Bush'un ilk durağı

ABD Başkanı Bush, küresel savunma stratejileri gündemiyle NATO zirvesinden önce Ankara'da olacak. Türkiye, PKK'ya karşı Irak'ta somut adımlar talep edecek.

ANKARA - ABD Başkanı George Bush'un, NATO zirvesi öncesinde Ankara'ya yapacağı ziyaretin gündemi, hem Washington cephesinden hem Ankara'dan netleştirildi.
Bush'un en önemli gündem maddesini, küresel savunma stratejisi çerçevesinde
Türkiye'den beklentileri oluştururken, Türkiye'nin PKK'nın Kuzey Irak'taki varlığına son verilmesi için ABD'den somut adım isteyeceği öğrenildi. Başkan Bush'un 'Büyük Ortadoğu Projesi'ni de gündeme getirmesi bekleniyor.
26 Haziran Cumartesi akşamı Ankara'ya gelecek olan Bush, temaslarını pazar günü yapacak. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşecek olan Bush, eşi Laura'yla birlikte Çankaya Köşkü'nde Sezer çiftiyle öğlen yemeği yiyecek.
Gündemde neler var?
Pazar öğleden sonra Anıtkabir'i ziyaret edecek olan Bush, akşam
İstanbul'da devlet liderleriyle bir araya gelecek. Bush, 28-29 Haziran tarihlerinde Lütfi Kırdar Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek NATO zirvesine katıldıktan sonra Türkiye'den ayrılacak. ABD'nin Ankara Büyükelçisi Eric Edelman, Bush'un, Sezer ve Erdoğan'la yapacağı görüşmelerde tüm boyutlarıyla ikili ilişkilerin, Kıbrıs, NATO zirvesi, Afganistan, Irak, Türkiye'nin AB süreci ve terörle mücadelede işbirliği konularının gündeme geleceğini söyledi.
Üs pazarlığı olacak mı?
ABD'nin küresel savunma stratejisine ilişkin 'somut bir dosya' açmalarının söz konusu olmadığını, ancak Türkiye ile Ortadoğu'daki gelişmelerin ayrıntılı konuşulacağını belirten Edelman, ABD'nin Türkiye ile yaptığı 'üs pazarlığı'nın NATO sonrasına da sarkabileceğinin işaretlerini verdi.
"Karadeniz'de deniz üsleri kurmak, İncirlik'in kapasitesini geliştirmek, Almanya'dan İncirlik'e uçak yönlendirmek gibi Türkiye'den resmi talebimiz yok" diyen Edelman, Ortadoğu'da Türkiye ile işbirliğini her açıdan güçlendireceklerini, ancak bu açıların 'şimdilik' netleşmediğini kaydetti.
Türkiye ise, ABD'nin 'Büyük Ortadoğu Projesi'ne destek verirken, Bush'la görüşmelerde, Kongra-Gel'in Kuzey Irak'taki varlığına ilişkin Türkiye'nin talepleri gündeme gelecek. Türkiye, KKTC'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını da isteyecek.