'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'

'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'
'Bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi'
Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki "Hayat kadını"nın kelime anlamı sosyal medyada nefret söylemi tartışması yarattı.

AYŞEGÜL DURSUN / ANKARA - Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğündeki “ Hayat kadını”nın kelime anlamı sosyal medyada nefret söylemi tartışması yarattı. TDK sözlüğüne ilk kez 1998’de giren “hayat kadını” tanımına nefret söylemi içeren kelimeler 2011 yılında yapılan değişiklikle eklendi. Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya TDK’nın “hayat kadını” tanımının bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi içerdiğini ifade etti.

İLK TANIM 1998'DE 

TDK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 1998’de TDK Sözlüğün 9. baskısında ilk kez yer alan hayat kadını kelimesi “Para karşılığında erkeklerin cinsel zevklerine hizmet eden ve bu işi meslek edinen kadın, fahişe, orospu”olarak tanımlandı.

2011’DE YENİLENDİ 

2005 yılında değişiklik yapılmadığını ifade eden TDK yetkilileri, 2011 yılında Güncel Türkçe Sözlük ve Yazım Kılavuzu Çalışma Grubunun yaptığı çalışma ile yenilendiğini bildirdi. 2011’de düzenlenen 11. baskıda yapılan değişiklik ile hayat kadını kelimesine “orta malı, kaldırım süpürgesi, kaldırım yosması, sürtük” gibi kelimenin argo olarak kabul edilen eş anlamlıları da tanıma dâhil oldu.

'SÖYLEM DEĞİŞTİRİLMELİ' 

Radikal’e konuşan Pembe Hayat Derneği Başkanı Buse Kılıçkaya TDK’nın “hayat kadını” tanımının bütün kadınlara yönelik bir nefret söylemi içerdiğini ifade etti. Kılıçkaya, “Sözlükte tanımlanan hayat kadını aslında tüm kadınları kapsıyor. Birçok ev kadını da erkeklere her türlü hizmeti verdiği gibi cinsel hizmet de veriyor” dedi. Sadece kadınların seks işçiliği yapmadığını erkeklerinde seks işçisi olarak çalıştığını ifade eden Kızılkaya, “TDK, hayat erkeği tanımı nasıl yapacak?” diye sordu. “Kaldırım çiçeği, kaldırım yosması” gibi ifadelerin TDK gibi bir kuruma yakışmadığını ifade eden Kızılkaya, “Söylem değiştirilmeli. Bu tanımlama nefret dili kullandığı gibi insan haklarına da aykırı bir tutum söz konusu” şeklinde konuştu.

+18 KELİMELER 

TDK’nın 2011’de yenilenen Türkçe sözlüğündeki yalnızca hayat kadını kelimesi değil bazı sözüklerin ilk anlamında da argo ifadeler yer alıyor. 

Lezbiyen: Kendi cinsinden kimselerle cinsel ilişkide bulunan kadın,ablacı, sevici.
Jigolo: Geçimi yaşlı ve zengin bir kadın tarafından sağlanan genç, erkek sevgili, tokmakçı
Pezevenk: Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik.
Metres: Evli bir erkekle nikâhsız yaşayan kadın, kapama, kapatma, zamazingo.


  http://www.radikal.com.tr/114421411442148

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  dil faşizmi - ekardelen

  TDK'nın zaten kurulmasından itibaren dili değiştirme dönüştürme çabası olduğunu biliyoruz ve ben buna şiddetle karşıyım. Dil yaşayan bir organizmadır ve kendi kendine, zaman içerisinde değişir. TDK denen kuruma ne kadar karşı çıkıyorsam, dili, söylemleri ve abartıp argoyu da dönüştürmeye/yok etmeye/kendi doğrularına uydurmaya çalışan feministlere de (bir kadın olarak) karşı çıkıyorum. TDK argo sözcükleri içermemeli, bunun için ayrı bir "argo sözlük" kurmalı derseniz, bu ayrı. Ama kalkıp söylemi değiştirin derseniz, bu bence argoyu yok sayın demektir ve komiktir. Kısacası, eylemi değiştirmeden söylemi değiştirmeye çalışmak tutmaz. En bariz örneği, "political correctness" denen melanetin en yaygın olduğu ABD'de, "N-word" olarak bilinen sözcüğü kullanamazsınız, burnunuzdan getirirler ama elinde herhangi bir silah olmayan, çocuk yaştaki bir zenci vatandaşı öldürüp nefs-i müdaafadan ceza almazsınız.

