Bursa'da NATO zirvesi operasyonu: 16 gözaltı

Kaide bağlantılı Ensar el İslam örgütüne yönelik operasyonda, NATO Zirvesi'nde bombalı eylem yapacakları öne sürülen 16 kişi gözaltına alındı.

Bursa'da El Kaide bağlantılı Ensar el İslam örgütüne yönelik operasyonda, İstanbul'da haziran ayında yapılacak NATO Zirvesi'nde bombalı eylem yapacakları öne sürülen 16 kişi gözaltına alındı. Zanlıların ev ve işyerlerindeki baskınlarda çeşitli bomba malzemeleri ele geçirildi.
Bursa Valisi Oğuz Kağan Köksal, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile düzenlediği basın toplantısında, örgüte yönelik operasyonu anlattı. Köksal, El Kaide terör örgütü ile irtibatlı, Kuzey Irak merkezli Ahmad Faraj liderliğindeki Ensar El İslam (İslam'ın Destekçileri) isimli terör örgütüne yönelik, Bursa Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından İstihbarat Dairesi Başkanlığı koordinesinde hazırlanan 'Nilüfer Planlı İstihbarat Operasyonu' kapsamında, 16 kişinin gözaltına alındığını bildirdi.
Köksal, MİT Bölge Başkanlığı ile irtibatlı olarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen operasyonda gözaltına alınan ve aralarında örgütlenmenin lideri Alpaslan T.'nin de bulunduğu 16 kişinin, ev ve işyerlerinde yapılan aramada çok sayıda patlayıcı maddeele geçirildiğini belirtti.

HEDEF NATO ZİRVESİ

Köksal, örgütün özellikle Haziran ayı sonunda İstanbul'da yapılacak NATO Zirvesi'ne yönelik eylem planı içinde olduklarının belirlendiğini kaydetti.
Köksal, örgütün ayrıca merkez Osmangazi İlçesi'nde bulunan sinagoga yönelik eylem gerçekleştirmek ve örgüte gelir temin etmek amacıyla Bursa'da bir banka şubesini soymak için keşif çalışmasını yaptıklarının da tespit edildiğini belirterek, "Başarılı bir operasyon sonucu saldırı planı aşamasındaki örgüt etkisiz hale getirilmiştir. Yaklaşık bir yıl süren çalışmalar sonucu gerçekleştirilen operasyonda emeği geçen herkesi kutluyorum" dedi.

İNTİHAR EYLEMLERİNİ TEŞVİK

Köksal, örgüt mensuplarının, intihar türü eylemlere teşvik etmek amacıyla motive edici telkinlerde bulunduklarını, Türkiye'de sansasyonel bir eylem yaptıktan sonra ABD'ye karşı savaşmak amacıyla Irak'a gitme planı ve hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Köksal, bu kişilerin örgüte gelir temin etmek amacıyla şirketler kurduklarını, korsan film ve oyun CD'leri çoğalttıklarını, bilgisayar programcılığı, matbaa işleri ve otopark işletmeciliği yaptıklarını ve şahsi gelirlerinin yüzde 10'unu örgüte 'infak' adı altında verdikleri ve zekat topladıklarının tespit edildiğini kaydetti.

ELE GEÇEN MALZEMELER

Zanlıların ev ve işyerlerinde yapılan aramalar sonucu, 1 adet uzaktan kumanda ve uzaktan kumanda ile ateşlenmeye hazır bomba düzeneği, elektrik devresi, elektronik düzenek, elektronik devre, 4 adet zaman ayarlı bomba yapmak amacıyla biri kablo düzeneği tamamlanmış masa saati, boru tipi bomba, 25 adet bomba ateşleme malzemesi, boru bomba yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış boru ve çok sayıda kimyasal maddeler kullanılarak yapılan bomba malzemeleri, 2 adet tabanca, 1 adet gaz tabancası, 1 adet kuru sıkı tabanca, 1 adet av tüfeği, sahte kimlikler, sahte kimliklerle temin edilmiş SİM kartları, örgütün eğitim faaliyetlerinin bulunduğu CD'ler ele geçirildiği kaydedildi.
Gözaltına alınan Alpaslan T, S.Soner B, Hakan İ, Sinan G, S. Volkan A, Recep E, Yılmaz B, Ümit T, Emir E, Ö.Faruk S, Serkan İ, ÖmerA, Bayram E, Bünyamin D, Veysel S ve Ahmet A'nın sorgulamalarının tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilecekleri bildirildi.