Bursa'da tehlikeli gerginlik devam ediyor

Bursa'da tehlikeli gerginlik devam ediyor
Bursa'da tehlikeli gerginlik devam ediyor
Bursa'nın İznik İlçesinde, dün gece (Cumartesi) yol verme meselesi yüzünden çıkan kavgada ölen 26 yaşındaki Zeki Dursun'un yakınları, yine Roman mahallesine yürüdü.

İZNİK - Bursa'nın İznik İlçesi'nde pazar akşamı meydana gelen olayların ardından 2 bin kişi bu akşam taziye evinden güvenlik çemberindeki romanların bulunduğu bölgeye yürüdü. Atatürk caddesi üzerinden roman vatandaşların oturduğu yerleşim alanına yürüyen kalabalık grup, Yenişehir Kapı'da 2 TOMA aracı ile birlikte güvenlik çemberi oluşturan Çevik Kuvvet Polisi önünde durdu.

TAZİYE EVİNE GİTTİLER
İznik'te geçen cumartesi günü 26 yaşındaki Zeki Dursun, öldürülmesi ile başlayan gerginlik sürüyor. Bursa İl Emniyet Müdürü Ali Osman Kahya, ilçe emniyet müdürlüğünden gelişmeleri anında takip etti. Bu gece tekrar toplanan kalabalık grubu, romanların oturduğu mahallelere gitmemeleri konusunda iknaya çalışan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Gökhan Tuna, Kaymakam Hüseyin Karameşe ve İlçe Emniyet Müdürü Şükrü Solak ile birlikte grubu taziye evine yönlendirdi. Burada ölen Zekeriya Dursun'un babası Hasan Dursun'u ziyaret eden kalabalık, okunan Kuran'ın ardından romanların oturduğu Yenişehir Kapı'ya doğru yürüyüşe geçti.

BAŞKANI PROTESTO ETTİLER
Romanların oturduğu alana doğru yürüyüşe geçen kalabalık grup, yetkililere taşkınlık yapmayacaklarının sözünü verdi. Cinayeti protesto eden grup, çevik kuvvet ekiplerinin önünde durarak, Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz'ı alana çağırdı. Grup, "Başkan uyuma gencine sahip çık" 3 Gündür memleket ayakta sen neredesin" sloganları attı. Grup içerisinden çıkan sözcüler, zaman zaman Çevik Kuvvet Şube Amiri Rıza Elmas, ile diyalog kurarak, belediye başkanının alana gelmesini istediler.

BELEDİYE BAŞKANI ALANA GELDİ
Öfkeli grubun protestolarının ardından alana gelen Başkan Kadri Eryılmaz, kalabalığın arasına girdi. Grup, Eryılmaz'a serzenişte bulunarak, "Memleket 3 gündür ayakta sen yoksun. Bu kadar önemli ne işin vardı. Cenaze evine taziye ziyaretine gelmedin. Biz senin vatandaşın değiliz. Al romanlar senin vatandaşın olsun. Sana hangi derdimizi anlatalım ki, hangisini çözdün" diye eleştiride bulundular. Bu arada alanda sara krizi geçiren bir genç yere düşünce kısa süreli panik yaşandı. Olay yerine ambulans çağırıldı.

Belediye Başkanı Eryılmaz, gruba "Geriye dönerek birlikte yürüyelim" çağrısında bulundu. Bu çağrıya uyan grup, belediye çay bahçesine yöneldi. Burada ölen gencin dayısı Kamil Dursun ile görüşen Emniyet Müdür Yardımcısı Tuna, itidal çağrısında bulundu. Dursun, Emniyet Müdür Yardımcısı Tuna ve İlçe Emniyet Müdürü Şükrü Solak'a "Romanların ilçeyi terk etmelerini ve bu konuda kendilerine söz verilmesini" istedi. Tuna, "Dursun'a şu anda akıllıca bir formül üretmeye çalışıyoruz. Devlet bir tane, belediye başkanı da, kaymakamı da, emniyeti de devlet bir tane. Bu olayların üzerinde daha fazla durmanın bir anlamı yok. Mesajlarınızı verdiğinizi, bu mesajların da bizler vasıtasıyla en üstte bulunan yetkililere iletileceğinin sözünü veriyorum" dedi. Kalabalık bu söz üzerine sessizce dağıldı.

