Bursa-İstanbul arası 18 dakikaya iniyor

Bursa-İstanbul arası 18 dakikaya iniyor
Bursa-İstanbul arası 18 dakikaya iniyor

Seferleri 19 koltuklu Twin Otter tipi çift motorlu deniz uçakları yapacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin, Bursa ile İstanbul arasındaki ulaşımı 18 dakikaya indirecek deniz uçağı seferleri 1 Nisan'da başlayacak. Bir kişilik bilet 100 TL
Haber: SERKAN OCAK / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul-Bursa arasında ilk kez deniz uçağı seferleri yapılacak. İstanbul’da Haliç’ten kalkacak Seabird adındaki deniz uçağı, 18 dakika sonra Gemlik’e inecek. Gemlik’te hazır bekleyen bir servis de 20 dakikada Bursa’ya yolcuları taşıyacak. İstanbul Haliç’ten Bursa merkeze yaklaşık 40 dakika sürecek yolculuğun ücreti ütek yöne 100 lira.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Nisan’dan itibaret hizmete başlaması planlanan deniz uçakları sabah ve akşam her iki yöne sefer yapacak. Ancak talebe göre sefer sayıları arttırılacak. Seabird, sefer harici zamanlarda özel olarak da kiralanabilecek. Amaçlarının para kazanmak değil, hizmet olduğunu söyleyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Aktepe, İstanbul’a gelen bir çok adamının Bursa’ya vakit problemi nedeniyle gelemediğini, deniz uçakları sayesinde bu sorunu ortadan kaldıracaklarını söyledi. Aktepe, daha önce iki şehir arasındaki sürenin en az 3 saat olduğunu, ancat deniz uçağı sayesinde bu sürenin 40 dakikaya indiğini belirtti. Daha önce İzmir ile Alaçatı arasında sefer yapan Seabird’ün dün basın tanıtımı yapıldı. Gazeteciler ilk deneme seferini İstanbul Boğazı üzerinde yaptı.