Bursa Valisi: Pistler fileyle çevrilecek

Bursa Valisi: Pistler fileyle çevrilecek
Bursa Valisi: Pistler fileyle çevrilecek

Sömestr tatili nedeniyle dolup taşan Uludağ?da eksiklikler ve önlemler tartışılıyor. fotoğraf: CEMiL KISIK / DHA

Haber: ÖMÜR ŞAHİN / Arşivi

İSTANBUL - Bursa Valiliği, Ümit Özgen’in ölümünin ardından harekete geçti. Vali  Şahabettin Harput, DHA’ya Uludağ’da iki temel önlem alacaklarını söyledi: “Bölgede jandarmanın yanı sıra sürekli olarak beş kişilik tam donanımlı bir sivil savunma ekibi bulundurulacak. Ayrıca, pistlerin çevresine file şeklinde bariyerler yapacağız. Arkadaşlarımız başlattıkları alan çalışmalarını sürdürüyor” dedi. 
Peki bu yeterli olacak mı?

Arama kurtarma gönüllü işi değil
Ersal Akçay (Tenis Eskrim Dağcılık - TED Spor Klübü Dağcılık Kolu Başkanı): Akçay’a göre göre sorunun iki boyutu var. Birincisi kayakçıları, ikincisi devleti ilgilendiriyor: “Bu Uludağ’a özgü bir şey değil, Türkiye’nin genel problemi. Kayak bir sosyal faaliyet değil spordur. Tüm önlemlerin alınmalı. Dağa çıkan biri harita, su, pusula almalı.”
Ve devleti ilgilendiren kısım: “Oteller kendi çitlediği alanın güvenliğinden sorumlu. Çitin dışına kim bakıyor? Güvenlik sorunu burada başlıyor. AKUT gönüllü bir kurumdur. Devlet arama kurtarma işine bütçe ayırmıyor. O bölge aynı zamanda ‘milli park’tır. Milli Park Kanunu’na güvenlik sistemleri maddesi konmalı. Asker ve sivil arama kurtarma ekibi  bu merkezde birleşsin. Bina kriz merkezi olsun.”
(Uludağ’da otellerin düzenli bir kurtarma ekibi yok. Özgen’in ailesi, oğullarının ölümünde jandarma ve AKUT arasında keşmekeş yaşanmasının payı olduğunu öne sürdü. Yetki kimde karmaşası yüzünden Özgen’in yeri cep sinyalinden bir türlü bulunamadı. )

Kıyafetlere metal plaka dikilmeli
İsmail Aydoğan (TED Dağcılık Kolu Sporcu Başkanı): “Avrupa’da yedi gün 24 saat çalışan arama kurtarma ekipleri var. Sporcular daha dikkatli. Kayakçıların kıyafetlerinde ‘rekko’ denilen metal plakalar var. Bunlar kaybolan kişinin daha kolay bulunmasını sağlıyor. Arama kurtarmanın gönüllülerce yapılması ülkenin genel sorunu. Uludağ çok riskli dağ, sis çökünce bir dakika gibi bir sürede ayaklarınızı dahi göremezsiniz. Bizde her şeye ticari yaklaşılıyor. İlk vazgeçilen şey de güvenlik oluyor.”  

Pist polisi şart, 2. Bölge kapatılmalı
Vahabi Kırkıncıoğlu (Kayak eğitmeni): “30 senedir buradayım. Ders yaptığımız ortamda kalabalık ve bilinçsiz kayakçılar yüzünden birçok tehlike yaşıyoruz. Kalabalık bölgelerde Avrupa’da olduğu gibi pist polisleri olmalı. 2’nci bölgedeki pistler ve hava koşulları çok tehlikeli. Buradaki bütün pistler kapatılmalı. En azından çok sisli havalarda kapatılsın. Ormanlık alanlara ve ters yöne geçişler çitle kapatılmalı. 1’inci bölgede bu önlemler alındığı için kaybolma olmuyor.”
(Uludağ otellerin ve tesislerin yoğunlaştığı iki bölgeden oluşuyor. Bursa’dan çıkıldığında 35 kilometre sonra 2. bölgeye, beş kilometre yukarı çıkıldığında, 1. bölgeye varılıyor. )

Kenan Topal (Monte Baia Oteli Kayak Okulu Sahibi) “Risk her zaman kayakçıya aittir. Bu dünyanın her yerinde böyledir. Siz çit de çekseniz, bütün önlemleri de alsanız kayakçılardan kaynaklanan kazalar yaşanabilir. Avrupa’da pistler 20 kilometre, burada 4 kilometre. Bu yüzden Avrupa’daki güvenlik görevlisi sayısı çok daha fazla. Avrupa’da güvenlik görevlisinin yaptığı iş, tesisin kapanmasına yakın yanlış yönlenmiş, düşmüş, yolunu kaybetmiş kayakçılara yardım etmek. Türkiye’de de yapıyorlar bunu. Onun dışında her kayakçının başına bir güvenlikçi dikemezsiniz. Kıyafetlere takılan metal plaka sadece çığ altında kalanlar içindir. Kaybolan kişiyi öyle bulamazsınız. Uludağ 2’nci bölgede yönlendirme tabelaları dahil tüm güvenlik önlemleri alınmıştır. Şiddetli rüzgâr ve yoğun sis olduğu zaman pistler kapatılır. 1’inci bölgede de kayıplar oluyor. Hatta daha fazla. Ancak 1’inci bölge ağaçlık ve rüzgar almadığı için daha güvenli görünüyor.”
(Özgen, siste kayboldu. Ertesi gün, Özgen’in kaydığı piste giden telesiyej kapatıldı.)

Uludağ’a acil helikopter
Kamil Musa (WOW Oteli Kayak Okulu Sorumlusu): “Helikopter jandarmanın kaybolan kişiyi daha çabuk bulmasını sağlar. Uludağ’da jandarmanın helikopteri yok. Gerektiğinde Bursa’dan geliyor.”
Bülent Yalçın (Grand Yazıcı Otel Kayak Odası İşletmecisi): “100-150 metrede bir uyarı levhası var. Ancak bazı pistler tehlikeli. tehlikeli pistler var.” (Özgen için ‘sis nedeniyle’ helikopter kaldırılmamıştı.)
Özgen’le gündeme gelen konulardan biri de Uludağ’daki sağlık hizmetlerinin yeterliliğiydi. Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden aldığımız bilgiye göre, Uludağ’da özel kurumların yanı sıra 112 Komuta Kontrol Merkezi, biri paletli iki ambulans ve sağlık ocağı var.