Bursta sıkı yarış

Devlet ve vakıf üniversiteleri, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı olacak öğrencileri burs ve çeşitli olanaklarla kendilerine çekmeye çalışıyor.

ANKARA - Devlet ve vakıf üniversiteleri, Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) başarılı olacak öğrencileri burs ve çeşitli olanaklarla kendilerine çekmeye çalışıyor.
ÖSS'de dereceye girecek öğrencilere, dokuz ay boyunca devlet üniversiteleri aylık 40-120 milyon lira arasında burs vermeyi vaat ederken, vakıf üniversitelerinin bursları aylık 500 dolara kadar çıkıyor. Bazı devlet üniversiteleri, maddi durumu yetersiz başarılı öğrencilere, ücretsiz yemek, yurt ve kitap olanakları sunuyor.
Devlet üniversiteleri
Devlet üniversitelerinden bazılarının vereceği burslar şöyle:
ODTÜ: Üniversitedeki bir programı ilk tercihi olarak belirtmiş olanlara ODTÜ Üstün Başarı Bursu verilecek. Bu bursu alabilmek için yerleştirme puanlarına göre, Sayısal puan türünde ilk 100'e, Eşit Ağırlıklı puan türünde ilk 20'ye, Sözel puan türünde ilk 10'a, Yabancı Dil puan türünde ilk 5'e girmek ve ilgili programa yerleşmiş olmak gerekiyor. Burs miktarı 90 milyon lira.
Maddi durumu yetersiz ancak başarılı öğrencilere de destek olacağını açıklayan ODTÜ, gelecek öğretim yılında 120 çeşit burs sağlayacağını duyurdu. Nakit para, yurt ve yemek olarak sunulan olanaklardan, 4 bin öğrenci yararlanabilecek. Burslara başvurular kayıtlar sırasında yapılacak.
Boğaziçi Üniversitesi: Boğaziçi Üniversitesi'ni ilk tercihi olarak gösterecek ve ilk beşe girecek adaylara, 300 milyon lira 'başarı ödülü' verilecek. Ayrıca, bölümlerine birincilikle girecek ve kayıtlı olduğu bölümü birinci tercihi olarak ilk beş içinde kazanacak adaylara da burs sağlanacak.
Ege Üniversitesi: Üniversitenin herhangi bir programını ilk üç tercihi içinde gösteren ve ÖSS'deki puan türlerinin herhangi birinde ilk 100'e girenlere, her öğretim yılı için aylık 120 milyon lira burs verilecek.
Hacettepe Üniversitesi: ÖSS' de Sayısal puan sıralamasında ilk 500 arasında (mühendislik fakültesi için ilk 100 arasında), Eşit
Ağırlıklı puan sıralamasında ilk 50 arasında, Dil puan sıralamasında ilk 25 arasında, Sözel puan sıralamasında da ilk 20 arasında yer alıp, yerleştirildikleri programları birinci tercihlerinde gösterecek adaylara, her öğretim yılı için ayda 75 milyon lira verilecek.
Ayrıca gelecek öğretim yılında, maddi durumu yetersiz başarılı öğrencilere de barınma, beslenme, nakit para yardımında bulunulacak. Bu amaçla verilen burslardan 5 bin öğrenci yararlanacak. Burs miktarları aylık 35-75 milyon lira arasında değişiyor.
Çukurova Üniversitesi: 2001 yılı lise ve dengi okul mezunlarından Çukurova Üniversitesi lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerden, bölümlerini birinci sırada kazananlara aylık 40 milyon lira teşvik bursu verilecek.
Ayrıca yoksul ve başarılı 300 öğrenciye aylık 40 milyon lira yardım yapılacak.
Vakıf üniversiteleri
Çankaya Üniversitesi: Üniversitedeki bir programı tercih eden ve Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alan öğrencilere yılda dokuz ay boyunca aylık 500 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, 251-2 bin arasında yer alan öğrencilere 200 ABD Doları karşılığı Türk Lirası burs verilecek.
Bahçeşehir Üniversitesi: Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki burslu bir programı ilk üç tercihi içinde gösteren ve yerleşmeye hak kazananlardan OSS sıralamasında ilk 100 arasında yer alacak öğrencilere her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 500 ABD doları karşılığı Türk lirası, ilk 3 bin ile ilk 500 arasında yer alacak olanlara 100 dolar ile 400 dolar arasında değişen burs verecek.
Doğuş Üniversitesi: Doğuş Üniversitesi'nin bölüm ve programlarına 2001-ÖSS sonuçlarına göre yerleştirilen adaylardan puan türüne göre, ilk bin içinde yer alanlara her öğretim yılı için 9 ay süreyle aylık 300 ABD doları karşılığı Türk lirası, 1001- 2000 arasında yer alanlara ayda 200 ABD Doları karşılığı Türk Lirası, 2001-3000 arasında yer alanlara 100 ABD Doları karşılığı Türk Lirası burs verilecek.
İstanbul Kültür Üniversitesi: ÖSS sıralamasında ilk 3 bin arasında yer alan ve İstanbul Kültür Üniversitesi'nin bölümlerine yerleşerek kayıt yaptıracak adaylara 'özel burs' sağlanacak.
'Özel burs' öğretim ücreti muafiyetini, öğrenim süresince yurt ücreti ve kitap giderlerinin karşılanmasını içeriyor.
Milli Eğitim Bakanlığı Üniversitelerin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da, ihtiyaç duyulan öğretmenlik branşını ilk beş tercihi içinde göstererek, yerleşmeye hak kazanacak 3 bin adaya öğrenimleri süresince burs sağlayacak. MEB, 2000-2001 öğretim yılında, öğrencilere aylık 30 milyon lira burs verdi.