Burun kesen biraderlere iyi hal indirimi

'Burun kesen' kayınbiraderler, ikişer yıl ikişer ay hapis cezası aldı.

DİYARBAKIR - 'Burun kesen' kayınbiraderler, ikişer yıl ikişer ay hapis cezası aldı.
Diyarbakır'da, Sabahattin Gezginci'nin tecavüzüne uğrayan 15 yaşında Rojda Gezici, imam nikâhıyla evlendirildiği eşinin bir çocuğa tecavüzden cezaevine girmesiyle evi terk etmişti. Ancak 11 Mart 2005 günü meydana gelen olayda, kayınbiraderleri zorla geri getirdikleri Rojda'nın burnunu 'ibret olsun' diye ekmek bıçağıyla kesmişti. Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün yapılan duruşmaya Gezici'nin tutuksuz yargılanan kayınbiraderleri Feyyat, Turan ve Mesut Gezginci, eşi Sabahattin, kayınpederi Ekrem ve kayınvalidesi Fatma Gezginci katılmadı. Mahkeme, tecavüz ve cinsel amaçlı zorla alıkoyma suçundan yargılanan Sabahattin Gezginci hakkındaki davayı, Rojda Gezici'nin olay tarihinde 15 yaşını doldurduğu, kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiği, gayriresmi karı-koca hayatı yaşadığı ve şikâyetçi olmadığı gerekçesiyle düşürdü.
Cinsel amaçlı zorla alıkoyma suçundan yargılanan kayınpeder Ekrem Gezginci'nin beraatine karar veren mahkeme, Rojda'yı odaya kilitleyerek tecavüze yardımcı olmaktan yargılanan kayınvalide Fatma Gezginci'nin davasını da şikâyetten vazgeçilmesi nedeniyle düşürdü.
Mahkeme, burun kesen kayınbiraderler Feyyat, Turan ve Mesut Gezginci'yiyse cebir ve şiddet kullanarak kişiyi hürriyetinden mahkûm bırakma suçunu işledikleri gerekçesiyle önce ikişer yıl hapis cezasına çarptırdı. Suçun birden fazla kişiyle işlenmesi nedeniyle ceza bir kat artırılarak dört yıla çıkarıldı. Sanıkların iyi halleri ve mağdurun şikâyetinden vazgeçmesi gibi nedenlerle ceza ikişer yıla indi. Suçun bıçakla işlenmesi nedeniyle ikişer yıl sekizer aya çıkan ceza, sanıkların sabıkasız olması nedeniyle ikişer yıl ikişer ay ve 20'şer güne indirildi.