Bütün Antalya 'kırmızı bölge'

Antalya İl Genel Meclisi, 'kırmızı sokak' projesi kapsamında sekiz ilçede içkiye sınır koyan planlamayı reddetti: Tüm Antalya'da içkili yer açılabilecek.
Haber: YEŞİM ERSOY / Arşivi
VAHİDE YANIK / Arşivi

ANTALYA - Antalya'da içkili yer tartışması bitti. İl Genel Meclisi, kamuoyu tepkisini dikkate alarak, sınırlama getirmeyi planladığı sekiz ilçenin tamamını içkili yer bölgesi ilan etti. Kaymakamlıklardan gelen hiçbir sınırlama planı dikkate alınmadı. 54 üyenin tamamı, Çeşitli İşler Komisyonu'nun 'tüm alanların içkili yer bölgesi olması' önerisini oybirliğiyle kabul etti.
Kamuoyuna 'kırmızı sokak projesi' olarak yansıyan, içkili yer bölgelerinin yeniden belirlenmesi ve şehir dışına çıkarılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de 10 Ağustos'ta yayımlanarak yürürlüğe girmişti. İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelik gereği İçişleri Bakanlığı da valiliklere genelge göndermişti. Belediyeler Kanunu'na dayanılarak gönderilen genelgeye göre, yönetmeliğin 29'uncu maddesinde anlatılan 'içkili yer bölgeleri'nin belirlenmesi istendi. Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclislerini, bu sınırlar dışında da il genel meclisini yetkili kılan yönetmeliğe göre, kaymakamlıklar içkili yer bölgelerini belirlemeye başladı. Ancak yılda 8 milyona yakın turist ağırlayan Antalya'da da bu kararın uygulanacağının açıklanmasına, başta CHP olmak üzere siyasi partiler ve esnaftan büyük tepki geldi.
Toplantı ertelenmişti
Antalya'nın Finike, Kumluca, Kemer, Demre, Korkuteli, Gazipaşa, Gündoğmuş ve İbradı kaymakamlıkları, içkili yer bölgelerini nokta olarak belirleyip onaylanmak üzere il genel meclisine gönderdi. Coğrafi alanı geniş olan Alanya, Elmalı, Manavgat, Serik, Kaş ve Akseki ilçelerinin kaymakamlıkları ise içkili yer bölgelerini belirlemekte gecikti. Pazartesi günü toplanan Antalya İl Genel Meclisi, tartışmalı oturumda konuyu Çeşitli İşler Komisyonu'na sevk edip, cuma günü karara bağlanmasını kararlaştırdı. İl Özel İdare Salonu'nda dün yapılan toplantıya, il genel meclisinin 62 üyesinden 54'ü katıldı. Altı AKP'li, bir CHP'li ve bir DYP'li olmak üzere toplam sekiz üye toplantıya gelmedi. Görüşülen 22 gündem maddesi arasında, sekiz ilçeden gelen içkili yer bölgelerinin belirlenmesi de vardı.
Tepkiler dikkate alındı
Yusuf Usta (AKP), İbrahim Halimoğlu (CHP), Adem Topal (AKP), Mustafa Şahin (MHP), Ayşe Güliz Yılman'dan (AKP) oluşan Çeşitli İşler Komisyonu, kamuoyundan gelen tepkileri de dikkate alarak konu hakkında hazırladıkları raporu meclis üyelerine sundu. AKP'li Başkan Yılman, komisyonun 6-7-8 Aralık'taki incelemesi ardından aldıkları kararı açıkladı: "Buna göre; 24.04.1930 tarihli ve 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 04.07.1934 tarihli 2559 Polis Vazife Selahiyet Kanunu, 14.06.1989 tarihli ve 3572 sayılı İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına dair kanun hükmünde kararnamenin değiştirilerek kabulüne dair kanun, 12.04.2000 tarihli ve 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu, 10.07.2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu, 22.02.2005 tarihli ve 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu, 03.07.2005 tarihli ve 5393 sayılı Belediye Kanunu'na dayanılarak çıkarılan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik çerçevesinde ilimiz Kemer, Kumluca, Demre, Finike, Korkuteli, Gazipaşa, Gündoğmuş ve İbradı ilçelerinde önceki uygulamalarda olduğu gibi İl Genel Meclisi'nin yetki ve sorumluluk alanında kalan ve adı geçen yönetmeliğin 30. maddesinde sayılan kısıtlayıcı hükümlere uyulmak ve mülki idare amirlerinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşlerine de uygun olmak kaydıyla, bu ilçelerin sınırları içindeki tüm alanların içkili yer bölgesi olarak tespit edilmesi komisyonumuzca oybirliğiyle kararlaştırılmıştır."
Ret oyunu başkan önledi
Komisyonun raporu oya sunuldu. Korkuteli İl Genel Meclisi üyesi AKP'li Kadir Sarıcalar rapora olumsuz oy vermek isteyince, AKP'li İl Genel Meclis Başkanı Bilal Özgür "Ret oyu istemiyorum" dedi. Özgür'ün uyarısı üzerine Sarıcalar geri adım attı. Böylece komisyon raporu oybirliğiyle kabul edilerek il genel meclisi kararı olarak geçti. 62 üyeli Antalya İl Genel Meclisi'nde AKP 38, CHP 13, DYP yedi, MHP üç, Anavatan Partisi bir sandalyeye sahip.
AKP: Şuursuz değiliz
AKP Grup Başkanı Ali Yalçınkaya oylama öncesi yaptığı açıklamada, "Antalya gibi turizmin cenneti olan bir ilimize yasak getirecek kadar şuursuz hiçbir arkadaşımız yok" diyerek şunları söyledi: "Meclis olarak böyle suni bir gündemle, bazı arkadaşların önyargılarından kaynaklanan sıkıntıyla gündeme gelmek istemezdik. AKP hep özgürlüklerden yana bir partidir. Biz yasak ve yasaklamalardan medet uman bir parti değiliz. Tabanımızın çok haklı taleplerini bile ülkenin menfaatleri için ötelemeyi göz önüne alırken, basit bir nedenle ülkeyi istikrarsızlığa götürme politikası gütmeyiz."
CHP Grup Başkanı İsmet Uysal ise Antalya'nın gündeminin, içki gibi sorunlarla meşgul edilmemesi gerektiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7656517656510

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.