'Bürokrat korkmasın'

Başbakan Bülent Ecevit, hükümetin ve Meclis'in hızlı çalışması sonucu ekonomide umut verici bir hareketlenme görüldüğünü belirtirken...

ANKARA - Başbakan Bülent Ecevit, hükümetin ve Meclis'in hızlı çalışması sonucu ekonomide umut verici bir hareketlenme görüldüğünü belirtirken, öncelikli hedefin artık üretimi artırmak olduğunu söyledi. Dün yaptığı basın toplantısında bürokrasiyi uyaran Ecevit, hızlı icraatın sağlanabilmesi için bürokratların da imza atmaktan korkmamalarını istedi. Alınan önlemlerle enflasyonun düşmeye başladığını belirten Başbakan Ecevit, üretimin artırılması için gerekli kaynağın sağlanmasının yanı sıra bürokrasiye de işlerlik kazandırılması gerektiğini ifade etti.
Hükümetin ve Meclis'in hızlı çalışmasına bürokrasinin de katkıda bulunması gereğini vurgulayan Ecevit, bürokratların ve kamu görevlilerinin yasalara uygun olarak atacakları imzalardan dolayı başlarının derde girmeyeceğine güvenmelerini istedi.
'Yolsuzlukla mücadele sürecek'
Ecevit, "Büyük ivme kazanan yolsuzlukla mücadele kesintisiz sürecektir. Bu mücadele sürerken bürokrasiye de güven ve huzur verilmelidir. Bu hukuk devletinin önde gelen bir görevi olduğu gibi sağlıklı ve hızlı kalkınabilmenin de bir gereğidir. Aynı zamanda ilgili devlet kuruluşları arasında eşgüdüm, işbirliği ve uyum sağlanmalıdır. Yabancı sermayeyi ülkemize çekebilmenin başta gelen koşulu da budur" dedi.
Hububat fiyatları ve kamu işçilerine verilen zam oranlarının IMF nezdinde tedirginlik yarattığının anımsatılması üzerine ise Başbakan Ecevit, bu konudaki görüşlerin IMF'ye bildirildiğini, herhangi bir sorunun söz konusu olmadığını kaydetti.
Tantan'a teklif yok
Başbakan Ecevit, Sadettin Tantan'ın Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan tarafından DSP'ye davet edildiği yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine de, "Hayır öyle bir oluşum yok" yanıtını verdi.
Mayınlar temizleniyor
Başbakan Ecevit, Güneydoğu'da sınır bölgelerindeki mayınların temizleneceğini ve 306 bin hektarlık bu alanın tarıma açılacağını da açıkladı. Yüksek Planlama Kurulu'nun verimli tütün ekimi yapılamayan yörelerde çok daha kârlı ürünlere geçilebilmesi için gerekli olanakları köylülere sunmayı kararlaştırdığını anımsatan Ecevit, buna özellikle Güneydoğu'da gereksinme duyulduğunu vurguladı. Bu bölgeyle ilgili çok önemli bir projenin bölgenin mayınlardan arındırılması olduğunu açıklayan Ecevit, "Böylelikle verimli geniş topraklar tarıma açılacaktır ve topraksız köylülere sunulacaktır. Bu büyüklükteki verimli topraklar, hele kooperatifçilikle desteklenerek topraksız köylülerin kullanımına açılırsa tüm halkımıza refah artışı sağlanacaktır. Köye dönüş süreci de hızlanacak" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Ankara

  ,

  DSP

  ,

  Bülent Ecevit

  ,

  Güneydoğu

  ,

  zam