Bütün memurlara doğu yolu göründü

Bütün memurlara doğu yolu göründü
Bütün memurlara doğu yolu göründü
Yeni hazırlanan yasa tasarısına göre az gelişmiş bölgelerde 3 yıllık zorunlu hizmet, bütün memurları kapsayacak.

Yaklaşık 2,5 milyon memuru yakından ilgilendiren 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda yapılacak değişikliklerin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Zaman gazetesinden İsa Yazar ’ın haberine göre askerlik, polislik ve doktorluk gibi bazı meslekleri kapsayan zorunlu doğu hizmeti artık bütün kamu çalışanlarını içine alacak şekilde genişletiliyor.

Bundan sonra her meslek grubundan memur, az gelişmiş illerde ve bölgelerde 3 yıl süreli zorunlu hizmet yapacak. Ancak kurumlarda yer değiştirmeye tabi olacak personel , ikincil mevzuatla belirlenecek.
Şark görevinin hangi memurlar ve unvanlar için uygulanacağı ise yönetmelikle tespit edilecek. Bölgenin ihtiyacı ve personel durumuna göre Çalışma Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili bakanlık birlikte çalışarak yönetmeliği hazırlayacak.

Yeni uygulamanın, nitelikli personelin dengesiz dağılımını önlemeye yönelik olduğu belirtiliyor. Halen birçok kamu kurumunda memurlar kendi istekleri dışında başka illere gönderilemiyor. 20-25 yıl boyunca bir ilde çalışabiliyor.

Yasa tasarısıyla kamudaki memur, sözleşmeli memur, geçici personel ve işçi olarak çalışanlar işçi ve memur başlığı altında iki grupta toplanacak. Mevcut sözleşmeliler memur kadrolarına, geçici personel de (4-C) işçi kadrolarına atanacak. Kamuda yönetici olmak için gereken 10-12 yıl çalışma şartı 5 yıla inecek. Kamu kurumlarına özel sektörden yönetici atanabilecek. Dışarıdan atanan yönetici memur olmayacak, görev süresi bitiminde kamu ile ilişkisi kesilecek.


  ETİKETLER:

  Kamu

  ,

  Memur

  ,

  personel

  ,

  yazar

  ,

  zaman

  ,

  hizmet

  http://www.radikal.com.tr/112854011285405

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Neden Zorunlu Hizmet Affı Getirdin? - yasakilac

  Bakanlıklar ne yaptığını bilmiyor. Madem zorunlu hizmeti uygulayacaksın o zaman neden Nimet Çubukçu zorunlu hizmet affı getirdi?

  He. - Clear

  Yorumlar harika(!).Oooo,o ne lugat parçalamalar öyle!Hekimler,hakimler,askerler,polisler mecburi hizmete gönderilirken "elbette gidilecek,ülkenin her köşesi vatandır" ahkamını kesenler,ucu kendilerine de dokununca,bakıyorum şimdi çok rahatsız olmuşlar.Neymiş efeeem,"orada yaşıyanı oraya memur olarak al" mış,"a benim saf milletim,siz de kuzu kuzu he deyin" miş.Peki neden orada yaşayan doktor,mühendis,hakim,asker,polisi,orada görevlendirin demediniz?Hayır efendim,yukarda adı geçen meslek grupları yani 30 yıldır mecburi hizmete sessiz sedasız gidenler yani biz,kuzu kuzu he demiyoruz,aksine BÜYÜK BİR KEYİFLE HE,HE YA herkes He! diyoruz.Hadi uğurlar olsun.

  İYİ OLUR... - Helbest

  Neden olmasın bazı memurlar o kadar uzun süreli kalıyorlar ki özellikle memleketlerinde babalarının çiftliğiymiş gibi davranıyorlar kendi adamlarına ayrıcalık tanıyorlar. Sanırım biraz değişiklik herkes için en iyisi

  O iş biraz zor... - mhkavas

  Bir kısım mesleklere şark hizmeti uygulayabilen hükümetin bunu bütün memurlara yapabileceğni zannetmiyorum.Gitmek istemeyenler bir formülünü bulacaktır.Sıradan memur kısıtlı maaş ve imkanlarla yabancısı olduğu yerlerde ev kiralayacak,vs.Oradaki ev kiraları patlayacak.Doğuya batıda memur göndereceğine,orada yaşayanı oraya memur olarak al.

  Kuzular - user1107643

  Süründürün bakalim milleti yollarda! A benim saf milletim! Siz de kuzu gibi he deyin!