Bütün arkadaşları öldü, o kurtuldu

Bütün arkadaşları öldü, o kurtuldu
Bütün arkadaşları öldü, o kurtuldu
İzmir'de zehirlenen Bart komaya girdi. Kurtulması için zamana karşı yarışılarak İstanbul'dan kan plazması getirtildi


Eray ARPAŞİN

İZMİR'in Karşıyaka İlçesi Örnekköy semtinde, çok sayıda köpeğin zehirli yiyeceklerle telef edildiği olayda zehirlenen ‘Bart’ adındaki sahipli köpek, İstanbul'dan uçakla yetiştirilen kan plazması sayesinde son anda yaşama döndürüldü.
Hafta başında kimin attığı belli olmayan zehirli yiyecekleri yiyen, Örnekköy Zübeyde Hanım Mahallesi’ndeki Elit Sitesi çevresindeki çok sayıda köpek telef oldu. Mahalle sakinlerinden Türk Acil Tıp Derneği Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülbin Kantav'ın sahibi olduğu doberman ile kurt kırması, 6 yaşındaki ‘Bart’ adlı köpek de zehirlendi. Turkuaz Veteriner Kliğini'ne kaldırılan Bart, bir süre sonra komaya girdi. Yediklerinde yüksek dozda zehir olduğu anlaşılan köpeğin, klinikte kan grubu belirlendi. İzmir'de hayvanlar için kan bankası olmadığından İstanbul'da bulunan kan bankasından acilen plazma istendi. Kargoya verilmesi durumunda gecikme yaşanacağının anlaşılması üzerine Gülbin Kantav'ın kardeşi Nilgün Kantav, plazmayı uçakla kendisi getirdi. İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Hayvan Kan Bankası'ndan getirilen plazmalar nakledilip, Bart'ın hayatı kurtarıldı. Plazmaların zamanında gelmesi ve başarılı bir operasyonla tekrar hayata tututan Bart'ın serum tedavisi devam ediyor.


ZAMANA KARŞI YARIŞILDI

Dışarı çıkıp dolaşabilen Bart'ın sahibi Gülbin Kantav, “Kesin öldü gözüyle baktığım Bart, plazmalar sayesinde tekrar hayata döndü. Bütün veteriner hekim arkadaşlara tek tek teşekkür ediyorum. Uçakla gelen plazmalar yetişmeseydi köpeğimiz ölecekti” dedi.
Plazma naklini yapan Turkuaz Veteriner Kliniği sahibi Veteriner Hekim Fikret Kürşat Aydemir ve Emre Pekin de zamana karşı yarıştıklarını söyledi. Veteriner Hekim Aydemir, “Bart kliniğimize ilk geldiğinde komaya girdi, ölecek gözüyle bakılıyordu. Ama uçakla plazmaların gelmesiyle yaşama döndü. İzmir gibi Türkiye'nin üçüncü büyük şehrinde hayvanlar için kan bankasının olmayışı gerçekten üzücü bir durum” diye konuştu. (dha)