Bütçede atışma vaktiydi

Bütçe görüşmelerinde sert tartışmalar yaşandı. CHP lideri Baykal, "Yolsuzlukta din, iman olmaz. İhalelerde minarelere kılıf uyduruluyor" dedi. Anavatan lideri Mumcu, "Haram sofrasındasınız" çıkışını yaptı. Mumcu'ya, "Niye üç yıl bekledin?" diyen Erdoğan, Atatürk'ten alıntıyla Baykal'a kimlik konusunda yüklendi: "Çelik-çomak verdik eline, oynamaya devam ediyorsunuz
Haberin devamı için...

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda dün yapılan bütçe görüşmeleri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Başbakan Tayyip Erdoğan'ın kimlik kavgasına sahne oldu.
Erdoğan'ın Şemdinli olaylarının ardından yaptığı açıklamalarla başlayan kimlik tartışmasını dünkü bütçe görüşmelerinde sürdüren Baykal şunları söyledi:
"Başbakan'ın kimlik takıntısı mı var? Üstkimlik ne? Türkiye bir altkimlikler federasyonu. Üstkimlik vatandaşlıkmış.
O hukuki durum. Ne sosyal ne siyasal bir kimlik değil. Başbakan sıkışınca 'tek millet' diyor. Türklük de bir altkimlikse, tek milletten muradı ne? Ne o millet, söyleyiver de öğrenelim. (Baykal bu sırada hükümet sıralarına döndü ve parmağını Başbakan'a uzattı) Türkiye'de yaşayanlar bir milletse, o Türk milletidir. Ama Türkiye'de Türk milleti altkimlik değil sayın Başbakan, bunu bir defa içine sindireceksin. Bir Başbakan Türk milleti lafını içine sindiremezse, o ülkede sıkıntılarla karşı karşıya kalınmaz mı? Bu çarpık söylemi daha fazla dinlemek istemiyoruz. Her şeyi duyduk ama Türk milleti üstkimliktir lafını daha duyamadık, inşallah biraz sonra burada duyarız, onu sağlamaya çalışıyorum.
Türkiye'nin kırmızı çizgisi
Türk milletini altkimlik olarak söylerseniz, parçalanmaya yönelirsiniz. Bu milletin adını merak ediyorsan Anayasa'ya bakarsın, Anayasa tatmin etmiyorsa, kuvvayı milliyeye, milli mücadeleye bakarsın. Bunları kavrayamamışsan, sana yazıklar olsun. O anlayışla devam edersen Türkiye'nin başına çok iş açarsın. Ama bu ulussuzlaşmaya Türkiye izin vermez. Bu, Türkiye'nin kırmızı çizgisidir. Hükümetin kuzey Irak'taki kırmızı çizgisine benzemez."
Daha sonra kürsüye gelen Erdoğan Baykal'a sert bir üslupla cevap verdi. Sözlerine "Çelik-çomak verdik elinize oynamaya devam ediyorsunuz" diye başlayan Erdoğan, CHP'lilerin tepki göstermesi üzerine de, "Siz de Başbakan'a 'adam' diyorsunuz, sertçe eleştiriyorsunuz. Benim Türklüğümle oynamaya ve bunu başka yerlere çekmeye hakkınız yok. Aynaya bakın kendinizi görün" diye konuştu.
Baykal'ın kendisini "Şemdinli'de başka, Ankara'da başka konuşuyor" diye eleştirdiğine dikkati çeken Erdoğan, "Siz daha önce söylediklerinizi inkâr ediyorsunuz" diyerek CHP'nin internet sitesinde de yer alan Demokratikleşme Raporu'ndan alıntılar yaptı. CHP raporunda 'Türk milleti' ifadesinin bir kere bile geçmediğini belirten Erdoğan, "Tereciye tere satmayın. Biz bu işleri iyi biliriz" dedi.
Erdoğan, Atatürk'ün, 'Söylev ve Demeçler' adlı kitabında yer alan Mart 1920'de Meclis'te yaptığı konuşmada 'Meclis'te bulunan etnik kimlikleri birleştiren temel unsurun İslamiyet olduğuna' ilişkin sözlerini de aktardı. Atatürk'ün sözlerini okuyan Erdoğan, CHP'lilere "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı Türk milleti değil mi? Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına içi boş diyorsunuz. Bu çirkin bir yaklaşım değil mi? Dinin birleştirci olduğunu söylüyorum, niye tepki gösteriyorsunuz" dedi.
'Mumcu üç sene niye bekledi'
Erdoğan, Bütçe görüşmelerinde kendisini eleştiren Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu'ya da sert çıktı. Bakanlar Kurulu toplantılarının içeriğinin 'sır' olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Kurulda 3 yıla yakın bulunacaksın, kararlara imza atacasın, sonra bunlara 'muhalefet ettim' diyeceksin. Daha önce niye gitmedin. 3 sene niye bekledin" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7661047661040

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.