DHA - Halil ATAŞ


  http://www.radikal.com.tr/115008411500849

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  alla alla. - bilal133

  babanızın memleketi ya, sevmediğinizi gönderin nolacak. yıllardır adamlara çingene dediniz ikinci sınıf insan muamelesi yaptınız, yetmemiş kovun bi de. Öldüren adamlar zaten içerde diğerlerinden ne istiyorsunuz. Tabi bu yazıyı okuyacağınızı da sanmıyorum ya, size göre bu gazete de bu gazeteyi okuyanlar da sınır dışı edilmeli değil mi?

  irkcilik - keryil

  iyice saf bir irkcilik olmus bu, bravo. "Biz senin vatandaşın değiliz. Al romanlar senin vatandaşın olsun" diyebilmisler. demek o romanlar vatandas degilmis. pasaportla mi yasiyorlarmis burada? siz kimsiniz ki "romanlar buradan gitsin" diyebiliyorsunuz, neden sizin daha cok hakkiniz var orada? kaymakamin ve valinin bu konudaki "empati"si inanilir ve dayanilir gibi degil. cikip grubu tahrik etsin demiyorum, ama boyle talep ve tepkileri normallestiriyor. iki gun sonra guneydogu'da bir kurt oldurulse bir turk tarafindan, bunlarin aynisi bu sefer o senaryo dahilinde gerceklesse, idari amirler hakikaten benzer bir empati gosterecek mi? kurtler "turkler buradan gitsin, istemiyoruz. yoksa biz sizin vatandasiniz degiliz, alin onlar olsun" diyecek mi? medya ayni sekilde "tehlikeli gerginlik" mi diyecek ona da? yoksa "sempatizan" haberi mi cikaracak? uyan ey halkim, irkciyiz.

  ... - chevellemuri

  Buna dünyanın her yerinde ırkçılık derler, bizim gibi ırkçı bir ülkede gerginlik deniliyor. Sayın radikal editörleri sizce ırkçılık nedir?

  Linç kültürü - erdal mirza

  Ülkeyi bu noktaya getiren muktedirler, ellerini oğuşturup seçimlerde gelmesi muhtemel oyların hayaliyle keyif çatıyor.Vatandaş ise birbirini boğazlamaya çalışıyor.Basit bir kavgadan linç girişimi çıkaran atmosfer,kimin eseri?

  ikinci sınıf - aharasa

  bu tepkilerin altında romanların yüzyıllardır ikinci sınıf görülmesi var. ölene rahmet ve kalanlara sabır ama neden tüm romanlar kovuluyor ki? bu olay bahane ediliyormuş gibi...

  rant - mohiqan

  olayın atlında rant çıkar göreceksiniz, artık moda bu, normal yerinden çıkaramadığın vatandaşı şiddet ve böyle sürü pisikolojisiyle hareket eden ayak takımını kullanarak yerlerinden etme, sonra orayı tokiye devredip 3 kuruşa mal ettiğini yüz kuruşa satma...

  IRKÇILIK GENLERİMİZE İŞLEMİŞ: - sabahattinali

  nevşehirde iki jopon turiste saldıran katile sorsanız oda milli duygularla hareket ettiğini söyleyecektir."- abi ya olimpiyat bizim hakkımızdı bu çekik gözler elimizden aldı kanıma dokundu abi ya.." En özgürlükçü olduğunu söyleyen anlayışlarda bile ittihatçılığın izlerini görmek mümkünse bu tür çirkin olaylar hiç eksik olmayacaktır.bu ülkede tüm insanlar kendini bu ülkenin eşit yurttaşları hissettiğinde her türlü ötekileştirme ve zulümler ortadan kalktığında türkün türkten başka dostu yoktur hamaseti yerini dostluğa barışa kardeşliğe huzura ve daha kaliteli yaşamlara terkedecektir..