türkiyede olur böyle vakalar"'ın resmen tescilidir.Adam eğer gerçekten sahte bir imza ile görevden alındıysa işin içinden kimse çıkamaz. Çünkü ortada sorumlu diye birini bulamazsınız.Güleriz ağlanacak halimize.

  Muz cumhuriyetinin resmidir... - Jean-Luc Picard

  Bakan imzası taklit etme noktası, koca ülkenin nasıl mahalle bakkalı kafasıyla yönetildiğinin en açık göstergesi. İnsan söyleyecek söz bulamıyor.