  Asıl Buse Kılıçkaya. - Clear

  Asıl Buse Kılıçkaya hakaret ediyor.Ev kadınları da erkeğine seks hizmeti veriyormuş,lafa bak lafa! Ev kadını tek bir erkeğe yani kendi erkeğine,hayatın her cefasını ve sefasını paylaşarak,seks hizmetini hem veriyor ve hem de alıyor.Para kazanma yani ücret karşılığı yapmadığı gibi,diğer erkeklerle de seks yapmıyor.Burada "key word" ücret karşılığıdır,seks hizmeti,değildir.Nasıl,bu kadar farklı organlarla algılar ve anlar olduk? Hayret bir şey! Üstelik TDK sözlüğü,bu anlamda kullanılan bütün anlamdaş kelimeleri içeriyor.Neden hakaret olsun? hakaret kelimesinde de "key word" gerçek dışı,oluştur.Gerçek ifade edilirse onun adı "tarif,tanım" olur,hakaret olmaz.Her şeyi böyle zevke göre değerlendirirsek,bir gün işin içinden çıkamaz,anlatamaz ve anlayamaz,hatta konuşamaz hale geliriz.Kelimeyi "şeklen" hakaret olarak kullanmak,kişiye özgüdür ki bunun için dil değişimi yapmak akla abestir.Zira her kelime böyle kullanılabilir.Örneğin herkese haber ulaştıran ve dedikoduya zemin hazırlayan birine "muhabir" dendiğinde,"muhabir" kelimesi hakaret mi kabul edilecek?

  Tayyip Dil Kurumu - HalilEksi

  Tdk içindeki kini nefreti kusmuş. Biz de yalaka kelimesinin anlamına birkaç ek yapılsın istiyoruz değiştirirler mi acaba? Anladınız siz onu

  Kahveden Kamyoncu Rıfat'ı Çağırmayacaktınız - yasakilac

  TDK sözlük kuruluna sinsice karışan Kamyoncu Rıfat kurula istediği kararları aldırdı. 10 Profesör ve Kamyoncu Rıfat Abi'den oluşan TDK sözlük heyetinde Rıfat Abi ağırlığı hissedildi. Toplantısnın ortasında TDK başkanına posta koyan Rıfat'ın maddeler üzerindeki önerileri tartışılmadan eklendi. Rıfat Abi dilimizdeki enfes küfürleri de TDK ya aldıracağını nihayetinde bunların da halk tarafından kullanıldığını söyledi. Kırkambar Kamyoncular Derneği Rıfat ABi ile gurur duyuyor.

  E NE YAZMALARI GERKİYODU? - Germiyen

  Tanımlamalar doğru...Yanlış bişey göremedim başka nasıl tanımlayabilirlerdi? Alternatif olarak zengin kadınlarla ayıp şeyler yapan genç mi denecekti?

  Pembe saçmalık - UYİ35

  Kelimelerin toplumsal söylemdeki karşılıklarını derleyen bir kitap, yani bir sözlük, nasıl böyle değerlendirilebilir? O zaman Türkiye'deki kadınların aleyhine yaygın cinsiyet ayırımcılığını ve kadınlara yönelik nefret söylemini ve şiddeti konu alan objektif bilimsel araştırmalar da nefret söylemi içerir. Bu zihniyetle zaten kadınlara nefret söylemi içermesin diye toplumcu gerçekçi sinema yapılması veya roman yazılması mümkün değil! Son olarak, TDK'nin sözlüğündeki "hayat kadını" tanımı için "Sözlükte tanımlanan hayat kadını aslında tüm kadınları kapsıyor. Birçok ev kadını da erkeklere her türlü hizmeti verdiği gibi cinsel hizmet de veriyor" demiş olan Buse Hanım'ı tebrik ediyor, başarılarının (!) devamını diliyorum.

  çok oturgaçlı götürgeç - demlicay2011

  her şeyde kendine vazife çıkarıyor. trt rtürk diyanet aile bakanlığı meb emniyet maliye cevre bakanlığı hepsi de bir skandallar zinciri. al birini vur ötekine. kimi kemik yaşını büyütür. kimi labaratuvarlarda çıkan sonucu değiştirir. diğeri adli tıpta el atar. tübitağı ele geçirir. keyfi yettiğince adam kayırırlar. demokrasi dışı ne kadar iş varsa şahsa göre düzenlenir. bumu sizin demokrasi anlayışınız. mezarcı şimdide başbakanı seviyorum diyor. önce suç duyurusunda savcıya ifade vermen gerek sayın trapzon spor başkanı. bu kurumlar sizin gibilere çalışıyor. bunu bilesin.