'Bush'a taahhütte bulundu iddiası çok alçakça'

Erdoğan: Şerefsiz değilim

Başbakan Erdoğan, Kuzey Irak'a operasyon karşılığında ABD'ye vaatlerde bulunduğu iddiasına öfkelendi: "Bu değerlendirmeler alçakça. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı bir şeyler verme karşılığı böyle bir anlaşma yapacak kadar şerefsiz değil"

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK kamplarına yönelik düzenlediği operasyonlarla ilgili olarak 'ABD'den izin alındığı' ve 'karşılığında taahhütlerde bulunulduğu' yönündeki iddialara çok sert bir dille yanıt verdi: "Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı bir şeyler vermek karşılığı böyle bir işbirliğine girecek kadar şerefsiz değildir."
Başbakan Erdoğan, dün Kanal 7 televizyonunda katıldığı programda özetle şunları söyledi:
Operasyonlara devam: ('Sınır ötesi operasyon devam edecek mi?' sorusu üzerine) "Tabii.. Çünkü burada bizim bir hedefimiz var. Nedir? Bu işin soncunu alana kadar bunu sürdürmek.
Bakanımız not aldı: (ABD Başkanı George W. Bush ile 5 Kasım'da yaptığı görüşmede taahhütlerde bulunduğu yorumlarının sorulması üzerine) Bu ifade, bu değerlendirmeler hiç şık değil, çok çirkin, çok alçakça. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bir şeyler vermek karşılığı böyle bir işbirliğine girecek kadar şerefsiz değildir, değerlerini bu denli kaybetmiş değildir. Yanımda notu alan Dışişleri Bakanımdır (Ali Babacan), resmi tercümanımızdır. Karşımızda da ABD Başkanı, kendi yardımcısı ve resmi tercümanı vardı. Oradaki görüşmeler de iletilmesi gereken yerlere verilmiştir... Bunlar, yetişemediği üzüeme 'koruk' diyorlar. Sen ileride verilen bir şey görürsün de o zaman konuşursun. Olmayan bir şeyi nasıl konuşuyorsun? Silahlı Kuvvetlerimiz şu adımları atarken bir karşı olay var mı? Yok. Verilen ne vardı, gelmiş bunu diyorsun. Bu zihniyet, aynı şeyi Kıbrıs için de konuşuyor, 'Kıbrıs'ı verdiler' diyor. Ne verdik Kıbrıs'ta?
Yeni anayasa: Herkesin katkısına açığız; konsensüs ittifak değildir. Bizim arzumuz Cumhurbaşkanı'na 330'un üzerinde rakamla gönderdikten sonra milletimize göndermek.