Bursa'ya hayvan leşi yedirdiler!

Bursa'da hasta hayvanların leşlerini, gömüldükleri yerlerden çıkartıp kasap ve yemek fabrikalarına satmakla suçlanan 14 kişi gözaltına alındı

BURSA/ANKARA - Toprak altından çıkarılan leşlerin etlerinin kasap ve yemek fabrikalarına satıldığı ihbarı üzerine harekete geçen Bursa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 14 kişiyi gözaltına aldı.
Soruşturma sırasında örgütün hastalıktan veya diğer sebeplerle ölen hayvanların yanı sıra at ve eşek gibi hayvanların etlerini de piyasaya sürdüğü, ayrıca hayvan hırsızlığı yapıp çaldıkları hayvanların etlerini de aynı şekilde sattığı belirlenmişti. 
Jandarmanın bu tespitleri üzerine, Tarım İl Müdürlüğü’nden bir ekibin desteğiyle Osmangazi Yıldırım ile Mustafakemalpaşa ilçesinde 16 ayrı eve ve işyerine baskın düzenledi. 14 kişi gözaltına alındı. 

Maymun eti de satmışlar!
İddiaya göre zanlılar sorgulama sırasında bu kişilerin telef olan maymun etlerini bile piyasaya sürdüğü anlaşıldı. Operasyonda, at eti, ölü hayvan eti ve bu etlerden imal edilen çok miktarda sucuk ele geçirildi. Soruşturmanın sürdürüldüğü gözaltı sayısının artabileceği öğrenildi.
Gıda Güvenliği Derneği’ne göre Türkiye’de satılan her 10 gıda ürününden dördü sağlıksız.
Gıda Güvenliği Derneği Başkanı Samim Saner, uyardı: “Tüketici olarak yapabileceğimiz çok fazla şey yok. Ancak en önemli şey ambalajlı ürün tüketmek. Aldığınız marka güvenli mi? Son kullanma tarihine, Tarım Bakanlığı iznine bakmamız gerek. Tarım Bakanlığı izinli ürünler de yüzde 100 değil; açıkta satılan, izinsiz ürünlere göre ‘daha güvenlidir’. Sağlıksız gıdalar sebebiyle her yıl 300 kişi ölüyor. Avrupa’da esamesi okunmayan malta hummasının, sarılığın kökü kazınamadı.” (dha, Radikal)