Bush yönetimine karşı tek gücü anne olmak

"Kız kardeşimle birlikte bir gün arabayla Bush'un Teksas'taki çiftliğine gittik. 'Eğer Bush seninle görüşmezse ne yapacaksın' diye soranlara 'Bekleyeceğim' dedim. Bush benimle konuşmayı reddetti.
Haber: BERİL KÖSEOĞLU / Arşivi

İSTANBUL - "Kız kardeşimle birlikte bir gün arabayla Bush'un Teksas'taki çiftliğine gittik. 'Eğer Bush seninle görüşmezse ne yapacaksın' diye soranlara 'Bekleyeceğim' dedim. Bush benimle konuşmayı reddetti. Bekleyecektik, böylece kamp yapmaya başladık. Bu arada binlerce insan da bize katıldı. Böyle bir ilgi beklemiyordum."
Oğlu Casey'nin Irak savaşında ölmesinden sonra Ağustos 2005'te Bush'un kapısında kurduğu kampla 'barış annesi' olarak adını dünyaya duyuran Cindy Sheehan, her şeyin nasıl başladığını böyle anlattı.
Sheehan 'Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu'nun davetlisi olarak İstanbul'da ' beklemediği bir kalabalık'la karşılaştı. Taksim Meydanı'nın dibindeki Taxim Hill Otel'de konaklayan Sheehan, cuma akşamı dolayısıyla Taksim'e akanların korna sesleri yüzünden gözünü kırpamamış, çareyi sabaha karşı küvette uyumakta bulmuş. Sheehan'la, birkaç saat uykuyla katılacağı 'Savaşsız Bir Dünya İçin Uluslararası Buluşma' toplantısından önce görüştük. Casey'nin ölümünden önce hayatını dört çocuğuyla ilgilenerek geçiren Sheehan, hâlâ sadece 'oğlunu kaybetmiş' bir anne olduğunu söylese de bugün ABD ve dünyada savaş karşıtı hareketin sembol isimlerinden.
Kamp sürecinin Susan Sarandon'ın kendisini canlandıracağı, Sean Penn'in de oynamak istediği bir filme bile konu olacağını anlatan Sheehan, oğlu Casey kendisini görse, gurur duyacağından emin. Dört ülkede konferanslara katılan ve Amerika'da özellikle anneleri bilinçlendirmeye çalışan Sheehan, kendisini sistem karşıtı bir entelektüel veya eylemci mi, yoksa anne olarak mı tanımlıyor: "Ben gerçekten akıllı bir kadınım, oğlum öldükten sonra çok şey öğrendim, gelişiyorum, ama her zaman bir anne olarak görülmeyi tercih ederim. Benim gerçek gücüm, bir eylemci, entelektüel değil, bir anne olmamdan geliyor."
Önceki gün İstanbul'da basınla buluşmasında "Keşke ABD'de de barış hareketini basın bu kadar desteklese" diyen barış annesine göre, 'Amerikan medyası işine geldiği için savaş karşıtı yayın yapmıyor': "Ana akım medya bizi şaşırtıyor. İnternette araştırma yapan, yabancı basını okuyan insanlar var ama ortalama bir Amerikalının neler olup bittiğinden haberi yok."
"Demokratlar Amerikan Kongresi'nde yeni ele geçirdiği güç sayesinde savaşa para akışını engelleyebilir ama yine de kendi başlarına bir şey değiştirmek için uğraşmayabilir" diyen Sheehan eylemlere devam kararında. Irak işgalinin dördüncü yılı dolayısıyla 17 Mart'ta Washington'da düzenlenecek gösteride de 'orada olacak'.