Bursa'da kentsel dönüşüm yıkımı başladı

Bursa'da kentsel dönüşüm yıkımı başladı
Bursa'da kentsel dönüşüm yıkımı başladı
Bursa Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüme Çekirge Caddesi'ndeki 'İntam 99' binasının yıkımı ile başladı

BURSA - 2006 yılında yıkılma tehlikesi bulunduğu gerekçesiyle boşaltılan ’İntam 95’ adlı bina yıkılmış, binanın boş olması sayesinde ölen ve yaralanan olmamıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan proje ile bu bölge yeniden planlanarak inşa edilecek.

Merkez Osmangazi İlçesi’ne bağlı Çekirge Caddesi üzerindeki İntam binalarının arkasında bulunan istinat duvarının yıkılmasıyla İntam 95 adlı bina kaymaya başladı. 2006 yılında yıkılan binanın yanındaki İntam 99 ise boşaltıldı. Alanı kentsel dönüşüm çalışmaları içerisine alan Bursa Büyükşehir Belediyesi 6 yıldır boşaltılmış şekilde duran İntam 99’u yıkarak dönüşüme başladı.

BELEDİYE BAŞKANI ALTEPE: YILLARDIR ÇÖZÜLEMEYEN SORUNA NEŞTER VURDUK

Yıkım öncesi konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yıllardır çözülemeyen soruna neşter vurduklarını belirterek, Bursa’ya prestijli bir proje kazandırmak için çalışmalara başladıklarını söyledi. İntam’da yaşanan toprak kayması sırasında Osmangazi Belediye Başkanı olduğunu hatırlatan Altepe, yeni proje için gerekli çalışmaları başlatamadıklarını kaydetti.

‘HAK SAHİPLERİNİN YÜZDE 90’I TAPU DEVİRLERİNİ YAPTI’

Yer sahiplerinin de kabul edebileceği bir proje hazırlanana kadar beklediklerini dile getiren Başkan Altepe, "Hak sahiplerinin yüzde 90’ı tapu devirlerini yaptı. Yüzde 10’u kamulaştırma istedi. Bu yönde çalışmalarımızı yapıyoruz. Şu an alanın yüzde 75’i belediyeye devredildi. İntam 99’un da yıkılmasıyla projeyi meclisten geçirip ihaleye çıkacağız" dedi.

Hak sahiplerinin de katıldığı yıkımda 8 katlı bina makineleriyle yıkılmaya başlandı. Yıkım sırasında çevreye toz dağılmaması için bina hortumla sulandı.(dha/Sebile Çetin- Hüseyin Tüccar)