Bursa'da Ensar El İslam'a darbe

Bursa Emniyeti ve MİT, Ensar El İslam üyesi oldukları öne sürülen 16 kişiyi yakaladı. Çok sayıda silah ve bomba ele geçirildi. Yetkililer,
"Hedef, İstanbul'daki NATO zirvesi" dedi.

BURSA - İstanbul'da 28-29 Haziran tarihlerinde yapılacak NATO zirvesine bombalı saldırı hazırlığı yaptığı ileri sürülen Kaide bağlantılı Ensar El İslam Örgütü üyesi 16 kişi, Bursa'da düzenlenen operasyonla yakalandı. Zanlıların bir sinagoğa saldırı ve bir bankayı soyma planı yaptıkları da iddia edildi.
Bursa Emniyet Müdürlüğü ve MİT Bölge Başkanlığı, Kuzey Irak menşeli Ensar El İslam'a büyük darbe vurdu. 'Nilüfer' adlı operasyon çerçevesinde Bursa'nın çeşitli semtlerine aynı anda baskınlar düzenlendi. 16 kişinin gözaltına alındığı operasyon sonucu evlerde yapılan aramalarda ele geçirilen silah ve dokümanlar şöyle: Birer adet uzaktan kumandayla ateşlemeye hazır bomba düzeneği, bomba için hazırlanmış elektrik devresi, entegre elektronik düzenek, elektronik devre, ateşlemeye hazır boru tipi bomba, 25 bomba ateşleme malzemesi, 15 adet 250'şer gramlık kutularda dumansız barut, bomba yapımında kullanılan lehim makinesi, ampermetre, piller, pil kulakçıkları, ampul, lehim pastası, kablo, elektrik bandı gibi bol miktarda malzeme ile iki adet tabanca, tabancalara ait üç şarjör, 76 tabanca fişeği, birer adet kalem tabancası, gaz tabancası, av tüfeği, altı kuru sıkı, 15 av tüfeği fişeği, bir silah temizleme seti ve silah eğitim kitabı.
'Bomba hayırlı olsun'
Aramalarda, kimyasal maddeler kullanılarak yapılan bomba malzemelerinden 15 kilo gaztaşı, 23.5 kilo sodyum, 5.9 kilo kaya tuzu, 1 litre lesitin,
2 litre benzin, motor yağı, tiner, sahte kimlikler, ele geçirildi. Evlerde, aralarında Usame bin Ladin hakkında bilgi içeren, canlı bomba ve askeri savaş eğitimi veren CD'ler de bulundu.
Bombanın yapımını gösteren şemanın sonunda, "Hayırlı olsun bomba bitti" ifadesi yer alırken, fitilin ateşlenmesinde özellikle Amerikan Marlboro sigarasının kullanılmasının tembih edilmesi dikkat çekti.
Zanlıların, NATO zirvesi dışında, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde bulunan sinagoğa yönelik eylem gerçekleştirecekleri, ayrıca bir bankayı da soymayı planladıkları ileri sürüldü.
Savcılıktaki sorgularının ardından tutuklanmaları istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edilen dokuz zanlı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yedi kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.