Burs veren kurumlar hangileri?

Burs veren kurumlar hangileri?
Burs veren kurumlar hangileri?
Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt telaşı yaşayan üniversite adaylarını, burs ve yurt telaşı da sardı. Üniversiteler ve diğer kurumlar öğrencilere burs desteği sağlayarak eğitimlerine katkıda bulunuyor. Peki, burs imkanları neler, hangi kurumlar burs veriyor?  Haberimizden öğrenebilirsiniz.

Üniversiteyi kazanan adaylar için birçok kurum ve kuruluş da maddi destek sağlamaktadır. Üniversite adaylarının zamanında burs başvurularını yapmaları gerekiyor. Zira burs veren kurumların başvuru tarihlerini kaçırmayın. Geç kalmadan burs başvururlarınızı yapın.  İşte sizin için burs sağlayan bazı kuruluşlar şöyle:

21.YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasında başvuran adaylar sıra numarasına göre mülakata alınıyor. Belli bir puanlamaya tabi tutulanadaylara daha sonra burs imkanı sağlanıyor. Burs almak için gerekli koşullar ise öğrencilerin, başarılı olması, İstanbul içindeki üniversitelerin ilgili fakültelerini bu yıl kazanmasıve kaydını yaptırmış olması şartı aranıyor.

ADANA TİCARET ODASI

İktisat veya işletme ve buna benzer bölümler kazanan adaylar için burs imkanı sağlıyor.

BAŞBAKANLIK SOSYAL YARDIMLAŞAMA VE DAYANIŞMA TEŞVİK FONU

Açık öğretim dahil olmak üzere tüm üniversiteyi kazanan öğrenciler için burs imkanı sağlıyor. Başvuruları Ekim ayının sonunda başlıyor.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME VAKFI

ÇEV, başvuru için bazı koşullar aramaktadır. Aile gelirinin yeterli olmaması, başarılı olmak, sigara içmiyor olmak, çağdaş değerlere sahip Atatürk ilke ve devrimlerine sahip olmak, öğrenim-harç kredisi ve başbakanlık bursu dışında bursalmıyor olmak gibi kriterler aramaktadır.

HACI ÖMER SABANCI VAKFI

Maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere geri ödemesiz burs imkanı sağlıyor. Başvuru tarihleri 15 Eylül-15 Ekim arasında.

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

Burs verilecek adayı öğrencinin öğrenim gördüğü kurum seçiyor ve vakfa veriyor. Teknik bölümde okuyan öğrencilere burs desteği sağlanıyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İzmir’de bulunan üniversitelerin öğrencilere verilen bir burstur.

İTO VAKFI

İstanbul Ticaret Odası tarafından verilir. Öğrenciden istenilen şart ise ekonomi ile ilgili bir bölümde okuyor olmak ve maddi gelirinin yetersiz olması.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini ilk beş tercihi içine yazan ve bu bölüme girmeye hak kazanan öğrencilere 4 yıl boyunca burs imkanı sağlanmaktadır.

SEMAYAZAR GENÇLİK VAKFI

Başarı şartı arayan bu kurum maddi durumu olmayan öğrencilere fırsat sağlıyor. Bursun verilme şartı öğrencinin her yıl başarı olmadır. Başvuru tarihleri ise Ekim ayının sonunda başlamaktadır.

TÜRK EĞİTİM VAKFI

Vakıf her yıl 5 bin öğrenciye burs imkanı sağlamaktadır. Burs imkanı her yıl belirleniyor. Ve vakıf tüm üniversitelerden maddi durumu yetersiz olan tüm öğrencilere burs vermektedir.

 VEHBİ KOÇ VAKFI

Yetenekli anacak maddi durumu yetersiz öğrencilere burs vermektedir. Burs almak isteyen öğrenciler okudukları fakültenin dekanlığına başvurmaları gerekmektedir.

YAŞAR EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Tamamen karşılıksız burs vermektedir. Başvururlar eylül, Ekim arasında yapılmaktadır.

YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU(KYK)

Yurtiçinde tüm üniversite ve yüksekokullarda okuyan öğrencilere öğrenim kredisi ve katkı(harç) kredisi adı altında borç veriliyor. Başvururlar üniversite tercih formuyla yapılıyor.

Bu kurumların dışında daha birçok kurum öğrencilere burs imkanı sağlamaktadır.