Bursa'da ölen madencilerin ailelerine 5 bin TL

Bursa'da ölen madencilerin ailelerine 5 bin TL
Bursa'da ölen madencilerin ailelerine 5 bin TL
Bakan Yıldız: İhmali olan bedelini ödeyecek

 

BURSA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde maden ocağındaki göçükte hayatını kaybeden 19 işçinin ailelerine, herhangi bir ayrım yapılmaksızın 5'er bin TL verileceğini söylediğini bildirdi.

Bakan Yıldız, göçükte hayatını kaybeden işçilerden Yusuf Karaca'nın ilçeye bağlı Yalıntaş beldesindeki evine gitti.
AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve AK Parti Bursa İl Başkanı Nagip Vardar ile birlikte aileye başsağlığı dileğinde bulunan Bakan Yıldız, daha sonra cenaze namazının kılınacağı Yeni Mahalle Camisi'ne geçti.
Cami girişinde gazetecilere açıklama yapan Bakan Yıldız, 3 gün önce özel bir şirkete ait maden ocağında meydana gelen patlamada, 19 işçinin hayatını kaybettiğini hatırlattı.
Cesetlere ulaşmayla ilgili çalışmanın gece saat 3.5-4 itibariyle tamamlandığını belirten Yıldız, cesetlerin adli tıp kurumunda incelemeye tabi tutulduğunu ve cenazelerin bugün defnedileceğini kaydetti.
Yıldız, işçilere ait cesetlerin çıkarılmasından sonra, sabah dokuz itibariyle Maden İşleri Genel Müdürlüğü, SGK müfettişleri, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA), Türkiye Taşkömürü Kurumu, Soma Linyitleri İşletmesi, Dursunbey ve Tunçbilek'ten gelen yetkililerden oluşan heyetin teftiş açısından bölgenin fotoğrafını çekmek için incelemelere başladıklarını söyledi.

 


"İhmali olan bedelini ödeyecek"

 

Çalışmaların hala devam ettiğini belirten Yıldız, "Tekrar söylüyorum ihmali, kusuru, suçu olan kim varsa bunun bedelini ödeyecek. 'Bırakın 19 tane canı, bir canı biz hiç bir şeyle değişmeyiz' diye önceden de söylemiştim. O açıdan kusur, ihmal olan ne varsa kesinlikle tespit edilecek. Bu çalışmalar, bugün nihayetlenir mi yoksa yarın da devam eder mi, buna çıkan rapora göre karar vereceğiz. İkinci bir husus, Ömer Dinçer bakanımız da buradaydı biliyorsunuz. Onunla tekrar görüştüm. Kendisinin girişimleriyle Başbakanlık Acil Fonu'ndan bir tazminat niteliği taşımamak kaydıyla yalnızca acil işler için ailelerimize 5 bin TL verilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Ömer Dinçer bütün vefat eden işçilerin ailelerine, herhangi bir ayrım, istisna gözetmeksizin 5'er bin TL verileceğini söyledi" dedi.
Bakan Yıldız, bir gazetecinin "Biz işletme sahipleriyle görüşemiyoruz. Siz görüştünüz mü? Onlar ne diyorlar" sorusu üzerine "Şu anda onların ne dediği önemli değil. Bizim ne dediğimiz önemli" karşılığını verdi.
"Savunmaları var mı?" sorusunu ise Yıldız, "Tabii ki kendileriyle bizim makamlarımız görüşüyorlar, görüşecekler. Ama şu anda bizim yapacağımız tespitler önemli. Maden ocağı şu anda bizim kontrolümüz altındadır. Oraya giriş ve çıkışlar da bizim kontrolümüzde olacaktır. O açıdan orası çalışabilir hale gelir mi gelmez mi buna rapordan sonra karar vereceğiz. Ama aynen size söz verdiğim gibi, işçilerin cesetleri çıkarıldıktan yaklaşık 3-4 saat sonra diğer heyetimiz maden ocağına girmiş durumdadır. İşin üzerinde olduğumuzu bilmenizi isterim" dedi.
Bakan Yıldız, "Sabah Cumhuriyet Savcısı maden ocağında incelemelerde bulunuyordu. Adli yönden soruşturma ne durumda" sorusuna ise adli soruşturmanın devam ettiği şeklinde yanıt verdi.
Cumhuriyet Savcısı'nın çalışmayı sürdürdüğünü belirten Yıldız, "Bildiğiniz gibi metan gazıyla ilgili bir sızıntı zaman zaman yükseliyor ve o oran yükseldikçe bizim yine o teknik heyetimizin refakatinde bu heyetler çalışmak zorunda. Diğer bir sıkıntı, ikinci bir kazaya yol açmamak açısından da bu konuda itinalı ve dikkatli davranıyoruz" diye konuştu.