Bush Sezer'i aradı

ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla arayarak Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını anlattı.

ANKARA - ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i telefonla arayarak Türkiye'nin kaygılarını paylaştığını anlattı. Sezer de Türkiye'nin her türlü desteği vereceğini bildirdi. Bush, Kongre konuşmasından 10 saat sonra Sezer'i aradı.
ABD yerel saatiyle sabah 07.30' da arayan Bush 15 dakika boyunca Sezer'le samimi bir telefon görüşmesi yaptı. Cumhurbaşkanı'nın Dış Politika Danışmanı Tacan İldem'e göre Bush görüşmeye Sezer'in gönderdiği başsağlığı ve destek mesajları için teşekkür ederek başladı. Sezer'in daha fazla konuştuğu görüşme şöyle devam etti:
Başkan Bush: İkiz kulelerde 80'den fazla ülkeden insanlar öldü. Bundan büyük üzüntü duyuyoruz. Türkiye'den ölenler de var. Size ve ulusunuza da başsağlığı diliyorum. Türkiye öteden beri terörle mücadelede ön saftadır. Son saldırılarda boyutları ortaya çıkan terörizme karşı etkin bir işbirliği
içindeyiz. Bundan sonra da Türkiye'yi yanımızda görmek istiyoruz.
'Yanınızdayız'
Cumhurbaşkanı Sezer: Türkiye bu zor günlerde dost ve müttefik ABD'nin yanında yer almaktadır. Olayı kınıyor, ABD'nin terörizmle
mücadeledeki kararlılığını destekliyoruz. NATO'nun kararı güçlü bir mesajdır. Türkiye bu mesajı desteklemektedir.
Deneyimimizi paylaşmaya ve elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.
'Din farkı yok'
Kongre'de yaptığınız konuşmanızı dinledim. Türkiye'nin görüşleri konuşmanızda açıkladığınız ilkelerin tümüyle örtüşmektedir. Operasyonun titiz bir çalışmanın ardından gerçekleştirilmesi önem taşımaktadır.
Başkan Bush: Sözlerinizi tamamen paylaşıyorum. Kongre'deki konuşmam ABD'nin terörizm ve terörle mücadeleye bakışının göstergesidir. Din farklılığı gözeten bir yaklaşımdan yana değiliz. Pek çok Müslüman ülke ile yararlı, dostane ilişkiler kurduk.
İslam dininin iyiden yana olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz kötülere karşı savaş açtık. Ülkenizin ABD'deki saldırıların ardından gösterdiği yakınlık ve ortaya koyduğu açık destek için teşekkür ederim.
Sezer, Bush ile görüştükten sonra hemen Başbakan Bülent Ecevit'i aradı ve Bush'la yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdi.