Burun farkıyla kazanılan yerler seçim gecesi karanlığını tartışacak

Burun farkıyla kazanılan yerler seçim gecesi karanlığını tartışacak
Burun farkıyla kazanılan yerler seçim gecesi karanlığını tartışacak

Kocaeli?de bir grup CHP?li seçmen seçime hile karıştırıldığı iddiasıyla protesto gösterisi yaptı. Seçmenler oyların kurula geç ulaştırıldığını savundu. fotoğraf: TAHİR TURAN EROĞLU / aa

Nefes nefese geçen 29 Mart yerel seçimlerine, elektrik kesintileri ve YSK'nın veri tabanında yaşanan aksama damgasını vurdu. YSK, 'sistemimiz sağlam' dedi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - 29 Mart yerel seçimlerine damgasını vuran unsurlardan biri de ‘şaibe iddiaları’ oldu. Hemen hemen her seçimin üzerine az veya çok usulsüzlük gölgesi bulunsa da, hükümet tarafından yanıtı çok net verilemeyen elektrik kesintileri ile ‘YSK’nın bilgisayar sisteminin çökmesi’ önümüzdeki dönemde de tartışılacağa benziyor. 

Demokrasi karanlıkta kaldı
İstanbul ve Ankara’nın bazı bölgelerinde yaşanan elektrik kesintileri akıllarda soru işaretleri oluşturdu. CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Karayalçın’ın Çankaya’daki seçim ofisi, oyların sayıldığı saatlerde karanlığa gömüldü. Karayalçın’ın kamera ışığında yaptığı seçim değerlendirmesi sırasında elektrik beş kez gidip geldi. Benzer sorunları yaşayan İstanbul’un CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, ‘İstanbul’un çeşitli yerlerinde elektriğin kesilmesinin, bilgi sisteminin çökmesinin anlaşılabilir olmadığını’ savundu. 
Seçim gecesi, Parti Genel Merkezi’nde konuşan MHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş da endişesini gizlemedi.
Elektrik kesintisinin de devam ettiğine dikkat çeken Yavaş, “Sandıklar tehlikededir. Seçime gölge düşmek üzeredir” dedi. Seçim gecesi YSK’nın veri sisteminde de aksaklık oluştu.
CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu, “Üzülerek söylüyorum; bilgi sistemi bazı yerlerde çöktü, bu konuda ciddi endişelerimiz var. Sandıkta görevli arkadaşlarımızı daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Seçimin töhmet altında kalmamasını istiyoruz” ifadesini kullanırken, Gürsel Tekin 22 Temmuz seçimlerine dikkat çekti. Tekin, “Bu sistem 22 Temmuz’da denenmişti, denenmiş bir sistemi kullanıyoruz. O zaman hiçbir çökme olmamıştı. Şimdi sistemin çökmesi kafalarda soru işareti yaratıyor” dedi. 
Önceki gece yarısı iddialara yanıt veren Başbakan Erdoğan ise “Yok elektrikler kesildi, yok veri girilemiyor... Bunların muhatabı bellidir. Ve YSK bununla ilgili çalışmalarını yapmıştır. Buna şimdiden şaibe düşürmeyi, böyle bir gayretin içine girmeyi gerçekten, etik açıdan doğru bulmuyorum” dedi.