Büşra Ersanlı: nefret iddianamesi

Büşra Ersanlı: nefret iddianamesi
Büşra Ersanlı: nefret iddianamesi
KCK davasında 9 aydır tutuklu yargılanan Prof. Dr.Büşra Ersanlı, cezaevinden çıkışta iddianameyi ve yaşanan süreci aleştirdi.

Taner YENER

İSTANBUL - KCK operasyonları kapmasında 9 aydır tutuklu yargılanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu 16 kişi, dün gece 22.30 sıralarında Silivri Cezaevi’nden çıktı.

Basın mensuplarının görüntü almak için yoğun çaba harcadığı Büşra Ersanlı, şunları söyledi:

"Çok teşekkür ediyorum. 9 aydır bekliyoruz bu davayı. Bildiğiniz gibi çok uzun bir iddianame. Mantığını anlayamadığımız, bizlere çok fazla bir nefret biriktirmiş olan bir iddianameyle karşı karşıya kaldık. Onu çözümlemekte bayağı zorluk çektik. Bilginiz gibi bu davadan yargılanan insanların büyük bir çoğunluğu BDP ’li. Arkadaşlarımızı geride bıraktığımız için üzgünüz. Tabiki tahliye olduğumuz için sevindik ama arkadaşlarımız geride kaldı. Hepimizin durumu 5 aşağı beş yukarı aynı.

ANADİLDE SAVUNMA UMARIM GERÇEKLEŞECEK
Basın mensuplarının "Kürtçe savunma yapma" ile " ilgili sorusuna ise Ersanlı,"Mahkemede Kürtçe savunma krizi yaşanıyor. Neler söyleyeceksiniz” şeklindeki soruya da Ersanlı, ”Anadilde eğitim de, ana dilde savunma da çok umut ediyorum ki yakın bir gelecekte Türkiye ’de gerçekleşecek. Çünkü bu hem birey anlamında, hem kollektif anlamında en büyük güvenlik yolu. Ana dilde eğitim ve ana dilde kendini rahatça ifade etmek, o dili iyi öğrenmek, Türkiye’de en büyük güvenlik garantisi” dedi.

Tahliye gerekçesini kamuoyunda ”3. Yargı Paketi” olarak bilinen 6352 sayılı kanuna da yer verilmesi hatırlatılan Ersanlı, bunların teknik detaylar olduğunu, bu konuda bir şey söylemek istemediği ifade etti. (dha)