Bush: Türkiye Büyük Ortadoğu'ya örnek

ABD Başkanı George W. Bush ile Britanya Başbakanı Tony Blair, dün Hilton Oteli'ndeki görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi.

İSTANBUL - ABD Başkanı George W. Bush ile Britanya Başbakanı Tony Blair, dün Hilton Oteli'ndeki görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. İki lider, Türkiye'nin 'Büyük Ortadoğu bölgesine büyük bir örnek' olduğunu ortaya atarken, CIA bağlantılı Irak Geçici Başbakanı İyad Allavi'nin direnişi demir yumrukla bastırma planlarına tam destek verdi.
'Allavi'ye gaz'
Bush şöyle konuştu: 11 Eylül'den beri bölgede yapılanlar sayesinde olağanüstü gelişmeler elde edildi. Pakistan Kaide'ye karşı savaşa katıldı, Libya kitle imha silahları programından vazgeçti. Biliyorsunuz Türkiye, Büyük Ortadoğu'da sağlam bir demokrasi. Bu da büyük bir örnek. Afganistan, teröristleri barındıran bir ülke olmaktan çıkarak seçimlere doğru ilerliyor. Irak da, seçimlere doğru gidiyor. Bunlar, çok kısa bir dönemdeki önemli değişiklikler."
İki lider Allavi'nin Irak'ta sıkı güvenlik tedbirleri uygulama kararına destek verirken, Bush, "Zarkavi gibi televizyonda insanların kafasını kesen soğukkanlı bir katille mücadele ederken sıkı önlemler alabilir. Bizim görevimiz de Allavi'ye yardım etmek. Bunun sorgulanır yanı yok. Kendini savunmanın en iyi yolu hücumdur."
Blair de "Irak hükümetinin sıkı güvenlik önlemleri alması kaçınılmaz.
Iraklılar, özgürlüklerini garanti için bu tedbirleri alıyor. Özgürlükleri Iraklıların elinden almak için değil" yorumunu yaptı. NATO'nun, Irak güçlerinin eğitimine katkı kararını takdir ettiklerini söyleyen Bush, Irak'ta yapılacak çok iş olduğunu söyleyerek, "Biz barış ve özgürlük davasına, kendi güvenliğimize hizmet ediyoruz" dedi.