'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'

'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'
'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'
Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki "Hayat kadını"nın kelime anlamı sosyal medyada nefret söylemi tartışması yarattı.

AYŞEGÜL DURSUN / ANKARA - Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki “ Hayat kadını”nın kelime anlamı sosyal medyada nefret söylemi tartışması yarattı. TDK sözlüğüne ilk kez 1998’de giren “hayat kadını” tanımına nefret söylemi içeren kelimeler 2011 yılında yapılan değişiklikle eklendi. Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya TDK’nın “hayat kadını” tanımının bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi içerdiğini ifade etti.

İLK TANIM 1998'DE 

TDK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 1998’de TDK Sözlüğün 9. baskısında ilk kez yer alan hayat kadını kelimesi “Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın, fahişe, orospu”olarak tanımlandı.

2011’DE YENİLENDİ 

2005 yılında değişiklik yapılmadığını ifade eden TDK yetkilileri, 2011 yılında Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubunun yaptığı çalışma ile yenilendiğini bildirdi. 2011’de düzenlenen 11. baskıda yapılan değişiklik ile hayat kadını kelimesine “orta malı, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük” gibi kelimenin argo olarak kabul edilen eş anlamlıları da tanıma dâhil oldu.

'SÖYLEM DEĞİŞTİRİLMELİ' 

Radikal’e konuşan Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya TDK’nın “hayat kadını” tanımının bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi içerdiğini ifade etti. Kılıçkaya, “Sözlükte tanımlanan hayat kadını aslında tüm kadınları kapsıyor. Birçok ev kadını da erkeklere her türlü hizmeti verdiği gibi cinsel hizmet de veriyor” dedi. Sadece kadınların seks işçiliği yapmadığını erkeklerinde seks işçisi olarak çalıştığını ifade eden Kızılkaya, “TDK, hayat erkeği tanımı nasıl yapacak?” diye sordu. “Kaldırım çiçeği, kaldırım yosması” gibi ifadelerin TDK gibi bir kuruma yakışmadığını ifade eden Kızılkaya, “Söylem değiştirilmeli. Bu tanımlama nefret dili kullandığı gibi insan haklarına da aykırı bir tutum söz konusu” şeklinde konuştu.

+18 KELİMELER 

TDK’nın 2011’de yenilenen Türkçe sözlüğündeki yalnızca hayat kadını kelimesi değil bazı sözüklerin ilk anlamında da argo ifadeler yer alıyor. 

Lezbiyen: Kendi cinsinden kimselerle cinsel ilişkide bulunan kadın,ablacı, sevici.
Jigolo: Geçimi yaşlı ve zengin bir kadın tarafından sağlanan genç, erkek sevgili, tokmakçı
Pezevenk: Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik.
Metres: Evli bir erkekle nikâhsız yaşayan kadın, kapama, kapatma, zamazingo.