Bürokratın en zor anları: Kürsüdeyken telefon geldi

Sosyal Güvenlik haftası açılışında, barkovizyonda eski Bakan Faruk Çelik için hazırlanan film gösterilince, kurum başkanı Fatih Acar zor anlar yaşadı. O zor anda, yeni bakan da Acar'ı telefonla aradı, hem de konuşmak için kürsüye çıktığı anda... Ve kameralara Acar'ın öfkesi yansıdı. Acar, "Hesabını verecekler" dedi; ama kimi kastettiği anlaşılamadı.

 

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

ANKARA - Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediği bilgilendirme toplantısında "sinevizyon krizi" yaşandı. Toplantının açılışında kabine revizyonu sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na getirilen Ömer Dinçer yerine, eski Bakan Faruk Çelik'in görüntülerinin yer aldığı sinevizyon gösterildi. Daha sonra yanlış filmin izletildiği belirtilerek Dinçer'in konuşmasının da yer aldığı yeni bir film izletildi. Film gösteriminin ardından kürsüye çıkan SGK Başkanı Fatih Acar, "Bu yanlışlığı yapan arkadaşlar hesabını verecek" dedi. Acar, bu açıklamayı yapmadan önce yeni bakan Ömer Dinçer kendisini cep telefonundan aradı.

Milliyet gazetesinin haberine göre Acar ve kurum personelinin katıldığı bilgilendirme toplantısı dün düzenlendi. Toplantı sinevizyon gösterimi ile başladı. Yaklaşık 11 dakikalık filmde, son 5 yılda sosyal güvenlik alanında yapılan çalışmalara yer verildi. Ancak gösterimde eski Bakan Çelik'in görüntüleri kullanıldı. Filmin sona ermesinin ardından, yanlışlık yapıldığı ve eski filmin izletildiği duyuruldu. Bu sırada kürsüye çıkan Acar, tam konuşmasına başlayacakken, bir personel tarafından cep telefonu getirildi. "Bakan bey arıyor" diyerek salondan ayrılan Acar geri döndüğünde, Dinçer'in görüntülerinin izlendiği yeni bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Tekrar kürsüye çıkan Acar, yanlış filmin izletilmesine tepki göstererek, "Sizlerden özür diliyoruz. Bazen böyle yanlışlıklar olabiliyor. Bunu yapan arkadaşlarımız tabii ki hesabını verecekler" dedi.
Acar, gazetecilerin, "Sayın Bakan'ın bu konuda size bir tepkisi mi oldu" sorusu üzerine, "Hayır, hayır. Bakan Bey’in aradığı başka bir konuydu, bununla ilgisi yok. Eskiden çektirdiğimiz bir film vardı, bir de yeni çektirdiğimiz bir film vardı. Arkadaşlar heyecanla herhalde son film yerine ilk
filmi koydular" diye konuştu.


Prim ödeyene ödül

 

Konuşmasında, hafta boyunca yapılacak etkinlikleri anlatan Acar, 81 ilde, primlerini düzenli ödeyen ve en fazla prim ödeyen 250 işverene teşekkür mektubu gönderileceğini belirtti. Acar, "Sürekli istihdam kapısını aralayan, iş alanı oluşturan ve devlete olan yükümlülüğünü aksatmadan yerine getiren işverenlerimize teşekkür etmeyi görev kabul ediyoruz" dedi. Acar, son 8 ayda, yaklaşık 270 bin kişiyi kayıt altına aldıklarını ifade etti.


Katılım payına yeni düzen


Acar, sağlıktaki katılım paylarıyla ilgili son durumun sorulması üzerine, Danıştay'ın konuyla ilgili yürütmeyi durdurduğunu ve bunun kendilerine tebliğ edildiğini hatırlattı. Bu konuda bir düzenleme yapacaklarını belirten Acar, şöyle devam etti:  "4 Haziran'a kadar da bir şekilde bizim bir düzenleme yapmamız gerekiyor. İki alternatifimiz var. Bu kısa bir süre içerisinde yasal bir düzenleme yapabiliriz. Çünkü katılım payı, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde farklı şekillerde uygulaması olan bir konudur. Biz, katılım payı uygulamasına sadece orada ’bir ücret alalım’ mantığıyla yaklaşmıyoruz. Özel ve kamu sektörü arasındaki sağlık hizmeti sunucuları arasındaki adaletli bir dağıtımın olması, hastalarımızın mağdur olmaması bakımından, bir planlamanın yapılması anlamında katılım payını bir enstrüman olarak görüyoruz. Danıştay'ın iptal gerekçesini göz önüne alarak, yeni bir düzenleme yapabiliriz veya tek bir katılım payı uygulaması da getirilebilir. Ama bizim düşüncemiz katılım payının aynen gelişmiş ülkelerde olduğu gibi farklı şekillerde uygulanabilmesini sağlamaktır."