Büşra'nın kolları ve bacakları yok, kusur da yok

Büşra'nın kolları ve bacakları yok, kusur da yok
Büşra'nın kolları ve bacakları yok, kusur da yok
Haber: ARZU KAYA / Arşivi

Henüz 16 yaşındayken romatizma teşhisiyle başlayan 20 günlük tedavi sürecinde bir kolunu dirsek altından, iki bacağını ise diz altından kaybeden Büşra’nın hukuk mücadelesi de hüsranla bitti. Dosya kapandı.
İki yıl önce romatizma tedavisiyle başlayan süreci acı şekilde biten Büşra Akbaş’ın üç doktor ve özel hastaneye açtığı tazminat davasının karar duruşması dün Anadolu 15. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Geçen duruşmada mahkemeye sunulan Adli Tıp raporuna karşı beyanda bulunan Büşra Akbaş’ın avukatı Necati Bölükbaşı, raporun yetersiz olduğunu vurguladı ve dosyanın yeniden uzman bir bilirkişi heyetine gönderilmesini talep etti.
Mahkeme, özel hastane yönünden açılan davada görevsizlik kararı vererek dosyayı Ticaret Mahkemesi’ne gönderdi. Doktorlar yönünden açılan davada ise doktorlara yüklenen kusurun tespitinde görevli mahkemenin kendisi olmadığını belirterek, davanın reddine karar verdi. Böylece dosya kapandı.
Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda doktorların ve hastanelerin hizmet kusuru olmadığı, hastaya standartların dışında bir tedavi uygulanmadığı belirtilmişti.

Tazminat davası

Tedavisi sırasında kullandığı ilaçların yan etkisi nedeniyle vücudunda bezeler çıktığı iddia edilen Büşra ve yakınlarının anlatımlarına göre kol ve bacakların kesilmesine neden olan süreç, kamu hastanesinde düşük dozda radyasyon verilip taburcu edilmesiyle başladı. Görmediği, el ve ayaklarını hissetmediği belirtilen genç kız, bu kez özel bir hastaneye sevk edildi. 11 günlük bu süreç sonunda kangren olduğu anlaşıldı. Hastanede konunun uzmanı doktor olmadığı için muayene dahi edilmediği iddia edilen genç kızın kol ve bacakları, götürüldüğü Ankara GATA’da kesildi.
Aile her iki hastanenin üç doktoru ve özel sağlık kuruluşu ile Sağlık Bakanlığı aleyhine 5 milyon liralık tazminat davası açmıştı.